Forum

Raid 1 - SAS to SSD...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Raid 1 - SAS to SSD Disk Upgrade

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,241 Görüntüleme
(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yapimizda HP DL380p Gen8 Kullanilmaktadir.

3 x 300 GB 10 K Disk Ile Raid 1 Yapisi Bulunmaktadir.

SSD Olarak Kullanacagim Diskler 2 x Kingston DC500M Olarak Tercih Etmekteyim,

Disk Değişim Olduğu İçin Raid Yapısı Yeniden Kurulacaktır,

Yalnız Yeniden Sunucu ve Sistem Kurulum Yerine Disk Değişim Öncesi Backup ve Restore İşlemi Uygulanabilir mi ?

Sunucu Yeniden Kurulum Olmaksınız Bu Süreci Nasıl Yönetebilirim ?

Sizlerden Bilgi Beklemekteyim, Iyi Calismalar...

Gönderildi : 08/05/2020 08:31

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Gönderen: @ibrahimayhan

Merhabalar,

Yapimizda HP DL380p Gen8 Kullanilmaktadir.

3 x 300 GB 10 K Disk Ile Raid 1 Yapisi Bulunmaktadir.

SSD Olarak Kullanacagim Diskler 2 x Kingston DC500M Olarak Tercih Etmekteyim,

Disk Değişim Olduğu İçin Raid Yapısı Yeniden Kurulacaktır,

Yalnız Yeniden Sunucu ve Sistem Kurulum Yerine Disk Değişim Öncesi Backup ve Restore İşlemi Uygulanabilir mi ?

Sunucu Yeniden Kurulum Olmaksınız Bu Süreci Nasıl Yönetebilirim ?

Sizlerden Bilgi Beklemekteyim, Iyi Calismalar...

Merhaba,

Mevcut yapı üzerindeki sistemi imaj alıp, tekrardan disk yapısını oluşturduğunuzda imajı dönebilirsiniz.

Üzerinde Windows Server bir sistem var ise Baremetal yedek alıp sonra geri dönebilirsiniz.

https://www.cozumpark.com/windows-server-2016-backup-ozelliginin-kurulumu-ve-bare-metal-backup-restore/

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/05/2020 08:38

(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member
Konu başlatıcı

@rizasahan Desteğiniz ve Geri Dönüşünüz İçin Teşekkür Ediyorum,

Her İhtimale Karşın Manuel Yedekleme İşleminide Sağlayacağım,

EK Olarak Farklı Bir Backup ve Restore İle İlgili Bir Durum Var mıdır ?

veya Sistem Yapısında Bir Sorun Yaşamamak İçin Öncesinde Farklı Bir Kontrol Gerekiyor mu ?

Gönderildi : 08/05/2020 08:52

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Kesinlikle zaten kritik işlem olduğu için sistem üzerindeki önemli yapıların yedeğini almak şart.

Raid disklerini sökünce aynı sıralama ile takarsanız zaten olumsuz senaryoda çalışan sisteme gelirsiniz tekrardan.

Yinede baremetal haricinde Acronis v.b. farklı bir yazılımla imaj almakta ayrıca yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/05/2020 10:21

Paylaş: