Forum

UBNT Bağlantı Probl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

UBNT Bağlantı Problemi HK.

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
438 Görüntüleme
(@gokhanbiyikoglu)
Gönderiler: 31
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sıkıntılı bir lokasyonumda ubnt ile sorun yaşamaktayım. Yapımı kısa anlatmak gerekirse yaklaşık 400 kullanıcı için 8 adet outdoor, 1 adet indoor ubnt kullanmaktayım. Sorunumuz mesai saati sonrası internet kullanımının yoğun olduğu saatlerde network sorunu yaşanıyor ve kullanıcılar internete çıkamıyor. Sorun olduğu saatlerde domaine ve firewall cihazıma ping sürem 3000 ms civarı ve bir çok timed out hatası alıyorum.  Access Pointleri yine ubnt nin ubnt toughswitch lerinden poe olarak internete çıkartıyordum bugün adaptör takarak tekrar denedim eskiye göre biraz daha iyi ama yinede sorun devam ediyor. 

Firewall: Cyberoam CR50iNG  (UBNT için kural tanımlı ve kısıtlamaya takılmıyor.)

Domain: Server 2008 (DHCP'de mac filterda izinli ve havuz dışından ip alıyor.) 

Gönderildi : 23/01/2017 19:35

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

yaşadığınız durum, wireless networkten daha çok, public gw tarafında kapasite sorununa benziyor.

muhtemelen cr50ing 400 kişilik trafiği taşıyamıyordur.

kaynak tüketimini takip etmenizi tavsiye ederim.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/01/2017 02:38

(@gokhanbiyikoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba,

yaşadığınız durum, wireless networkten daha çok, public gw tarafında kapasite sorununa benziyor.

muhtemelen cr50ing 400 kişilik trafiği taşıyamıyordur.

kaynak tüketimini takip etmenizi tavsiye ederim.

Turan bey,

Sorun yaşandığı an kablolu internetten test yaptığımda hiç bir sorun gözükmemektedir. Haklısınız, bende cyberoam'dan şüphelendim ama aynı sorunu kablolu ağda da yaşardık diye düşünüyorum. 

Gönderildi : 24/01/2017 10:43

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Merhaba Gökhan Bey,

Kullandığınız access pointlerin cihaz başına desteklediği kullanıcı sayısı nedir? Sizin yapınızda her bir cihaza ortalama kaç kullanıcı bağlanıyor? Bu bilgileri kıyaslarsak yol katedilebilir diye düşünüyorum. Ayrıca access pointlerde kişi başı band genişliği kısıtlaması uyguluyor musunuz?

Gönderildi : 24/01/2017 13:11

(@gokhanbiyikoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Gökhan Bey,

Kullandığınız access pointlerin cihaz başına desteklediği kullanıcı sayısı nedir? Sizin yapınızda her bir cihaza ortalama kaç kullanıcı bağlanıyor? Bu bilgileri kıyaslarsak yol katedilebilir diye düşünüyorum. Ayrıca access pointlerde kişi başı band genişliği kısıtlaması uyguluyor musunuz?

Merhaba Oğuzhan Bey,

UAP-Outdoor+ modeli kullanıyorum ve specler'de limit belirtilmemişdir. Kontrollerim esnasında cihaz başına max 15 client görebiliyorum. Daha önce ugulamıyordum ancak, biraz önce 100 kbps kullanıcı başına Bandwith Limit atadım.    

Gönderildi : 24/01/2017 16:24

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Gökhan Bey,

Kullanıcı sayınızı 400 olarak belirtince ben eş zamanlı kullanıcı sayınızı 400 olarak anladım. Eğer öyle ise cihazlar üzerinde bir yoğunluk olabilir diye düşünmüştüm.

Band genişliği atamasını bir müddet deneyin isterseniz, faydası olacaktır.

Gönderildi : 24/01/2017 16:59

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

public gateway tarafında sorun yok diyorsanız, sw ve ap'leri snmp ile takip ederek darboğazı keşfedebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/01/2017 22:57

Paylaş: