Forum

Switch Tavsiye
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Switch Tavsiye

Orhan Görkem
(@troop3r)
Üye

Merhaba bir proje için fikirlerinize ihtiyacım var.Bu projede

1 Adet Fiber Omurga

5 Adet Kenar Switch (Data) 24 Port

5 Adet Kenar Switch POE(IP KAMERA) 24 Port

Aktif çalışan bir fortigate mevcut.Cihazları yönetilen cihazlar seçip forti üzerinden vlan oluşturarak network oluşturulacak.Firma teknolojik yatırımlara biraz uzak Cisco Hp tarzı sıfır ürünlerin maliyetleri nedeniyle kabul görmemekte burada sormak istediğim birkaç soru mevcut:

1) Hp 25xxG serisi ya da Cisco 2960G& 37xxG serisi ikinci el cihazlar tercih edilmesi ya da Juijie RG-NBS3100-24GT4SFP tarzı uygun maliyetli yönetilebilir sıfır cihaz mı ?

2) Yönetilebilen POE switchler sıfır maliyetleri baya yüksek bu yüzden ikinci el Cisco POE yönetilebilen cihazlar tercih etmeyi düşünmekteyim.Burada poe switchlerin power tarafı ile sorun yaşar mıyım ? Önerileriniz nedir ?

3) Hp ömür boyu garanti kapsamında 2. el ürünlerde fatura temin edilememesi durumları için garanti kapsamı değerlendirmesi nasıl gerçekleşir.Bu konuda tecrübesi olan var mıdır ?

4) Fiber omurga için nasıl bir Fiyat / Performans ürünü tavsiye edersiniz ?

 

Vakit ayırıp konuyu okuyan cevap veren herkese şimdiden teşekkürler.

 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 10/08/2022 10:13
Konu Etiketleri
Berkay GÜZELBEYOĞLU
(@berkayguzelbeyoglu)
Üye

merhaba bir süredir maliyet ve terminlerin artması ile bu tip soruları çok almaktayım. Açıkçası ne kadar bütçe o kadar profesyonellik diyebiliriz.

sırası ile gidelim isterseniz öncelikle 2.el olarak sw temini yapabilirsiniz tabiki ama bu alacağınız üründe EOS olmuş mu ? yada sorun yaşanır mı araştırmanızda yarar var. bazı firmalar garantili olarak yenilenmiş network ürünleri satmakta.

yapınızın ihtiyacı POE destekli bir proje ise power injektor yerine poe sw almanızda yarar var. Bu konuda bu güne kadar sorun yaşamadım. Sadece sw ye takılacak cihazların enerji ihtiyacını karşılayıp karşılamadığını kontrol ediniz.

Şu aralar termin sorunu nedeni ile Rujie çok fazla duymaktayım. Açıkçası kullanıp memnun olmayan pek duyamadım ama burada şu faktör devreye giriyor. Bir sorun oluşunca Case açıp yada destek alabileceğiniz partner firma kim olacak.

evet hp ürünlerinde ömür boyu garanti var. Çoğu destek verdiğim yapıda arıza yapan, port sorunu yaşayan yada benzeri sorunlar ile gönderim sağladım ama hiç fatura vs sorulmadı. Sw üzerinde seri no ve bazı part no gibi bilgileri talep ediyorlar. (Bu konuda HPE müşteri temsilcisi ile görüşmenizi öneririm yine de)

 

Son olarak Omurga tavsiyesini şöyle vermek isterim. Artık 1gbps hızları yüksek hızdan ziyade normal hız seviyelerine gelmiş durumda.  eğer ki Maliyetleriniz içerisinde kalıyor ve ilerleyen zamanları da düşünüyorsanız.

Omurga için 10Gbps ve üzeri destekli bir ürün alıp kenar Swlerinde uplink portları 10gbps olarak bağlarsanız güzel olacaktır.

Sonuç olarak bütçenizin el verdiği ölçüde seçtiğiniz ürünleri değerlendirmenizi öneririm

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/08/2022 10:55
Orhan Görkem beğendi
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

1. Kurumsal, omurga ve yeni alt yapı ortamlar için 2. el cihazlar hiçbir şekilde seçilmez, seçilmemeli. Bütçeye göre segmenti düşürmek düşündüğünüz gibi daha evladır fakat seçimler uzun vade ve gelecek support imkanlarıyla da yapılmalıdır. Yönetilemeyen en iyi cihaz, en iyi değildir. Ör ortamı siz yönetecekseniz ve kalıcı iseniz sizin consolunu yönetebileceğiniz markayı seçmek firmanın kârınadır ilk maliyet yüksek çıksa bile. Evet daha uygun proje fiyatı verebilecek diğer markaları seçebilirsiniz sanırım Ruijie kastettiniz (benim şahsen bu marka ile ilgili şüphelerim var ama tercih edenler var), H3C gibi markalara bakabilirsiniz.

2. 2. el tarafı 1. ile paralel cisco seçmek zorunda değilsiniz. POE switch'lerin power calc, cam'lere göre yapılır konusunda uzman birileriyle çalışırsanız ürün seçimi, hesabını rahatlıkla yapar.

3. Özellikle alt segmentte (büyük yapılar, segmentlerde yenileme EOL, sorun olmadan ihtiyaçlar, nesil değiştiğinden gerçekleşebilir) network omurga cihazlarda kolay kolay ürün EOL olmadan (yeni projede böyle bir tercih riskine girilmez, devamı olmayan belirsiz ürünle iş planlanmamalı), sorun/belirsiz arızaya düşmeden, ürün nesli günün ihtiyaçlarının çok gerisinde kalmadan 2. ele düşmez! zaten bu yüzden yapılmaz, yapılmamalı diyorum. HP Enterprise segmentte support care pack satın almadan destek alamazsınız. Eski ürünün kısa EOL riski var zaten.

4. İhtiyaçlara göre belirlenmeli yine HPE, H3C, Huawei ile çalışılabilir.

Mevcut şartlarda yapacak başka birşey yok ne kadar para o kadar köfte, zaman demektir.

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 10/08/2022 13:06
Orhan Görkem beğendi
Orhan Görkem
(@troop3r)
Üye

vakit ayırıp cevap verenlere çok teşekkür ederim

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 11/08/2022 15:11
Paylaş: