Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Mail Geri Çekme Sorunu

14 Yazılar
5 Üyeler
5 Likes
4,192 Görüntüleme
(@vayvan)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Outlook üzerinden atılan bir okunmamış maili geri çek deyince karşıdaki kişiye, "ABCD, "test01" iletisini geri çekmek istiyor." diye mail gidiyor ama okunmamış ileti de durmaya devam ediyor. Bu sorunun nedeni nedir?

Gönderildi : 04/03/2023 17:38
Konu Etiketleri

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

https://support.microsoft.com/tr-tr/office/g%C3%B6nderildikten-sonra-iletiyi-geri-%C3%A7a%C4%9F%C4%B1rma-veya-de%C4%9Fi%C5%9Ftirme-35027f88-d655-4554-b4f8-6c0729a723a0

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/03/2023 18:36

(@vayvan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz hocam burada yazan durumları da zaten denedim ama olmuyor. İzleme kısmında otomatik işleme tikli, gelen kutusunda herhangi bir kural yok ama dediğim gibi geri çektiğim gönderi silinmediği gibi geri çekmek istiyor diye mail gidiyor.

Gönderildi : 05/03/2023 14:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, karşı sistemlerin non Microsoft MTA olması durumunda olağan bir şey bu, zaten mail geri çekme %100 size garanti vermez.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/03/2023 14:44

(@vayvan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Bu tür durumlar için farklı bir çözüm yolu var mı acaba? Çünkü çalışanlar bazı durumlarda istiyorlar.

Gönderildi : 05/03/2023 14:50

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Sizin danışmanlık ve hizmet uzman makamı olarak yapmanız gereken neyin nasıl çalıştığını öğrenip bunu son kullanıcıya anlayabileceği dile çevirmektir. İsterler çünkü nasıl yürüdüğünü, çalışacağını bilmezler. Kaynaklarından okursanız bu seçeneğin diğer seçenekler, kaabiliyetler gibi olmadığını anlar ve zorlasa da anlatabilirsiniz. 
Bu özellikle ilgili bana geldikçe hep benzer cümleyi kuruyorum "sandığınız gibi tekil sonuçlu, sihhatli çalışmıyor". Bu doğru bir cvp değil fakat onların anlayabileceği, beklentilerini değiştirebilecek bir cevap. 
Son kullanıcı ile muhatap olanlar için en zorlandığımız şey "Mailing" denen şeyi anlatabilmek spf vs, listler, farklı mta'lar, sender receiver şartları... bir de buna bu çağda Phishing konusunda yetkinliklerini arttırmak dahil oluyor. 
Bu meslek grubunda iştigal olanlar bu bilginin çevrimini başarmak zorunda bu bizim sorumluluğumuz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/03/2023 20:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aynı ortamda iseniz yani kendi organizasyonunuzda veya mailler office 365 to office 365 gidiyor ise daha iyi çalışır ancak dünya üzerinde pek çok MTA var, özetle böyle kesin çalışan bir teknoloji yok, çok net ifade edebilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/03/2023 21:20

(@vayvan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Aynı ortam hocam. İki tarafta office365 kullanıyor.

Gönderildi : 06/03/2023 08:10

(@cengizyilmaz)
Gönderiler: 73
Estimable Member

Merhaba, ReCall organizasyon dışarısına gönderilen maillerde çalışmamaktadır.

Exchange Online ReCall Özelliği Yenilendi - ÇözümPark (cozumpark.com)

Cloud-based Message Recall in Exchange Online - Microsoft Community Hub

Gönderildi : 06/03/2023 10:07

(@vayvan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@cengizyilmaz hocam organizasyon içinde deneme yapıyorum. Defalarca test etmeme rağmen ileti geri çekilmiyor ve ileti geri çekilmek isteniyor diye ayrıyeten mail geliyor. Tabi ikisi de duruyor gelen kutusunda.

Gönderildi : 06/03/2023 10:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba, açıklamaları okursanız zaten %100 garanti vermiyor, iki kat daha iyi çalışıyor diyor, çünkü bu işin garantisini vermek hedef posta kutusuna doğrudan müdahale demektir, bunu bir çağrı olarak karşı tarafa yolluyor ancak bu da her zaman çalışır demek değildir. Zaten genelde yapılan en büyük hata mail okunduğunda geri çekilmiyor olması. Örnek deniyor ki mail okunmadı, acaba? Bakıyorsun posta kutusundan okumuş ama henüz outlook a yansımamış oluyor.

Özetle bu özellik bu kadar çalışıyor, bu nedenle kullanıcılara bu özellik %100 çalışır diyemezsiniz.

Gönderildi : 06/03/2023 11:22

(@hakanoncu)
Gönderiler: 6
Active Member

@vayvan Selam,

Bu konu ile ilgili bi çözüm bulabildiniz mi,

Benzer problemi Exchange 2019 Onprem sunucuda yaşıyorum, 

Ben hesabımdan gönderdiğim maili, geri çekebiliyorum, ama diğer kullanıcı çekemiyor, ve sizin dediğiniz gibi maili çekmek istediği kişiye xxx kişisi maili geri çekmek istedi diye de bildirim gidiyor.

Bende aradım ama çözüm bulamadım.

Gönderildi : 20/02/2024 12:09

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Yukarıda yazılanlardan başka bir çözüm bulamazsınız çünkü zaten bu bir sorun değildir yukarı da linkler ile de paylaşıldı bu opsiyonun çalışma sistemi bu şekildedir. Sadece öğrenip personelinize bunu doğru şekilde aktarmanız lazım, kesin işlerlik beklentisini yok etmeniz gerekli.

Gönderildi : 20/02/2024 16:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Arkadaşlar bu bir sorun değil, İbrahim de bende defalarca yazdık, tüm şartlar sağlanır ise ve aynı MTA da ise çalışan bir şey ama bir örnek veriyorum bunu bir müşterimiz iddia etti, sonuçta bakım anlaşması olduğu için forumda bu böyle çalışır der bırakırız bunu biliriz ama kanıtlamak zorunda değiliz, fakat müşteride durum farklı, açtı case, kontrol ettik sorun ne çıktı? Karşı taraf maili okumuyor doğru ama rule yazmış hop mail başka klasöre gidiyor 🙂 Özetle bu çok kararlı çalışan bir şey değil, ondan bunun çalışmayan bir özellik olduğunu ifade edin geçin arkadaşlar.

Gönderildi : 20/02/2024 23:14

Paylaş: