Forum

Zimbra Mail Server ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Zimbra Mail Server Yedekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
483 Görüntüleme
(@CemBASARAN)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar.

Konu başlığında da belirttiğim üzere centos üzerine kurulu zimbra mail sunucumu başka bir harici diske yedeklemek istiyorum. Forumdaki konularda yükseltme ile alakalı bilgiler mevcut ancak yedekleme konusunda birşey bulamadım. İnternette adım adım anlatan bir makalede bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim..

Gönderildi : 31/01/2012 19:16

(@mustafagokhankurt)
Gönderiler: 294
Reputable Member

Arkadaşım, qmail kullanıyorum ve vmware ESX  üzerinde olduğu için backup sorunu yaşamıyorum. Ben senin yerinde olsam configurasyon dosyalarını ve /etc'nin backup'ını alırım.

# rpm -qc zimbra    // configurasyon dosyalarının olduğu yerleri görmek için.

Daha sonra /etc ve yukarıdaki komutun çıktısını tarlayıp başka bir linux makineye veya windows makineye yedek almak istiyorsan samba ile backup işlemini gerçekleştirebilirsin.

backup için zimbra.sh dosyası aşağıda;

#############################################

#!/bin/bash
cd /zimbra
echo Log Started. > log.txt
tar zcvf zimbrabackup_etc.tar.gz -p /etc >> log.txt
tar zcvf zimbra_backup_x.tar.gz -p /pathx >> log.txt
tar zcvf zimbra_backup_y.tar.gz -p /pathy >> log.txt
tar zcvf zimbra_backup_z.tar.gz -p /pathz >> log.txt
smbclient //192.168.x.x/zimbra_backup -W DOMAIN users -A /etc/samba/users -c "prompt; mput zimbrabackup_etc.tar.gz; exit"
smbclient //192.168.x.x/zimbra_backup -W DOMAIN users -A /etc/samba/users -c "prompt; mput zimbra_backup_x.tar.gz; exit"
smbclient //192.168.x.x/zimbra_backup -W DOMAIN users -A /etc/samba/users -c "prompt; mput zimbra_backup_y.tar.gz; exit"
smbclient //192.168.x.x/zimbra_backup -W DOMAIN users -A /etc/samba/users -c "prompt; mput zimbra_backup_z.tar.gz; exit"

----copy işlemi bittikten sonra sileriz---- diskte yeterli yerin olup olmadığını kontrol edersin.---

rm -f zimbrabackup_etc.tar.gz && echo zimbrabackup_etc.tar.gz deleted. >> log.txt
rm -f zimbra_backup_x.tar.gz && echo zimbra_backup_x.tar.gz deleted. >> log.txt
rm -f zimbra_backup_y.tar.gz && echo zimbra_backup_y.tar.gz deleted. >> log.txt
rm -f zimbra_backup_z.tar.gz && echo zimbra_backup_z.tar.gz deleted. >> log.txt
############################################################################

#crontab

#!/bin/bash
10 23 * * * /bin/bash /zimbra/zimbra_backup.sh

#############################################################################

Önceden CVS'i yukarıdaki gibi backup alıyordum. Production ortamda mail server backup'ı alan arkadaşların önerisi daha aydınlatıcı ve profesyonel olacaktır. Benim nacizane önerim yukarıdaki gibi.

Gönderildi : 01/02/2012 14:17

(@CemBASARAN)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mustafa ayrıntılı anlatımın için çok teşekkür ederim.

Linux ayağında acemiyim. Senin de dediğin gibi production ortamda tecrübeli  arkadaşların yardımını bekliyorum. Genelde mantık olarak aynıdır diye düşünüyorum ancak zimbra kullanan arkadaşlarında fikrini almak isterim.

Gönderildi : 03/02/2012 17:53

Paylaş: