Forum

Vestel DGW-9000 Tür...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Vestel DGW-9000 Türktelekom fiber modem ipsec vpn sorunu

8 Yazılar
5 Üyeler
2 Likes
12.9 K Görüntüleme
(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba; Türk telekom Vestel DGW-9000 serisi fiber modem kullanımına başladı. Menu görünümü TILGIN modem e benziyor. İkinci bir çılgın modem vakası ile karşı karşıya geldim 🙂 Sonunum şu ki ipsec vpn i bir türlü çözemedim. Daha önce uygulamayı yapan bir arkadaş var ise yardımcı olabilir mi. Varsa görsel paylaşabilir misiniz ?

Gönderildi : 11/08/2022 15:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Selamlar, Vestel' den destek almayı denediniz mi?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/08/2022 21:58

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4305
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/network-4/zte-modem-hakkinda/

Bence konu bununla tamamen aynı esastan konu 🙂 
Tabi çıkarsa şansınıza kurupta uzun vadeli başarılı olan paylaşır mutlaka tabi ben pek ihtimal vermiyorum.:) Çünkü artık tedarik ürünlerin seviyesi çok kötü.

Böyle proje ürünlerinde Vestel destek vermez hocam.

Zaten duyduğum kadarıyla ürün huawei'in üstüne etiket basıp kısıtlandırılmış firmware yazıp tr069 ayarlayıp vermişler kullanan ev kullanıcısının bile vasat dediği üründen siz şirketlerde verim felan alamazsınız. 
Mevcut durumu eskiyle kıyaslamayın derim Tılgın modem olarak çok kaliteli bir ürün değildi ama şuan ki tedarikler kadar da kötü bir ürün değildi. 1-2 uzman karşılaşıpta uğraştı diye herkes root'u öğrendi. Artık mevcut mali durum mu dersiniz bilemem zte, huawei vs üreticisinin listesine dahi koymadığı bir şekilde ucuzlatılmış ürünü getirip veriyorlar artık insanlara. İşleri iyileştireceklerine kötüleştirdiler yani daha önce yapmadıkları tr069 uda yapmaya başladılar. İnsanlar zorladıkça da operatör, üreticiler kendisine bir yol çiziyor.:)
Diğer konuları verdiğim ve daha önce ki modem konularında ki deneyimlerimle paylaştım tekrar etmek istemiyorum farkındayım hep aynı tür cevaplar oluyor hoş olmuyor ama globalde bazı dar alanlar müşteri lehine iyileşmiyor maalesef.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/08/2022 01:31

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner abi vestel i arayınca 444 1 444 türk telekomu aratın diyor telekomu arayınca sonunu dinliyor sonra lüküs tutulan bıldırcın gibi kalıyorlar biraz bekletelim diyip robota bağlayıp sonrada otomatik hat düşüyor. Destek yok yani 🙂 

Gönderildi : 15/08/2022 18:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Anladım, işte ucuz etin yahnisi oluyor ne yazık ki, draytek vb alternatif bir modem ile değiştirme şansın var ise değiştir bence.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/08/2022 23:00

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member

merhaba , İbrahim hocamın örnek verdiği konuyu ben açmıştım. Açıkçası en başta bende uğraşıp hallederim diye düşünüyordum ki bu kadar harcadığım zamanı değiştirmek daha mantıklı geldi. Bu tip ISP 'lerin sağladığı modemler daha çok tak çalıştır internete gir cinste olduğu için en sağlıklısı ya değiştirmek veya bridge moda alıp firewall üzerinde sonlandırmak. Yani ben en son öyle yaptım 🙂 bazı araştırmalarım sonucu keenetic veya asus'un gelişmiş tipte olan modemlerini tercih edeceğim gibi duruyor. En iyi ürün Desteği en kolay ulaşılabilir ürün mantığı ile ilerleyeceğiz 🙂

Gönderildi : 16/08/2022 15:25

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

Draytek adsl/vdsl routerlar süper  kesinlikle tavsiye ederim.

Tek sıkıntısı pahalı 🙂

Gönderildi : 16/08/2022 17:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4305
Co-Helper

Yine genele ref olabilecek şekilde yaklaşayım.
"bridge moda alıp firewall üzerinde sonlandırmak"
Biliyorsunuz bu operatörlerin teslim ettiği her cihazda açık bırakılan bir durum değil bir standardı yok malum markaların modellerinde bile durum değişiyor. Son kullanıcıya menüsünde bridge açık tutulanlar var ama bunlar bildiğim kadarıyla nadir, çoğunluğunda root access gerektirir bu da mevcutta elde edilmesi kolay bir durum değil. Bazılarında ise bridge stabil değil firmware atmadıkça verimli kullanamıyorsunuz. Hakeza root yaptınız diyelim management, tr-069 tüm access option'ları kapatmaz, rule'ları silmezseniz çabanız boşa olabilir cihazı uzaktan resetlerler birçok root pass değişken cihazda süreç başa döner.

Draytek bu konuştuğumuz ürünler sınıfında değil çok iyi ürünler ama ona mukabil bu tip küçük şirket yedek, yan hatları için bu ölçekte aşırı pahalı 🙂 yoksa enterprise diğer markalarla kıyaslandığında yine uygunlar. Benim önerim daha önce de yapmıştım şirketlerde az biraz parasını verip yaygın son kullanıcı ürünlerinden uzak durmak tr de mevcutta 2 marka başı çekiyor zyxel ve tplink. Bu bütün ürünleri işe uygun anlamına gelmiyor. ZTE'nin bunlarla mukabil hatta daha iyi segment ürünleri var ama tr de bulmanız çok zor. Bunların üzerinde Zyxel'in bizim piyasada pek nadir olsa da eskiden çoktu ve Draytek üst segment ürünleri bulunuyor. Bir de bir ara piyasa markaları var epeydir bulunmuyor eskiden üst segment kısıtlıydı ama orta segment boldu şimdi tam tersi orta mali segment neredeyse hiç yok mesela usa piyasasından linksys, netgear vs markalar bu orta segmenti karşılıyorlar. Orta segmente ürün sunan dönem değişken sadece Asus var onun da ürün konumlandırmaları biraz karışık açıkçası. Çoğunluk ürünü güncel hız spec'lerinde evler ve branch office'ler için uygun. Zyxel'in avrupalı servis sağlayıcılarla dağıttığı ürünlerle burada evlere dağıttıkları bam başka seviye ürünler.:)
Bu piyasa acımasız o yüzden alt ve bazen orta segmente yaklaşımda çok iyi ürünler sunan Airties gibi bir marka bizden kayboldu piyasa daraldı devre kaliteleri çok iyiydi.  

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/08/2022 12:48

Paylaş: