Forum

Türksat Kablonet Ba...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Türksat Kablonet Bağlantı Sorunları ;

10 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
3,637 Görüntüleme
(@osinos)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba. Bu konuda ; yeni taşındığım evde yaşamış olduğum bağlantı probleminden bahsedip , sorunu çözmeyi ümit ediyorum. alakadar olan abi\kardeşlere şimdiden müteşekkirim.

Sistem Şeması ; ( Görsel olarak da ekledim )

hdg

- Bağlantımı Türksat Kablonet üzerinden 100Mbit şeklinde DOCSİS 3.0 modem ile almaktayım. ( Tv + Int ) Modem TV yanında bulunuyor.

- Ev içerisinde wifi kullanımı amacıyla  Linksys WRT32x router kullanıyorum. Bu cihaz koridorda duruyor ve , LAN portundan 2 ayrı odaya cat6 ile çıkışı var. ( Birisi benim odadaki ana bilgisayarıma , diğeri oğlumun odasına giden 2 kablo.

Sistemdeki sor

un ; 

- Ana bilgisayarımı modeme direkt olarak bağladığımda ( TV yi monitör olarak kullandım ), kablo üzerinden bağlantı olarak bir sorun gözlemlemedim.  98 \ 4-5 şeklinde test sonuçları alıyorum ve genel internet kullanımı da düzgün görülüyor.

- Türksat modemdeki Wifi 2.4 ve 5Ghz kanalları da keza düzgün çalışıyor gibi görünüyor. Telefonlarda herhangi bir bağlantı sorunu gözlemlemedim denebilir.

- WRT üzerinden , kendi odama çektiğim kabloyu test ettim , düzgün çalıştığından eminim. Ancak , garip bir şekilde kablo bağlantısı saçma sapan çalışmakta. Örneğin ; Nvidia driver indirmesini 11.xx MB\s ile yaparken , rufus.io sayfasını açamıyorum. Google ana sayfasını bile " bağlantınız kesildi " uyarısından 2-3 dk sonra açıyor.  Bu sorunu bir türlü aşamadım. Şu an EPIC Games'den oyun güncelliyorum mesela ; 2mb\s ile indirme yapıyor.. Bazı sayfaların bulundukları server itibariyle daha yavaş çalıştığını göz önüne alıyorum evet. Her linkten aynı hızda indirme şansımız olmadığının farkındayım. Ancak sorun yaşadığım indirmelerin çoğunun büyük serverlar olduğunu hatırlatayım ( Nvidia , EpicGames , Steam vs vs.. )

( Bu postu bitirmeden önce 10mb'lere ulaşmış durumda şu an )  😖 

Modem IP si ; 192.168.0.1

WRT IP si    ;  192.168.1.1

PC ip           ; 192.168.1.137 ( DHCP )

- Anakartım üzerinde Hem 1 Gigabit Hemde 2.5 Gigabit ethernet portu bulunmakta. Buraya taşınmadan önce yine aynı şema sisteminde , bu defa Airties 5760 modem ile Vodafone ISS ile kullanıyordum. Ve bu portlardan ikisinde de sorunsuz kullanımı vardı. Ancak , şu an 1 Gbit portunun daha sağlıklı çalıştığını görüyorum. Durumun başlarında ethernet kablosu anakartın 2.5 portuna takılıydı ve internet kullanımı neredeyse imkansız gibiydi. ( Asus X299 E Gaming II )

- Kendi odamda iş için kullandığım mini bir kasa daha var , Az önce wifi ile yaptığım denemede , Hem modeme hem de WRT ye bağlansa bile 1mb\s ye bile ulaşmadığını gördüm. Esasen bu bilgisayarı şu an için genel olarak iş maksatlı ve arada uzak bağlantı için kullandığımdan , buradaki bağlantı sorunları çok elzem değil. Tabi düzgün çalışmasını isteriz illaki.

Kısacası ; her şey düzgün gibi görünüyor olmasına rağmen , bağlantım stabil çalışmamakta. Sanıyorum DOCSİS modem yerine farklı bir modem de kullanamıyoruz Türksat için..  ( Şu an Cyberpunk 2077 güncellemesi tam hızda çalışmakta ) 

Durum bu şekilde. Alakadar olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 25/02/2023 12:19

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

* Düzeltme ; WRT üzerinden tek kablo benim ana bilgisayara gelmekte. Şemada görülen sağdaki bilgisayara giden hat , doğrudan modem üzerinden çıkan cat6 kablo ile sağlanıyor. Şema doğru ancak açıklama yanlış olmuş.

Gönderildi : 25/02/2023 12:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Wifi verimi için benzer yönlendirme konuları var onlara bakabilirsiniz.
Sanırım sağda işaret edilen pc de bir problem yok. Öyleyse sorun router'lar arasında packet trafiğinde oluşuyor demektir.
2.5G karşılığında yine 2.5G cihaz olmazsa saçmalama olabilir özellikle management switch ve router'larda olabilir diğer portla yürünebilir.
Linksys arabirimi ezbere bildiğimiz bir model değil bunu bağımsız bir cihaz gibi kurduysanız sorun yaşanabilir arka arkaya router'lar bağımsız gibi çalışmaz genellikle NAT traversal paketlerde sorun çıkar dns, dhcp vs 2. cihaz 1.'i görmeli. 1. cihazı bridge kurmalı yada indirip doc'larını inceleyin 2. cihazı AP vs gibi bir modu varsa ayarlarsanız sorun giderilebilir. AP modda fiziksel portlar hub vazifesi görür genellikle ama bu cihazına göre değişen birşey.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/02/2023 20:33

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz  Abi tekrardan selamlar.  Yazdıklarınıza dair birkaç  edit ile başlayayım ;

"Sanırım sağda işaret edilen pc de bir problem yok" - Bunu henüz denemedim. Çocuğun masa olayını halledemediğimden , pc yi de bağlayamadım tabi. Laptop vs de olmadığından kabloyu çekip bıraktım sadece.

" Öyleyse sorun routerlar arasında paket trafiğinde oluşuyor demektir."  Routerlar arasında derken ,  kullandığım 1 modem ve WRT32x router var sadece , bu kısmı anlamadım.

2.5G kısmında , bahsettiğim gibi daha önceki dairede o portu sorunsuz kullandığımı hatırlıyorum , ancak şu an 1G portunu kullanmada sorun yok ( şayet düzgün çalıştığı takdirde )

Linksys , ayarlar kısmında aslında oldukça sade bir arayüze sahip. Aşağıya hem modem hemde routerla alakalı birkaç ayar sayfası ss i bırakayım. Belki yanlışlar varsa düzeltmeye gidebiliriz.

Docsis 3.0 modem ile alakalı bazı ayarlar ;

temel dhcp
firewall
temel kurulum

Linksys İle alakalı bazı ayarlar ;

Ls ip
LS Dhcp

Gönderildi : 27/02/2023 04:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Öncelikle çizimde sağdakinde yani modeme direkt bağlandığında sorun olup olmadığını kontrol et. 
Önce sorunun kaynağının hangi cihaz olduğunu bulmalısın bu afaki durumdan kurtarır.
Cümlem açık, 1. cihaz modem dense de routing yapıyor fw açılmış zaten üzerinde, 192 bloğunda farklı ip vermek seni kurtarmayabilir. 
Bir birine eklenen router'larda aksiyon bellidir ya 1. cihaz bridge modu, DMZ ayarlama gibi üzerindeki herşey kapatılacak detaylı routing yapmayacak modem haline dönüşecek yada 2. cihaz herşeyi 1. den devr alacak.
Aynı marka cihazlarda mesh kurma gibi veya AP modlarıyla sorunsuz eklemleme mümkün ama farklı cihazlarda manuel aksiyonlar alınmalı. Bu arada iki cihazın da upnp sini kapat.
Linksys arayüzü detaylıdır muhtemelen onun bir forumu varsa oraya yaz kullananlar optionlarla ilgili bilgilendirebilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/02/2023 20:52

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz  Abi selamlar.

UpnP kısmı modemde kapalıymış , Wrt'de de kapattım. modemle alakalı şunları paylaşmayı unutmuşum, ileteyim ; 

03

Şu an için wrt üzerinden hat aldığım ana bilgisayarımda bariz bir sorun yaşamıyorum denebilir. Kendi kendine düzeliyor zamanla mı desek bilemedim 🙂  Modemden direkt alan sağdaki pc içinse biraz zaman lazım , masa işini çözmeye çalışıyorum halen. Bu arada teknik terimlere sizin kadar aşina olmadığımdan anlam çıkarmakta zorlandığım kısımlar olabiliyor abi :))  Şayet ; cmd kısmından şunları çalıştırarak bir kontrol edelim gibisinden bir yol izleme durumumuz var ise en azından benim için daha kolay olabilir. Çalışmayan komutlar olursa da nokta atışı yapma şansımız olabilir mi bilemedim.

Alakanız için teşekkür ederim tekrardan. 

Gönderildi : 28/02/2023 04:04

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Terimlerle ilgili bizim sözlükten bakabilirsin. Std bir sorun olmadığı için o tip bir cmd yöntemi olmaz ne yazık ki, adı üstünde saçmalığın analizi bazen zordur. SS deki benzer ayarlar router'da da açık olursa sorun yaşanır illa ki yani başından beri dediğim birinden biri filtreleme, protokol yönetimi yapmayacak onu tanımlamalısın ezbere birşey diyemiyorum pek tabi vakit meselesi.

Gönderildi : 28/02/2023 16:03

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tekrar selamlar.  Yakın zamanda evi taşıdığımdan dolayı , yerleşme faslı biraz uzadı. Dün itibariyle artık tamamen ev ile alakalı işler bittiğinden ancak yazabiliyorum. Konunun askıda kalmasından dolayı kusura bakmayın.

Güncel durumu sıralayayım ;

- WRT 32x router ile alakalı - şayet varsa - ayarlar kısmını bir türlü yapamadım. Nihayetinde bu cihazı sistemden komple çıkardım.

- Akabinde , ilk mesajımdaki çizelgedeki wrt yerine Airties 5760 modem koyarak , ve ayarları default bırakarak denedim ancak , hem kablolu hem de kablosuz bağlantıdaki saçmalıkları bir türlü aşamadım. Düzgün çalıştıramadım.

- Nihayetinde Airties 5760 da gazabımdan nasibini aldı ve onu da sistemden çıkarıp kutusuna kaldırdım 🙂

- Son olarak ; sistemi şu şekilde değiştirdim.

FTY

Şu durumda ;

1 nolu pc bağlantısı +90mbps bağlantıyı gösteriyor ve olması gerektiği gibi çalışıyor ( kablolu bağlantı )

2 Nolu PC bağlantısı yine düzgün şekilde çalışıyor.

3 nolu pc , wireless bağlantı kullanıyor ( Asus pcie kart üzerinde Killer 1650x wifi kartı takılı durumda ) ve ,  100mbit bağlantı hız testinde 0,5Mbps civarı bir hız veriyor ...  

Şu an durum bundan ibaret. Bugün fırsatım olursa,  asus pci kartı söküp , TX3000E wifi adaptörü ile bir wifi denemesi yapacağım. ( Anteni ayrı modül olduğundan bunu kullanmak istemiyorum normalde ancak hız testi için bakacağım.. )

Gönderildi : 18/04/2023 08:36

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Herkese selamlar..  Konu baya uzadı ancak , bugünkü gelişme ile beraber artık çözülmüş oldu. Kısaca aktarayım ;

1- Önceki gün Türksat'ı arayıp modemdeki sorundan bahsettim ( bu zamana kadar neden aklıma gelmediyse )

2- O gün işlem sağlayamadılar ancak , bugün ( 26.07.2023 ) sabah tekrar aradım ve arıza kaydı aldıktan sonra , max 5 saat içinde müdahale edeceklerini söylediler.

3- Çok geçmeden ( takribi 1 saat sonra ) ana numaradan arandım ve yakın bir lokasyondaki görevli uğrayacağını söyledi , akabinde geldi.

4- Başlangıçtan bu yana , ilk sağladıkları cihazlarda, çoğu kullanıcıda benzer sorunlar olduğundan bahsederek , yeni bir cihaz çıkardıklarını ve yanında getirdiği bu yeni cihaz ile bendeki cihazı değiştirdi. Gerekli ayarları yaptıktan sonra ayrıldı.

5- Akabinde ben de ( yukarıdaki 2. şablonda gösterdiğim TpLink switch ve Airties 4410 takılı olan conf iptal edip) wrt32x yiğidimi kutusundan çıkartarak eski bağlantı şemama geri döndüm (ilk mesajımdaki görselini ilettiğim şemadaki sistem ). 

6- 3 nolu pc deki wireless bağlantı probleminden bahsetmiştim. Şu an için kablolu bağlantıda herhangi bir sorun yok ( ISS in bana taahhüt ettiği hızları almaktayım )..

7- Şu an için geriye kalan tek sorun gibi görülen husus , 3 nolu pc de , wifi 2.4 hızındaki bağlantının yavaş çalışması ( 20mbit ) 5ghz bandına aldığımızda ise ( wrt32x 5Ghz den bahsediyorum ) , yine kablolu bağlantıdaki gibi 98 / 4-5 mbit şeklinde çalışmakta.  

Velhasıl ; şu ana kadar gerekli aksiyonları gösterip yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim. benzer konuda sorun yaşayan arkadaşlara bir şablon olmasını dilerim.. Ancak , genel olarak ihtimal vermesek de , ISS lerin bize sağladığı cihazların sorunsuz olmadığının farkında olmakta fayda var.  Tekrar teşekkürler..

POST SONU..

Gönderildi : 27/07/2023 03:46
Hakan Uzuner reacted

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/07/2023 15:12

Paylaş: