Forum

Acces Point Kopma

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Acces Point Kopma

12 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,817 Görüntüleme
(@tunahankizilkaya-2)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle herkese hayırlı akşamlar iş yerimde AP kullanmaktayız ama günün belli saatinde kopmalar yapıyor 

Ana Modem İp : 192.168.2.1

Acces Point İp: 192.168.2.2 (Dhcp Kapalı) 

aslında hiç bir sorun olmaması lazım ama arada Wifi var yani bağlanıyor ama İnternet yok diyor. Gidiyorum modeme bakıyorum Net mi gitmiş diye nette gitmemiş yani giriyorum google vs. ama acces pointte internet yok diyor abiler lütfen yardımcı olur musunuz ?

Gönderildi : 21/12/2020 23:06

(@tanerk)
Gönderiler: 78
Trusted Member

Kullandığınız AP'nin modeli nedir? Bu AP'ye kaç kullanıcı bağlanıyor? Ucuz AP'lerin cache bellekleri düşük olduğundan çok fazla bağlantı yapınca donmalar olabiliyor. Tabii başka sorunlar da olabilir. Mesela AP'de problem olduğunda ve wi-fi ile bağlıyken, bağlanan cihaz üzerinden AP'yi ve modemi pingleyebiliyor musunuz; veya AP problemliyken, AP'ye bağlı olmayan cihazdan AP'yi pingleyebiliyor musunuz?

Gönderildi : 22/12/2020 14:46

(@tunahankizilkaya-2)
Active Member
Konu başlatıcı

@tanerk modem Tp link TD-W9970 AP'de Tp link TL-WA801ND hemen hemen 30 35 kişi ping göndermeyi denemedim bana rahat 100 kişiye kadar bağlanabileceğim ap önerir misiniz ? 

Bu ileti 3 yıl önce Tunahan Kızılkaya tarafından düzenlendi

Gönderildi : 22/12/2020 15:27

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Kaç kişi bağlanıyor? cihaz kaç kullanıcıyı destekliyor, Kanal(band) no değişikliği yapın deneyin.

Bende range extender var ilk kurduğum konumda aynı sizin sıkıntı yaşadım, yan odada telsiz telefon kullanan vardı bir müddet band no değiştirdim fabrika sıkıntılı bir yer işletmeye de yakın, frekans makineleri felan sinyalini bozduğunu düşünerek, sonraki yıllar yeni modelini aldım sorun arada bir oluyor. 

Sıkıntı yaşadığım cihazı rafa kaldırmıştım işletmeden uzak noktada tekrar kurdum 10 yıllık cihaz olmasına rağmen şuan elimdeki diğer range extender cihazdan daha iyi çalışıyor. Sıkıntı cihazda çıkmadı ortamdan kaynaklıymış.

Bu tarz deneyimim oldu size fikir olması açısından yazdım iyi çalışmalar.

Gönderildi : 22/12/2020 15:47

(@tanerk)
Gönderiler: 78
Trusted Member

Gönderen: @tunahankizilkaya-2

@tanerk modem Tp link TD-W9970 AP'de Tp link TL-WA801ND hemen hemen 30 35 kişi ping göndermeyi denemedim bana rahat 100 kişiye kadar bağlanabileceğim ap önerir misiniz ? 

Bu AP daha çok ev tipi kullanıma uygun. Dediğiniz gibi 35 kişi bağlanıyorsa ve sayının artma ihtimali varsa kurumsal modellere geçmeniz gerekecektir. Bu tip ürünleri satan firmalardan destek alırsanız bütçenize göre yönlendirme yapabilirler. Ayrıca bulunduğunuz ortam ve AP sayısı da belirleyici olacaktır.

Gönderildi : 22/12/2020 16:10

(@tunahankizilkaya-2)
Active Member
Konu başlatıcı

@tanerk kurumsal modem derken marka önerisi vs. verir misiniz ? ilk defa duydum 

Gönderildi : 22/12/2020 16:17

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar  @tunahankizilkaya-2 

Tek bir AP  ile 100 kullanıcıyı destekleyemezsiniz Ap lerin Wireless Bandwidht i  paylaşımlıdı  yani AC  serisi   1 gigabit   bir  cihaz  kullansanız  teknik  olarak işlemci ve ram i 100 cihaz  bağlantısını desteklese bile  100 kullanıcı bağlandığı zaman  teoride her  kullanıcı 10 mbps  ile  bağlanacaktır ki pratikte  bu  hız 10mbps den  çok  daha  düşük  olacaktır ve kopmalar vb  sorun yaşayacaksınız.

100 cihaz tep AP sağlıklı çalışabileceğini düşünmüyorum. Ayrıca 100 cihazınız  var  ise tplink vb modemler ile  stabil  çalışan bir  yapı  kuramazsanız modemi  bridge  mode  yapılandırıp Firewall  arkasında  sonlandırmalısınız veya  kurumsal bir  markanın 100 ve  üzeri  cihaz  destekleyen  routerlarından  kullanmalısınız.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 22/12/2020 16:22

(@tunahankizilkaya-2)
Active Member
Konu başlatıcı

@cumhuraltan önerebileceğiniz bir AP var mı ? 

Gönderildi : 22/12/2020 16:25

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

@cumhuraltan önerebileceğiniz bir AP var mı ? 

Selamlar ,

Bahsettiğiniz  şekilde  tek 1  cihaz kullanmayı planlıyorsanız önerebileceğim  bir AP yok kaldı ki Ap  tarafını  çözseniz  bile 100  kullanıcı  için  belirttiğiniz  modem ile stabil  bir  kullanım sağlayamazsınız.

AP  olarak  Aruba  ürünleri  iyidir  bütçe  kısıtlı ise Unifi AC  serisi  ap ler  kullanabilirsiniz  ancak  bahsettiğiniz  gibi  tek  bir  cihaz  takayım 100 tane  kullanıcı  sorunsuz  bağlansın  gibi  bir  durum  söz  konusu  değil.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 22/12/2020 16:29

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Üstte paylaşıldığı gibi talep ettiğiniz kullanıcı sayısı için destekelese bile tek bir ap kullanmanızı önermem.

Daha önce bir üniversite kampüsü inşaatı sırasında Unifi ac serisi ile 100 kullancı sadece internal bir servisi sorunsuz kullandım.

Ancak burada kullanıcı başına düşen trafik fazlası ile düşüktü ve internet erişimi yoktu.

Bütçe var ise Cumhur hocanın önerdiği gibi Aruba veya Cisco, bütçe kısıtlı ise Unifi modelleri fazlası ile başarılıdır, tercih edebilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/12/2020 10:39

(@ahturkoz)
Gönderiler: 13
Eminent Member

Aynı sorunu yaşayan birisi olarak ufak bir bilgilendirme geçeyim,

30-35 kullanıcı diyorsunuz eğer bu kişi sayısı ise cep telefonlar ile beraber 50 rakamını buluyor. İlk başlarda bunu çözmek için tüm sabit çalışanların masasına kablo ile internet verdim sadece arada ofise gelenler kablosuz olarak bağlanıyorlardı onlarda zamanla sorun yaşamaya başladılar.

Bu sefer kablosuzda problem var diyerek modemi değiştirmem gerektiğini düşündüm ve Keenetic Peak DSL modemini aldım. Keenetic ile görüşmemde ortalama 40-50 ye kadar destekleyebileceklerini şartlara göre AP eklemem gerektiğini ilettiler.

Modemi aldım bütün ağa bağlanan kullanıcıları 10mbps internet ile kısıtladım hattı şişirmemeleri için buda belirli bir süre idare etti lakin kablosuz ağa aynı anda 20 kişiye çıktığında internet tekrardan yalpalamaya başladı. Artık şirkette insanlar kablosuz ağdan ümidi kesti cep telefonlarından internete girmeye başladılar.

Kullanıcı sayısı artmaya başlayınca alt segment ürünler ile hem para hem zaman harcamak yerine sadece para harcayarak daha iyi ve üst segment cihazlara geçmem gerektiğine ikna oldum 🙂

Benim bu yaşadıklarımdan anladığım eğer bir şirkette anlık internet çıkışınız 30 cihazı geçmeye başladıysa network altyapınızı ileriyi de düşünerek kurumsal cihazların giriş seviyesine taşımanız zorunluluk haline geliyor diyebilirim.

Gönderildi : 15/01/2023 02:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Yukarıda ki ilk konu çok belirsiz amatörce ve deneyimsizlik üzerineydi, son yoruma da düzeltilecek kısımlar var.
Bugün full çalışan bir ailede wifi cihaz sayısı 7 ila 10 olabiliyor. İnsanlar teknik detay bilmeden kabuller üretiyorlar fakat 10 çok ciddi bir değer ve yüktür. Yukarı da 40-50 diye bahsettiğiniz satıcısının gazladığı markalar birkaçın üzerinde ki yükte çalışılabilirliği sağlayamaz özellikle yeni tip betonarme blok odalı evlerde.

30 client ise kurumsal orta üst sınıf bir AP için de çok ciddi bir değerdir. Verici-alıcı calc yapmıyor pek uzmanlar yapsa görecekler fakat hiçbir kablosuz ortam calc edilen düzeyde de çalışmaz wifi gürültüleri, etkileyenleri, standartları ile çok ciddi deneyim isteyen bir alandır. 30+ özellikle otellerde vs çoğunlukla outdoor göreceğiniz, duyacağınız yüksek kapasiteli cihazların bütçesi zaten kobi, orta ölçek ofisleri aşıyor. Kalabalık branch office'lerde bir AP'i 20 altında tutmaya çalışırız performans isterleri ve client envanterleri düzeyine göre AP sayısını arttırarak ve bunların konumlarını düzenleyerek çözüm yoluna gitmeye çalışırız. Ör ortamda SAP gibi bir yüksek bandgenişliği ihtiyacı olan ERP vs varsa bütün tercihler baştan aşağıya değişir, değişmelidir. Bu tip ofislerde aslolan halen kablolu yapıdır çünkü konu ve ihtiyaç latency üzerinedir DB, ERP ortamları buna ihtiyaç duyar. Kablosuz gerekli ise de AP üzerindeki sayıyı yüksek tutamazsınız.

Kurumsal markalardaki sınıfları da şu şekilde açıklamaya çalışalım. Her bir modelin hardware düzeyine bağlı bir max bandw, througput kapasitesi vardır. Connection'larla bunu paylaşırsınız fakat her bir session hardware üzerinde bir iş yükü yani ısı üretir. Cihaz hw güvenirliliği dışında kablosuz ağlarda düzensizlike burada başlar. Bunları sunucu sınıfları ve desktoplar örneği üzerinden anlayabilirsiniz. Desktoptan sunucu rolü beklenemez, ör DL160 dan da ram eklemeniz yeterli değil sadece DL380 kadar VM çalıştıramazsınız birincil farkları hw'e dayalıdır. Yani kurumsal sınıfta model atladıkça arayüzü aynı görseniz OS aynı olsa bile donanım ciddi oranda değişmektedir ve bunu belirlemek temel ihtiyaçtır. Bir sorun ise burada başlıyor bu öğrenme, deneyim, hesaplama, PoC gerektiriyor kendi içinde çok detaylı bir alan insanlar o yüzden zorlanıyorlar. Newton fiziğini anlamak kolay kuantum çok zor kablosuz lan böyle birşey. İnsanlar bunu niçin öğrenmek zorundayım ki diyorlar haklılar fakat paranız yoksa öğrenmek zorundasınız. Bir de şu kadar client = şu model gibi bir formül gerçekte yok incelenmesi gereken kritik başka detaylarda var.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2023 06:56

Paylaş: