Forum

hp 1920 loopback de...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] hp 1920 loopback detection ve stp

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,158 Görüntüleme
(@muratenver)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

3 katlı çalıştığım şirketin her katında hp 1920 48 port switch bulunmakta. 1 aydır bilgisayarlar networkden düşme sorunları yaşıyor. ping yaptığımda bazen atıyor bazen atmıyor. log dosyasında 

Instance 0's port GigabitEthernet1/0/xx has been set to forwarding state.

bilgisinin bulunduğu satırlar yer alıyor.

Araştırdığımda sorunun Loop sorunu olabileceğini öğrendim. Bilmediğim 2 konu var.

- STP yi sadece switcler arası bağlantı portlarında mı aktif etmeliyim. Diğer portlarıda aktif edersem sorun çıkar mı? Sadece enable etmem yeterlimi. Detay ayar yapmalımıyım.

-Loopback detection ı aktif edersem her port için de ayrı ayrı aktif etmem gerekiyor. Bütün portları aktif yaparsam nasıl bir sıkıntı ile karşılaşırım.

yada bu olayı switchlere nasıl uygulayacamı yazarsanız sevinirim.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 10/09/2022 01:22

(@hasanhuseynozer)
Gönderiler: 86
Trusted Member

Merhaba,

Öncelikle uyarı gelen portta ne olduğunu doğrulayın. 2 switch arasında 2 kablo atmış olabilirsiniz.

Yapınızda eğer 3 switch bulunuyor ise detay vermeden aktif edebilirsiniz. Eğer daha fazla switch bulunuyorsa uzman gerekebilir.

Cihazlarınıza ssh veya telnet yapabiliyorsanız "configuration terminal" içerisine spanning-tree yazmanız yeterli olur. Genel olarak aktif olacaktır. Bütün switchlerde girmeniz önerilir.

Loopback detecion özelliğini çok fazla kullanmadığım için o konuda bir yorum yapamayacağım.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/09/2022 18:04

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member

Merhaba;

Yanlış hatırlamıyorsam 1920 lerde CLI değil de Web management üzerinden ayarlar yapılıyor. sw yi kurarken bazı ayarlamaları yapın öncelikle kesinlike sw saatini ayarlayın.

eğer swler arası birden fazla kablo varsa Trunk (LAG) port yapıp birleştirmeniz gerekli. Daha sonrasında STP tüm portlar için aktif edin. Loop Detected'ı aktif edin Uplink portlar hariç violation shutdown & Log olarak işaretleyin ki Loop oluşan portun loop başlayınca kapatıp ağı etkilememesi ve log atıp hangi saate bu loop oldu hangi portta oldu doğru görünmesini sağlar. 

Son olarak her üreticinin de dediği gibi kullanılmayan portları kapatın 🙂

Gönderildi : 11/09/2022 15:12

(@muratenver)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

ilginiz için tesekkur ederim. Geçen zamanda dediklerinizi yaparak denemeler yapıyordum.

MSTP global olarak aktif ettim. Sonrasında port bazında sadece sw ler arası portları mı aktif edeceğim yoksa sw lerdeki tüm portları mı aktif edeceğim.

Gönderildi : 14/09/2022 17:24

Paylaş: