Forum

Paket Kaybı

Bildirimler
Hepsini Temizle

Paket Kaybı

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,293 Görüntüleme
(@batuhan-gokcay)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar , 

Kameralar üzerinde wireshark dan paket kaybı Analizi yaptığımda kaybım %0.05,%0.03,%0.17 gibi değerlerde sonuçlar alıyorum. (bu değerler neredeyse 1 milyon paket analiz edilerek sonuç alınmıştır.)

Sizce % kaç değerinden düşük paket kaybı olması tercih edilir veya % kaç değerine kadar kayıplar önemsizdir. 

Teşekkürler 

Gönderildi : 24/05/2020 12:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4338
Co-Helper

Peki yaşanan sorun nedir?

https://en.wikipedia.org/wiki/Packet_loss
https://zahidakpolat.wordpress.com/2016/04/13/paket-kaybi-recovery-metodlari-fast-recovery-ve-rto/

Temel olarak tcpip mimarisini incelemenizi tavsiye ederim.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/05/2020 20:19

(@batuhan-gokcay)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

görüntülerde gözle görülür bir sorun yok İbrahim bey sadece paket analizinde yukarıda belirttiğim kayıplar mevcut. 

Bu kayıplar da normal karşılanır mı onu öğrenmek istiyorum sadece 

teşekkürler 

Gönderildi : 24/05/2020 20:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4338
Co-Helper

Kayıpların mantık temelinde sabitleri olmaz anlayacağınız üzere. Kabul edilebilir kayıplar için de sistemin ayrıntılarını bilmek gerekir yahut mimaride bu baştan sona düşük tutulmaya çalışılır. Bu sebeple yerelleştirebilmek için mimari temelli öğrenilmesini tavsiye ettim. 
Örnek düz bir makale.
https://www.bulutfon.com/voip-ses-kalitesi-analizi-ve-voip-ses-kalitesi-sorunlari/

Kayıplarınız yüksek değil. Ancak şunun altında olsa daha iyi olur gibi bir söylev hikaye olur biliyorsunuz network birçok bileşenden oluşan bir mimarı tek bir cihazın cache taşımı, bir porttaki tozlanma kaynaklı static enerji dahi kayıpları arttırabilir. Kayıplar ve oranı önemsiz değildir mümkünse olmaması istenir. Ancak her zaman olur video, ses gibi dolaşımda daha fazla olabilir hakeza bunlar kayba karşı daha hassastır. Tolerasyonları verdiğim diğer link gibi tcpip mimarisinde saklı. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/05/2020 21:38

(@alper-yazgan)
Gönderiler: 51
Trusted Member

@batuhan-gokcay

Hiç bir kayıp normal karşılanmaz. Fakat bu paket kaybı yaşanmayacağı anlamını da taşımaz.

Bu paket kayıplarının senin için bir business kaybına yol açtığını düşünüyorsan, kameraların tedarikçisine başvurmalısın. Paket kaybı toleransı üreticiden üreticiye değişebilir çünkü. HP' de hiç olmuyorken, senin kameralarında farklı faktörlere bağlı oluşuyor olabilir.

Gönderildi : 25/05/2020 22:31

Paylaş: