Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Outlook Kişileri Rehbere Eşitleme Sorunu hk.

12 Yazılar
3 Üyeler
3 Likes
1,735 Görüntüleme
(@vayvan)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Çalışanlarımızda tüm çalışanların numarası olsun diye kişi eşitlemeyi açıyoruz. Bir numarayı kullanan kişi işten ayrıldığında ve yerine başkası başladığında eski kişi GAL'da olmadığı halde rehbere çekiyor. Kullanıcının outlook'undan kişileri komple silip daha sonra güncel listeyi çekmeme rağmen hala eski çalışan rehbere iniyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Gönderildi : 31/03/2023 15:48
Konu Etiketleri

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Sanırım siz istemeden clone konular oluşmuş sildim.
Bu konuda birkaç faydalı konu var arayınız bu uygulamanın 3rd kullanmadan kolay bir yolu yok.
GAL geç güncellenir siz hızlı sonuç bekliyor olabilirsiniz. 
OAB dan çekiyor olabilir.
https://www.hakanuzuner.com/offline-address-book-oab/
Outlook profilleri eskiyse Suggested Contact da o bilgiler olabilir yeni ofislerde görünmeyebiliyor.

Bu arada iOS da yaşanmıyor ben görmedim fakat duydum android de herhalde eski sürümlerinde artık kayıtlardan olabiliyormuş cihazı sıfırlamak yada uygulamayı silip tekrar yüklemek bir çözüm olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/03/2023 16:07
tayfun tek reacted

(@vayvan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz hocam bugün iPhone'da sıkıntı yaşadım. Ne GAL'da ne OAB'da ne Kişilerde görünmeyen adamlar yine geliyor.

Gönderildi : 31/03/2023 16:22

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Cihazı sıfırlayıp deneyin (hafızası dolu cihazlarda caching sorunu oluyor) tekrar ederse outlook profilinde vardır mutlaka owa dan check edin.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/03/2023 16:30

(@vayvan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Temiz telefonda bile denedim olmadı yine hocam. Rehbere ayrılan kişilerin maili dışında diğer bilgileri geliyor.

Gönderildi : 05/04/2023 10:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, GAL da yok, sıfır telefonda var gibi bir senaryo teknik olarak mümkün değil, buradan yola çıkarak bence siz başka bir şeyler yapmışsınız ancak sizde tam ne yaptığınızı bilmediğiniz için böyle bir durum oluşmuş.

Kontrol noktalarını hatırlayalım;

1 - İlgili kişinin ad hesabı silinmiş mi?

2 - GAL ve OAB kontrolünü yaptınız mı? Örnek nasıl yaptınız?

3 - GAL da olmayan bir kişiyi OWA üzerinde görüyor musunuz?

4 - GAL da olmayan bir kişiyi şirket içerisinde sıfır bir W10 + sıfır profil + sıfır outlook profilinde online mode da görebiliyor musunuz?

5 - GAL da olmayan bir kişiyi 4. senaryada sadece cache mode a alarak dener misiniz? Bu sayede OAB de olup olmadığını anlayacağız.

Buraya kadar sorun yok ise, aynı deneme yaptığınız kullanıcı için sıfır bir telefonda görüyorsanız muhtemel o telefonun gmail vb ya da icloud gibi ( örnek o telefon size ait, siz eski kullanıcıyı GAL dan aldınız ama kendi icloud a eşitlediniz, sonra o kullanıcıyı sildiniz ama gal dan silinmesine karşın icloud dan silinmez. Sonra bu telefona format dahi atsanız gelen hesap aslında GAL değil telefon' un eşitlendiği başka bir altyapıdan geliyordur.

Özetle sorun bence mobile telefon ayarlarındaki bu durumdan kaynaklı.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/04/2023 12:14

(@vayvan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner hocam kişiyi sharedmailbox yapıp saklıyoruz yine ama GAL'da gizliyorum. Outlook'ta kişi eşitleme yapınca mail adresi hariç diğer bilgilerini rehbere indiriyor.

Gönderildi : 06/04/2023 15:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Sen kendi cevabını vermişsin zaten, adam orada duruyor, eşitleniyor ve diğer bilgilerin gelmesi normal, neden gelmesin ki onu anlamadım yani neden gelmeyeceğini düşündün?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/04/2023 15:33

(@vayvan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner İşten ayrılan çalışanları AD üzerinde bir klasöre taşıyoruz ve bu klasör exchange ile senkron olmuyormuş. GAL'dan da gizleyince rehbere gelmez diye düşünmüştük. Bu kişileri silmeden nasıl bir yol izleyebiliriz?

Gönderildi : 06/04/2023 15:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Baştan detayları doğru aktarmamandan kaynaklanıyor halen nasıl işletiyorsunuz ihtiyacınız net belli değil.
Hadi user'ı silmediniz konu tel konusuysa şayet tel'i user dan silersin olur biter cebe gelmesinin problemi nedir anlaşılır değil ki. 

Gönderildi : 06/04/2023 18:26

(@vayvan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz son çare olarak onu yaptım hocam ben de. Ben biraz daha işi otomatiğe bağlamak istediğim için uğraşıyordum.

Gönderildi : 07/04/2023 10:06

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Otomatiğe bağlamak istiyorsan uygulama satın alman lazım yoksa mobile tarafta zaten manuel yapılmak zorunda her adım.

Gönderildi : 07/04/2023 12:50

Paylaş: