Forum

Ev ağı kurmaca..

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Ev ağı kurmaca..

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
438 Görüntüleme
(@hidayet_demir)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba değerli arkadaşlar ;

80 metrakere 2+1 için ;

Plan Linkteki gibidir.

https://prnt.sc/n3dlWtHzLJGt

2 tane ağ cihazım var ;

1) Zyxel VMG3312-b10b (Ttnetin verdiği modemlerden)  >> Router modunda

2) Keenetic Omni DSL 300Mbps 2x5 dbi anten >> Repeater modunda

Zyxel için sabit . 192.168.1.1

Keenetic için sabit 192.168.1.2  IP tanımladım.  

>>İkiside wpa2-psk korumalı

>> SSID ler farklı.

>>Kanal seçimi ikisi de otomatik modda

Ağdaki 1 masaüstü pc,  2 notebook ,2 telefon , 1 android tv otomatik ip alıyor.

Zyxel,  kablolu olarak masaüstü bilgisayara da bağlı. (Hızda hiçbir sorun yok..)

Yatak odasında kablosuz olarak Zyxel e bağlanıyorum . diğer tüm alanlarda keentic kullanmak durumundayım . . 

Ancak repeatardan aldığım performans çok kötü.. Bir süre sorunsuz, normal hızda çalışıyor,, anlık olarak hız düşüyor. veya direkt kopuyor..

Aradaki duvardan olduğunu düşünüyorum? 

Bu yüzden Keentic cihazı daire girişindeki sigorta kutusundan elektrik alıp kapının üstüne koridora takmaya karar verdim. En azından koridor boşluğu olsun. (bu iyi bir fikirmi bilmiyorum. , elektrik kablolarının üstünde olacak, bu durum kablosuz performansını etkilermi?) 

Öğrenmek için soruyorum...

Öncelikle bu durum normal bir durum mu ?

Yapılandırmada bir hata mı yapıyorum ?

Şunu da kontrol et, veya şöyle de dene diyebilceğiniz farklı bir öneriniz varmı?

Evdeki tüm network trafiğini anlık izleyebileceğim bir uygulama önerebilir misiniz? (Zyxel in ara yüzü yalnız kendisine direkt bağlı cihazları gösteriyor.)  (Hangi cihazlar bağlı , hangi ipleri almış vs) 

Kıymetli yardımlarınız için şimdiden tesekkürler... 

Gönderildi : 07/01/2023 01:04

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4284
Co-Helper

Rooming yapılmadığı müddetçe o cihazların sinyalleri bir birini etkiler sonuç kontrol edilebilir olmaz dışarıdan da çapraz sinyal bulaşıyor sonuçta. Rooming ise bir birini destekler cihazlar arasında kurulabilir.
Ucuz cihazlarla hem bağımsız hemde azıcık bağımlı network olmaz yani. Bir cihazdan bütün trafiği izleyebilmeniz için bütün trafiğin onun üstünden geçmesi gerekir, ev cihazlarında port mirroring de pek imkan dahilinde değil.
Bu işlerin verimli, kolay yolunu söyleyeyim iyi bir markadan powerline extender'lar alırsınız, sinyalin zayıf kaldığı her noktaya powerline AP'leri koyar tek bir marka, yönetim ortamıyla çözer geçersiniz. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2023 01:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32983
Illustrious Member Yönetici

Selam, evet İbrahim özetlemiş zaten, örnek ben pek çok ürün incelemesi yaptığım için bu konuyu pek çok kez tecrübe ettim ve ne kadar iyide olsa farklı cihazlarda hep performans ve roaming sorunu yaşadım, ondan şimdi tek marka mesh kullanıyorum mis gibi. Bir modem + 2 AP toplam 150metre kare için yetiyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2023 15:11

(@ahturkoz)
Gönderiler: 13
Eminent Member

@hakanuzuner Hocam sakıncası yoksa marka model paylaşabilir misiniz ?

Gönderildi : 15/01/2023 02:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32983
Illustrious Member Yönetici

Bende 3 ayrı set var, bir tanesi Keenetic Extra DLS KN-2111 + 3 Adet Keenetic Air , diğeri Extreme Networks AP305 diğer ise Zyxel NWA 110

Bunlar çok yeni ürünler değil, yani daha yeni ürünler bulabilirsiniz, hepsini denedim ve hepsi çok başarılı ama unutma bunlar set halinde yani örnek bir dönem Keenetic kullandım, sonra Extreme Networks sonra Zyxel. Aynı anda değil.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2023 17:33

Paylaş: