Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] AD üzerinden mail adreslerini çekme

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
736 Görüntüleme
(@vayvan)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, aşağıdaki komutu kullanıp istediğim klasördeki kullanıcıların mail adresini çekiyorum fakat gruplardan 2 tane olunca sadece birindeki grubu çekiyor. Örnek vermek gerekirse X grubu hem Ankara altında hem de İstanbul klasörleri altında var. Ben bu komutu kullandığımda sadece Ankara altındaki X grubundan mail adresini çekiyor. Ben ya hepsini çekmesini istiyorum ya da Ankara'nın altındaki X'den çek, İstanbulun altındaki X'den çek demek istiyorum.

Get-ADGroup "Grup_Adi" | Get-ADGroupMember -Recursive | Get-ADUser -Properties * | Select Mail | format-table -autosize -wrap > c:\mailler.txt

Gönderildi : 04/04/2023 12:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Belirttiğiniz komut, "Grup_Adi" adlı bir AD grubunun tüm üyelerinin mail adreslerini çıkarmak için kullanılmaktadır. Ancak, "Get-ADGroupMember" cmdleti, varsayılan olarak yalnızca belirtilen grup için doğrudan üye olan kullanıcıları döndürür. Yani, alt grupları veya alt gruplarının üyelerini döndürmez. Bu nedenle, sizin belirttiğiniz senaryoda, yalnızca "Grup_Adi" adlı grup üyelerinin mail adreslerini döndürür ve alt gruplarının üyelerini döndürmez.

Bunu çözmek için, "Get-ADGroupMember" cmdleti yerine "Get-ADGroup" cmdletini kullanabilirsiniz. Bu, belirtilen grubun alt gruplarını da döndürür. Ayrıca, "Get-ADUser" cmdleti ile belirtilen kullanıcılardan yalnızca "Mail" özelliğini seçebilirsiniz.

Aşağıdaki örnek komut, belirtilen grubun alt gruplarını da dikkate alarak tüm kullanıcıların mail adreslerini çıkarır:

Get-ADGroupMember -Identity "Grup_Adi" -Recursive | Where-Object {$_.objectClass -eq "user"} | Get-ADUser -Properties Mail | Select Mail | Format-Table -AutoSize -Wrap > c:\mailler.txt

Bu komut, belirtilen grup adının yanı sıra "-Recursive" parametresi kullanarak alt grupların da dikkate alınmasını sağlar. Ayrıca, "Where-Object" cmdleti ile yalnızca kullanıcı nesnelerinin seçilmesini sağlar. Son olarak, "Format-Table" cmdleti ile mail adresleri düzenlenir ve "c:\mailler.txt" dosyasına yazdırılır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/04/2023 13:50

(@vayvan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Teşekkür ederim hocam.

Gönderildi : 04/04/2023 14:20

(@vayvan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Üst edit: Çözüldü. Grup içinde yokmuş.

@hakanuzuner Grupta olduğu halde listede olmayan kullanıcılarda nasıl bir sıkıntı olabilir?

Bu ileti 1 yıl önce Mustafa Salih Alkan tarafından düzenlendi

Gönderildi : 04/04/2023 14:26

Paylaş: