Forum

Aruba AP-303 Hız hk

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Aruba AP-303 Hız hk

4 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
814 Görüntüleme
(@HalilibrahimUSTA)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

Bir firmaya 1gbit turknet metroethernet hat bağladık. ethernet ile gerekli hızları alıyoruz. ama ap lerde max 70mbit hız alıyoruz. 2 adet ap mevcut Küçük bir şirket ap ler client a yakın. fazla bağlantı yok. iş çıkışı 1 kişi bağlanda da yine max70-80 mbit hız alıyoruz.

5Ghz aktif ve controller ile ayarlar yapılı farklı bir ayarda bulamadım.

ap ler mi desteklemiyor yoksa extra yapmamız gereken birşey varmı dır ?

Bu hızları alabilmek için ne önerebilirsiniz ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 01/07/2022 11:46

Murat DEMİRBAĞ
(@muratdemirbag)
Gönderiler: 113
Estimable Member

Merhaba,

Kablo ile bağlantı yaptığınızda durum nedir?

Firewall da shaping olabilir mi, kontrol ettiniz mi?

Gönderildi : 01/07/2022 12:03

(@HalilibrahimUSTA)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

kablo ile bağlantı hızını tam alıyorum belirtmiştim. firewall da bir kısıtlama yok

Gönderildi : 01/07/2022 12:05

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/network-4/522413/

https://www.cozumpark.com/community/network-4/unifi-apde-peak-speed-hak/

Forumda araştırmanız gereken benzer yaklaşıma dair daha fazla konu konuştuğumuzu hatırlıyorum araştırabilirsiniz.

1 Gbit hızı client'da görebilmek için 2 taraflı AP-client son nesil ürünlere ihtiyacınız olur. Öncül kontrol etmeniz gereken client, AP'e hangi hızda bağlanıyor ve ikisinin tech spec uyumlulukları nedir.
speedtest'te 70 görmeniz ile AP'e örneğin 300 mbps ile bağlanmanız duruma, cihaza göre aynı şeyler olmayabiliyor. Hızlar yukarı da yanıtladığım gibi en zayıf halka kadar geçerli olur. 
Ör client eski bir model AP'e 2.4 ghz de 150-300 mbps bağlanıyor fakat hem bu dengeli değil, hem de speedtest de 70 en fazla görüyorsunuz diyelim o zaman sırasıyla bakmanız gereken cihazın throughput kapasiteleri (çok kullanıcı olursa bridge üzerinde fazlaca bölünür), ortam sinyal kalitesi, gürültüleridir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/07/2022 13:30

Paylaş: