Forum

TCP Retransmission

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] TCP Retransmission

5 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
4,282 Görüntüleme
(@sldaa)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Layer 3 Root switchimize dect manager cihazı bağlı. Access olarak portu ayarlı. Network tarafında çalışan bölgelerden herhangi bir farkı yok ne switchte ne routerda ne de firewallda kurallar bakımından. Ancak en son takılan dect manager cihazımız IP alıyor, her yerden pingleyebiliyorum bu IPyi ve tracert çıktısında herhangi bir yerde takılmıyor da ancak webten 80 portundan erişmek istediğimde erişemiyorum. Bu andaki ağ trafiğine baktığımda ise Wireshark'ta ; benden SYN paketi gidiyor ancak SYN-ACK paketi gelmiyor, bundan dolayı ben ACK da yollayamıyorum ve böylece benim paketim kaybolmuş oluyor. 

RTO süresi de Retransmission olarak gösterdiği paket içerisine baktığımda normalden çok yüksek. 

Heryerde gerekli izinler ve routelar olmasına rağmen neden bu cihazımda bu durumla karşılaşıyor olabilirim acaba? İnternetten araştırdım ama her yer sadece retransmissionın ne demek olduğunu yazmış.

Gönderildi : 16/05/2020 01:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4284
Co-Helper

Firewall dan ip'e dmz yaptığınızda veya 8080 gibi bir porta nat oluşturursanız log'larda belki daha fazla fikir verecektir. Bir de cihazın 443 desteği yok mudur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/05/2020 04:39

(@sldaa)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz O bölgemizdeki masa telefonu, yazıcı gibi cihazlara 80 portundan webten erişebiliyorum. Sadece dect manager cihazıma erişemiyorum. 80 portu default olarak açık geliyor manager cihazlarda. Ancak ben nmap ile tarama yaptığımda 80 portu bu cihaz için filtreli görünüyor.  Açıyım dediğimde açabileceğim bir yer olmadığı için açamıyorum bu portu da.

Gönderildi : 22/05/2020 01:16

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4284
Co-Helper

Bölge dediğiniz ve yapınızla ilgili ayrıntı vermediğiniz için fikir yürütüyorum. 
Local IP den erişebiliyor yazdığınız bir kural ile sadece wan ip den mi erişemiyorsunuz?
nmap ile local de mi tarama yapıyorsunuz wan ip den mi tarama yapıyorsunuz?

Durum sadece wan veya vpn üstü erişimde geçerliyse firewall veya switch de oluşan route ilgisinde olabilir içeride başka bir serviste 80 portundan hizmet veriyor olabileceği için. Örneğin firewall'lar da alt üst rule ilişkisi loglara düşmesede bu tip sonuçlar doğurabilir.
Diğeri ise birçok zaman bu tip sorunlar cihazların yazılım/firmware'leri kaynaklı olabilir bildiğiniz gibi üreticiler cihazlarına güncelleme yayınlar. Kontrol edin üretici yayınlarını.
İçeride oldukça ayrıntılı analiz yaptığınızı anlıyorum cihazı config backup-restore ile ve harici sıfırlayarak da deneyebilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/05/2020 12:10

(@sldaa)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler İbrahim Bey. Cihaz kaynaklı bir sorun yaşıyorduk hallettik.

Gönderildi : 25/05/2020 15:30

Paylaş: