Forum

Gigabit portlu adsl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Gigabit portlu adsl,vdsl,vdsl2 modem ve switch önerisi

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,137 Görüntüleme
(@sehmustunc)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İç ağda 3 adet pc 6 adet dijital baskı makinesi olan bir dijital matbaa var altyapısını yenileyeceğim ancak matbaa sahibi çok maliyetli bir projeye girişmek istemiyor.

İçeride gigabit portları olan,vpn desteği mevcut bir modem ve gigabit switch tercih ettim.Gigabit tercihimdeki en büyük sebep localde büyük dosya transferlerinin olması,baskı makinelerine network üzerinden yüksek boyutlarda dosya gönderilmesi oldu.Bütçe düşüklüğünden dolayı yönetilebilir switch öneremedim.

-------

modem olarak asus 56u serisini tercih etmemdeki en büyük etken gigabit portları,ısınma sorunu olmayışı ve broadcom cpu içermesi oldu.

modem : https://www.asus.com/tr/Networking-IoT-Servers/Modem-Routers/All-series/DSL-AC56U/  

-------

switch tarafında ise zyxel tercihimin sebebi daha önceki küçük ofislerde kullanarak canlı deneyimleme fırsatım oldu ve herhangi bir sorun yaşamadım.

switch: https://www.hepsiburada.com/zyxel-gs1100-24e-24-port-10-100-1000mbps-tak-kullan-port-onceliklendirme-destekli-yonetilemeyen-gigabit-switch-pm-bdbt3002614110080  

-------

modem(içerisinde vpn sunucusu olan,4 adet gigabit portu olan) ve switch(24port gigabit) konusunda düşüncelerinizi ve alternatif önerilerinizi bekliyorum.

Bütçe çok kısıtlı modem+switch max:1500 tl yi geçmemeli.

NOT:Değerli forum üyeleri bütçe belirttiğim gibi bundan dolayı "modem draytek alsana,switch cisco'nun x modelinden şaşma,bu bütçeyle düzgün proje olmaz" gibi yorumlar yazılmazsa çok sevinirim.

Vereceğiniz cevaplar doğrultusunda konu bu türde ihtiyaçları olan bir üye için emsal olacak ve arama sırasında kaynaktan mutlaka faydalanacaktır.

Modem ve switchlerde önereceği modelleri uzun süre kullanmış ısınma,kopma,yavaşlama gibi sorunlar yaşamamış üyeler yorum yaparlarsa ve bunu belirtirlerse çok memnun olurum.

Sağlıklı günler dilerim.

Bu konu 3 yıl önce sehmustunc tarafından düzenlendi

Gönderildi : 13/03/2021 15:44

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Kusura bakmayın bu post'a bu yaklaşımlarla bu forumda etkin bir cevap bulamazsınız. Tam dh düzeyi bir şey istiyorsunuz ve limitleriniz çok dar. Genel yaklaşayım bu limitler ve ürün sınıfı ile sihhatli bir yapı kuramazsınız. Geçmişte baskı merkezlerine çok destek verdim transfer data miktarı ve hız beklentisi çok yüksektir iyi bir altyapı kurgulanmazsa devamlı şikayet üretir. Siz öncelikle patronlarıyla ona göre görüşün bütçelerini adam gibi yükseltmelerini sağlayın yada o işe girmeyin başınız ağrımasın. Post örneklerini ararsanız göreceksiniz biz dijital büyük datanın üzerinde yürüyeceği daha 4x ucuz nas üniteleri öneremiyoruz siz HP vs değil daha zyxel sw üzerine çıkamıyorsunuz. Vakit nakittir uzmanların yazmaya değer bulabileceği tercihler, ürün sınıfları olmalı.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/03/2021 20:49

(@sehmustunc)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Kusura bakmayın bu post'a bu yaklaşımlarla bu forumda etkin bir cevap bulamazsınız. Tam dh düzeyi bir şey istiyorsunuz ve limitleriniz çok dar. Genel yaklaşayım bu limitler ve ürün sınıfı ile sihhatli bir yapı kuramazsınız. Geçmişte baskı merkezlerine çok destek verdim transfer data miktarı ve hız beklentisi çok yüksektir iyi bir altyapı kurgulanmazsa devamlı şikayet üretir. Siz öncelikle patronlarıyla ona göre görüşün bütçelerini adam gibi yükseltmelerini sağlayın yada o işe girmeyin başınız ağrımasın. Post örneklerini ararsanız göreceksiniz biz dijital büyük datanın üzerinde yürüyeceği daha 4x ucuz nas üniteleri öneremiyoruz siz HP vs değil daha zyxel sw üzerine çıkamıyorsunuz. Vakit nakittir uzmanların yazmaya değer bulabileceği tercihler, ürün sınıfları olmalı.

Estağfurullah ibrahim hocam ne kusuru ayrıca konuya sizin değerlendirme yapmanızdan mutluluk duyarım.

Bu şekilde yazarken amacım üyeleri kırmak yada zamanlarını boşa harcamak değil bütçenin kıtlığından böyle yazmak durumunda kaldım kimsenin vaktini boşa harcamak istemediğimden detaylı bir şekilde anlattım.

İçerde şuan tp-link 10/100 portlu basit bir modemini ve switchini kullanıyorlar sadece bazen makinelere veri gönderirken sıkıntı yaşadıklarını söylediler bütçede çok kısıtlı olduğundan böyle bir konfigürasyon çıkarmak durumunda kaldım.Gerçekten bu durum için bende üzgünüm ancak çok düşük bütçelerle geliyorlar.

firma sahibine detaylı bir şekilde durumu anlatacağım 

gelişmiş cihazlar ve bütçe önerinizi yazarsanız çok memnun olurum

Gönderildi : 13/03/2021 21:19

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Onların mevcut düzeyi çok aşağıda anlaşılan bizim burada yazacaklarımız onlara çok gelir muhtemelen:) beklentileri nedir bilemeyiz.
Ben her zaman hp procure konumlandırırım 20 serisi iyidir üzerine çıkmaya lüzum olmaz. Mnmt olması iyidir çünkü trafiği yüksek olan makineleri vlan yapar ayırırsın yoksa mesela aynı cihaza biz cam'leri de izleyecez deyip sokarlarsa o iş iyi olmaz. Yada düşük portlarla daha düşük maliyetle switchleri ayıracaksınız smartweb olması iyidir stp vs etkin olmalı. Huawei gibi alternatifleri var artık ben kullanmadım ama erete gibiler de önerilebiliyordu forumda ki geçmiş konulara bakınız.
Benim 2000ler ortasında makinelerini fibere geçirdiğim yer de oldu yani ihtiyaç hesaplanmalı 10gb sunmak ucuz artık 1gb yeterli olmayacaksa ihtiyaç oysa portlar ona göre planlanmalı.
Modem konusunda da home user ürünlerden uzak durun, düşük maliyette üstünde çok rolü olan ürünleri de düşünmeyin yada herşeyi kapatıp sadece vpn rollerini kullanın. Orada zyxel'in daha üst segment grubuna bakabilirsiniz draytek gibi alternatiflerde var. Kurulduğunda adım başı bakmaya gerek bırakmayacak ürün sınıflarıyla kurgulanmalı. Ucuz modem + mikrotik, pfsense gibi senaryolar da olabilir bunlar size bağlı.

Isınma, şişme dolayısıyla saçmalama dediğiniz şey tamamen trafikle ilgili yani ürünün segmentinin karşılayamayacağı senaryoları beklememek gerekli.
Anlatım, ikna uzmanla ilgili.. beklentileri hesaplayıp, net olmak lazım benle çalışmak istiyorsanız bunlar olacak gibilerinden. İki tarafın mutluluğu böyle olur ancak. Bütçe önerisi yapamam çünkü satış tarafın çok içinde değilim oturup hesaplamak lazım. 10 bin bütçeye bu kurla çok da birşey gelmiyor artık. 5 bin bütçeye de yan maliyetleriyle home user level den pek çıkamazsınız...

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/03/2021 21:55

Paylaş: