Forum

pfsense wifi ekleme...

Bildirimler
Hepsini Temizle

pfsense wifi ekleme hakkında

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
857 Görüntüleme
(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Benim öğrenmek istediğim bi konu var lafı uzatmadan konuya gireyim.

Pfsense kurulu bir ağım var. Dhcp pfsense üzerinde. pfsense(dhcp) lan bacağı switch'e bağlı ve gayet düzgün çalışıyor.Static arp entry işaretledim. Girdiğim mac adreslerinin hangi ipleri alacağını tanımladım. gayet düzgün çalışıyor fakat işin içinden çıkamadığım nokta kablosuz kullanıcılar. switch'e ap-302 access point bağladım. access point üzerindeki dhcp'yi kapattım. fakat kablosuz olarak ap 302'ye bağlandığımda bilgisayar için statik oluşturduğum ip değilde havuzdan rasgele bir ip alıyorum. onuda internete çıkarmıyo. İnternete çıkmaması sıkıntı değilde benim ap üzerinden bağlananlarında statik eşleştirdiğim ipleri almasını nasıl sağlarım? Anladığım kadarıyla ap üzerinden bağlanınca benim ip talebimi ap ilettiği için ap'nin mac adresi pfsense'e iletiliyor oda farklı bir mac görüp ip'yi rasgele havuzdan veriyor. ben ap'yi nasıl yapılandırırsam ap'nin mac saf dışı kalıp direk bağlanan pc'nin mac adresiyle ip ister pfsense'den.Umarım derdimi anlatabilmişimdir. 🙂 biraz uzun oldu kusura bakmayın yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 01/02/2012 03:36

(@mustafagokhankurt)
Gönderiler: 294
Reputable Member

Güzel bir case. Switchde vlan varmı? switch'e relay agent olarak dhcp server'ın olduğu makineyi yani pfsense'in ipsini girsen!!!! Birde AP'i erişim noktası olarak ayarlasan.

Gönderildi : 01/02/2012 13:31

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

hayır switch'te vlan yok switch'e relay agent ayarlama kısmını anlamadım switch'in bir arayüzü falan yok ki kitapçığınada baktım kontrol namına hiçbirşey yok zyxel 24 port switch gbit'lik switch. ayrıca ap erişim noktası olarak ayarlı ve dhcp kapalı. ayrıca köprü ve mesh modu var ap'de fakat bunlar kablosuz cihaz arıyo köprü modu ve mesh modundayken kablosuz olarak köprü kurmaya çalışıyo anladığım kadarıyla bitek erişim noktası modunda normal.oda benim pc nin mac'ını iletmiyor galiba. pfsense kurup kablosuz giren arkadaşları static arp entry açıkken nasıl sokuyo bu arkadaşlar bunu yapan var mı hiç farklı bi chazla yada farklı bi yöntem varmı böyle yapamadım şimdi gidip tekrar deniycem bakalım ne olarak cevap için tekrar teşekkürler arkadaşım

Gönderildi : 01/02/2012 19:24

(@mehmet.demir52)
Gönderiler: 339
Reputable Member

Merhaba, ben elinizdeki cihazdan tek VDSL hat üzerinden internet çıkışını sağladım DHCP dağıtımını ise modemden yaptım, ilk kurulum sırasında AP bir arayüz yoktur arayüz erişimi için önce consol'dan bağlatı yapıp Radia 1 olması gerekiyor on durumuna getirin ve ip adresini verin ve yeniden başlattıkdan sonra vermiş olduğunuz ip üzerinden bağlantıyı sağlıyor olmanız gecekiyor

K..Adı...cisco Şifre..: Cisco olması gerekiyor

Gönderildi : 01/02/2012 19:50

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

peki söylediğinizi yarın denerim bir problemim daha var benim birini çözemeden diğeri çıkıyor 🙂 landaki bilgisayarlar wan ağına erişebiliyor. yani pfsense den ip alan landaki bilgisayar wan'a modeme modemin arayüzüne erişebiliyor. bunu nasıl engellerim sadece internete çıksın pfsense üzerinden wan ağına elleşemesin 🙂 teşekkürler

Gönderildi : 02/02/2012 02:33

(@mehmet.demir52)
Reputable Member

Burada 2 yol var

1. Modem Bridge moda alınır yani körü modunda çalıştırılır ve tüm kullanıcılar Pfsense üzerinden nete çıkmış olacaktır.

2. Modem bir portu DMZ tanımlanıp iç networkten farklı bir ip verin ve bu portu pfsensin WAN portuna takın kullanıcılar pfsense üzerinden nete çıkacaktır Network farklı olduğu için erişimde olmayacaktır.

kolay gelsn

Gönderildi : 02/02/2012 02:52

(@erenbalta)
Reputable Member
Konu başlatıcı

bunu şu yüzden istiyorum aslında istemci elle gateway olarak modem ipsini gösterse proxy'den sıyrılabilirmi? sıyrılamazsa zaten gerek yok

Gönderildi : 02/02/2012 03:12

(@mehmet.demir52)
Reputable Member

Modemi Bridge moda alın sorununuz kalmaz ve istediğiniz şekilde çalışacaktır

kolay gelsin 

Gönderildi : 02/02/2012 12:21

Paylaş: