Port Açma sıkıntısı
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Port Açma sıkıntısı  

Batuhan İlter
(@batuhanilter)
Üye

merhaba,

Sql server üzerinden kendi database'imi dış ağdan paylaşıma açmam gerekiyor. Modem üzerinde ayarları yapmam rağmen port açılmıyor. Bunu kime sorsam static ip almamı söylüyorlar ama bildiğim kadarıyla static ip sadece ip'yi sabitlemek için kullanılıyor. Bunu uzun zamandır arıyorum ama hiçbir yol bulamadım bu konularda da çok bilgili sayılmam yardımcı olur ve bir çözüm bulabilirseniz çok mutlu olurum.

 

 

 

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 17/05/2020 14:04
Erdem Yağlıkara
(@erdemyaglikara)
Üye

Merhaba,

Öncelikle port açmak için statik ip şart değil firmalar statik ip alarak adres bağlantısını sabitlemiş oluyorlar.

Statik ip adresi almadan port yönlendirmek için duck dns programını inceleyebilirsiniz.

Bir çok isp firması kısıtlı ipv4 nedeni ile wan ip adresi vermemektedir bunun yerine carrier grade nat dediğimiz bir teknolojiyi kullanmaktadır sorununuz bundan kaynakla bilir.

Eğer localde antivirüs ve firewall varsa bunu disable edip tekrar deneyebilirsiniz.

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/05/2020 15:09
Hasan Emre EROGLU
(@hasanemreeroglu)
Üye

Merhaba , 

Statik IP ,  servis sağlayıcının müşteri hizmetleri arayarak alabilirsin. TTNET de ücreti aylık 15TL idi yanlış hatırlıyorda olabilirim ama cuzi bir ücreti var. 10-15 DK sürmeden etkinleştiriyorlar.

Statik IP aldıktan sonra modemde sanırım 1433 portunu açacaksın güvenlik duvarın olmadan bunu bir cihaza yönlendirip hizmet çalıştırmak seni saldırılara karşı açık hale getirir. Sql injection ile hizmetlerini kullanılamaz hale getirebilirler. Bunu göze alıyorsan modeminin klavuzuna göre DNAT yapabilirsin.

Hizmet yönlendireceğin cihazdaki güvenlik duvarını , anti-virus security vb. uygulamaları kuralına göre yapılandırman gerekiyor ekstra bir tavsiye olarak yönlendireceğin porta göre cihaz üzerinde gerekli yapılandırmaları yapıp güvenlik duvarını veya anti-virus securitya vb. uygulamarını tamamen devre dışı bırakmamalısın.

İstersen daha sonra Reverse DNS kaydı için talep açarsın ulaşacak olan kişilere IP yerine adres verirsin.

Kolay gelsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/05/2020 15:27
Paylaş: