Forum

Zyxel VMG3312-B10A ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Zyxel VMG3312-B10A bağlantı hız problemi

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
7,862 Görüntüleme
(@oktayk)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Zyxel VMG3312-B10A modem kullanmaktayım. İnternet aboneliğimi 1-2 hafta önce 24mbite yükselttim. Ancak kullanmış olduğum modemle 8mbit indirme 1mbit yükleme hızının üzerine çıkamıyorum.

Önce telekom acaba yeni hızları etkinleştirmedi mi diye düşündüm çünkü önceki aboneliğim 8mbit hızındaydı. Müşteri hizmetleri ile görüşmemde 24mbit hızın tanımlı olduğu söylendi. Bunun üzerine arıza kaydı oluşturmalarını istedim. Saha görevlileri geldiler modeme bağlantı noktasından ölçüm yaptılar. hattın 90mbit taşımaya elverişli olduğunu söylediler. Ben de modem ara yüzünden ilişikte görüldüğü üzere aynı değerli okuyabiliyorum. Telekom görevlileri modemle ilgili bir problem olduğunu söylediler.

Bunun üzerine modemin yazılımını güncelledim. Fabrika ayarlarına döndüm ve tekrar bağlantı ayarlarını yaptım ama bağlantı hızında bir artış olmadı.

Bunun üzerine Zyxel müşteri hizmetleri ile iletişime geçtim. Onlar da uzaktan bağlanmak suretiyle modem ayarlarını kontrol ettiler, yazılımın güncel olduğunu da teyid ettiler ancak bir sonuç alamadılar. Modemi teknik servislerine göndermemi istediler.

Modemde fiziksel veya yazılımsal bir problem olduğunu düşünmüyorum. Başka bir modemle hattı deneme şansım henüz olmadı. Sorunun modemden kaynaklandığından emin olmadan da yeni bir modem sipariş etmek istemiyorum.

Hız testi yaptığımda modemin ilk başta maksimum hızlara ulaştığını fakat daha sonra sanki sınırlandırılıyormuş gibi aşağı çekildiğini görüyorum. Kablolu bağlantı ile test yapıldığında da durum aynıdır. 

Her ne kadar modem ara yüzünde göremesem de modem ayarlarında hızları limitleyen bir ayar mı var acaba?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

modem hat değerleri 2020 10 18 190739

Ekran görüntüsü 2020 10 18 185709

Ekran görüntüsü 2020 10 18 190320

Gönderildi : 18/10/2020 18:57

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Öncelikle şunu belirtmek isterim hız sitelerinde yapmış olduğunuz hız testleri size her zaman doğru sonucu vermez farklı 2-3 sitede denemenizi tavsiye ederim.

fast.com , speedtest.com , speedcheck.org  gibi.

Modeminize gelen hat değerlerine baktığımızda ortalama 87 mbps değer alıyorsunuz ki gayet iyi bir hız.

Eğer modeme wifi üzerinden bağlanıyorsanız kablo ile bağlanmayı test edin ortamda başka bir pc yada akıllı telefon var ise bununla bağlanıp hız testleri yapın yine hızınızı düşük görüyorsanız sorunun modemden kaynaklanma şansı yüksek.

Son olarak kullanmış olduğunuz modemin tipine dikkat edin eğer adsl modem ise ve siz vdsl kullanıyorsanız hızınız düşecektir.

Gönderildi : 18/10/2020 21:10

(@oktayk)
Active Member
Konu başlatıcı

@erdemyaglikara merhaba, kablo ile tek bir cihaz bağlıyken de sonuç değişmiyor. 

modem 300mbiti destekleyen VDSL modem. Ayrıca ADSL modem VDSL hatta hiç çalışmaz.

Gönderildi : 19/10/2020 14:59

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Başka modemi denemenizde fayda var. Vdsl destekli modemler Adsl'de çalışıyor ancak belirttiğiniz gibi Adsl modemler Vdsl desteklemiyor.

Gönderildi : 19/10/2020 18:24

(@oktayk)
Active Member
Konu başlatıcı

@erdemyaglikara Yeni bir modem aldım ancak sonuç değişmedi. Telekomu ısrarla aramam sonucunda sorunun kendilerinde olduğunu anladılar ve düzelttiler. Bana yeni bir modeme mal oldu.

Ekran görüntüsü 2020 10 20 182548

Gönderildi : 20/10/2020 18:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/10/2020 19:27

Paylaş: