Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 8 Üzerinde Hyper-V

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
401 Görüntüleme
(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

Windows 8 Release Preview Evaluation Copy kurdum. Coreinfo ile CPU özelliklerime baktım ve windows 8 hyper-v için gerekli olan SLAT ın desteklendiğini gördüm. Ancak windows feature ekle kaldır a geldiğimde sadece hyper-v management bileşenlerini kurabiliyorum. Hyper-v platformu ile ilgili bir seçenek bulunmamaktadır. Acaba kurduğum sürüm ile ilgili mi bir sorun var?

İyi Çalışmalar. 

Gönderildi : 22/09/2012 12:20

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba ;

Hyper-V kullanmak için 64 bit Windows Server 2008 / 2008 R2 / 2012 kurmalısınız. Windows 8 bir client işletim sistemidir.

Saygılarımla.

Gönderildi : 22/09/2012 14:04

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member
Konu başlatıcı

Microsoft Windows Server 2012 lansmanında bas bas bağırdılar test ortamları için server kurmaya gerek yok diye. Zaten server 2008R2 kurulu olan notebook umun işletim sistemini silip üzerine kurdum windows 8 i. Biraz bakındım kurmadan önce ve sorunsuz Hyper-V kullanılabildiğine dair bilgilere rastladım.

Gönderildi : 22/09/2012 14:26

(@tolgaasik)
Illustrious Member

Pardon Oğuzhan , ben seni yanlış yönlendirdim . Windows 8 'e kurulabiliyormuş , işlemicinin 64 bit ve Slat desteği olması yeterli.

http://blogs.technet.com/b/schadinio/archive/2012/05/26/enabling-hyper-v-on-windows-8-consumer-preview.aspx

Saygılarımla.

Gönderildi : 22/09/2012 15:08

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member
Konu başlatıcı

Slat ve 64 bit desteği var. Windows 8 kurulumu yaptım. Hatta Microsoft'un coreinfo diye bir tool u ile de slat desteğini de teyit ettim. Her şey normal görünüyor. Windows feature on or off a girdiğimde Hyper-V ile ilgili sadece management feature ları görünüyor. Platform ile ilgili bir şey görünmemekte. Sürüm ile ilgili bir sorunmuş gibi geliyor bana. Release preview kurmuştum.. 

Gönderildi : 22/09/2012 15:22

(@tolgaasik)
Illustrious Member

Muhtemelen sürümle ilgili.

Gönderildi : 22/09/2012 15:44

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

Ben win 8 üzerinde hyper v kullanıyorum test ortamıda oluşturdum bir sorun yok istersen yeniden kurmyayı dene başka bir kopya ile

Gönderildi : 25/09/2012 02:48

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member
Konu başlatıcı

Kullandığın kopyanın sağ alt köşesinde Windows 8 Release Preview Evaluation Copy Build 8400 mü yazıyor?

Gönderildi : 27/09/2012 22:38

(@S.AhmetTasova)
Gönderiler: 341
Reputable Member

Kullandığın kopyanın sağ alt köşesinde Windows 8 Release Preview Evaluation Copy Build 8400 mü yazıyor?

Merhaba ;

işlemcinizin sanallaştırma desteğini kulllanabilmeniz için bilgisayarınızın bios ayarlarından Virtualization desteğini etkinleştirmeniz gerekir.İntel işlemciler de v-tech amd işlemcilerde amd-v die geçer.Bios tan etkinleştirin sorununuz düzelecektir. 

Gönderildi : 29/09/2012 15:05

(@m-oguzhanozkurt)
Noble Member
Konu başlatıcı

S. Ahmet Taşova Bey ;

İşlemcimin sanallaştırma desteğinin açık olduğunu, aynı cihaz üzerinde server 2008 r2 ile zaten hyper v yi kullanabildiğimi, bunlara rağmen yine yine sanallaştırma gereksinimlerini teyit ettiğimi yazmıştım.

Sorun donanımsal değil yazılımsalMIŞ.

Hyper v ile sanallaştırma yapabilmek için Windows 8 PRO sürümü olalıymış Yani microsoftun direk sitesinden sunduğu Windows 8 (PRO suz sürüm) de sadece Hyper-V management toll ları var. Platform yok. Dolayısıyla hyper v ile sanallaştırma yapamıyorsunuz sadece bir hyper v sunucuya bağlanıp yönetebiliyorsunuz.

Sürümlerin karşılaştırması

adresinde mevcut. İlgilenen herkese teşekkürler.

Gönderildi : 03/10/2012 19:10

Paylaş: