Forum

Aruba IAP-205 Sinya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Aruba IAP-205 Sinyal Zayıflığı

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,470 Görüntüleme
(@ErhanSARISARAY)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ,

Çalıştığım yerde 40 adet ARUBA IAP-205 ve Aruba7030 controller vardır.Yalnız bu acsess point den yeteri kadar verim alamıyoruz.Bunun nedenini bir türlü bulamadım.Acess point yanındayken 802.11n olan laptop 75 mbps olarak çekmekte.Aynı notebook başka marka mesela modemden 135 mbps olarak kullanabiliyor.Mbps çok bağlı kalmak istemiyorum ama çekim mesafesi çok düşük .Aynı yerde ubnt cihazını denedim çok daha fazla çekim alanı sunuyor.Konfigurasyon ayarlarında bir eksiklik olabilir mi ?Kanal ayarlarını nasıl yapmam gerekir ?Bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var?

Gönderildi : 04/12/2017 17:22

(@gokhantatar)
Gönderiler: 193
Estimable Member

Merhabalar ,

Çalıştığım yerde 40 adet ARUBA IAP-205 ve Aruba7030 controller vardır.Yalnız bu acsess point den yeteri kadar verim alamıyoruz.Bunun nedenini bir türlü bulamadım.Acess point yanındayken 802.11n olan laptop 75 mbps olarak çekmekte.Aynı notebook başka marka mesela modemden 135 mbps olarak kullanabiliyor.Mbps çok bağlı kalmak istemiyorum ama çekim mesafesi çok düşük .Aynı yerde ubnt cihazını denedim çok daha fazla çekim alanı sunuyor.Konfigurasyon ayarlarında bir eksiklik olabilir mi ?Kanal ayarlarını nasıl yapmam gerekir ?Bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var?

Merhaba,

Bahsi geçen AP yanında iken SNR/dBm değerini ölçmenizde fayda var. Aksi halde bağlantı hızı sizin için tam olarak bi referans değil kablosuz bağlantıda.

https://www.acrylicwifi.com/en/wlan-software/wlan-scanner-acrylic-wifi-free/

Bu uygulama veya benzeri uygulamadan destek alabilirsiniz.

Kanal ayarları Controller üzerinde oto mode'da ise, tek bir ap'de sorun yaşıyorsanız, probleminizi lokalleştirmek adına kanal ve snr değerlerini ölçümlemeniz gerekli.

selamlar.

Gönderildi : 05/12/2017 22:12

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar ,

Marka bağımsız olarak çekim alanını arttırmak istiyorsanız,

Wifi kanalınızı 1 yapın ( düşük bant genişliklerine neden olacaktır. )

AP cihazlarına yakın cihazları 5 GHZ teşfik edin ( bu AP de 5 GHZ var görünüyor, varsa bend sterring özelliğini kullanın otomatik geçirsin. )

TX değerinizi maksimuma çıkartın ( ciddi düşük bant genişliklerine neden olacaktır. )

L2 Romain için RSSI değerinizi yükseltin.

Kanal ayarınızaı 40 yada 20/40 seçmeli yerine 20Mhz e sabitleyin.

Sonuç itibari ile geniş alan demek düşük bant genişliği, yüksek bant genişliği demek düşük alan demektir.

Gönderildi : 06/12/2017 13:39

(@ErhanSARISARAY)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.Ap nin yanındayken telefonun 79 mps görüyor .Başka bir modemin yanındayken 135 mps ile bağlanıyor .Cihazın mps gücü sınırlı olabilir mi?

Gönderildi : 08/12/2017 01:43

(@ErhanSARISARAY)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bahsetmiş olduğunuz programı inceliyeceğim.Tek bir ap de sorun yok genel itibarıyla sorun var.

Teşekkürler

Gönderildi : 08/12/2017 01:45

(@ertanerbek)
Famed Member

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.Ap nin yanındayken telefonun 79 mps görüyor .Başka bir modemin yanındayken 135 mps ile bağlanıyor .Cihazın mps gücü sınırlı olabilir mi?

Merhaba,

mps değeri bir çok farklı etekne bağlı, kullandığınız cihaz 802.11n half ise o değeri görmeniz normal sadece 802.11n full cihazlar 300Mbit seviyesinde değer verirler. Burada cihazın ayarlarıda etkin bir rol oynar o nedenle ilk olarak cihazınızın hangi yayın standartlarını desteklediğini net olarak öğrenebilirmisiniz ?

Bu arada 135 ve 79 gördüğünüz modellerin ikiside aynı marka ve modelmidir ?

Gönderildi : 08/12/2017 11:51

(@ErhanSARISARAY)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Şöyle denedim kendi kullandığım telefonda hızı 79 mps olarak gördüm aruba ile 802 11 n destekliyor telefonum,Daha sonra başka bir zyxel marka modem ile aynı telefonum 135 mps ile bağlanmıştı.Acaba aruba acsess point e sen bu kadara kadar çık diye bir ayar mı yapıldı bilmiyorum.Cihaz 2,4 ve 5 ghz yayın yapıyor aynı anda

Teşekkürler...

Gönderildi : 08/12/2017 20:37

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba ,

Şöyle denedim kendi kullandığım telefonda hızı 79 mps olarak gördüm aruba ile 802 11 n destekliyor telefonum,Daha sonra başka bir zyxel marka modem ile aynı telefonum 135 mps ile bağlanmıştı.Acaba aruba acsess point e sen bu kadara kadar çık diye bir ayar mı yapıldı bilmiyorum.Cihaz 2,4 ve 5 ghz yayın yapıyor aynı anda

Teşekkürler...

802.1n Halftır o, yada şifrelemesi AES yerine TKIP ile yapılmıştır.

Gönderildi : 08/12/2017 20:50

Paylaş: