Windows Server

Server 2016 Backup Özelliğinin Kurulumu ve Bare Metal Backup – Restore

Windows Server 2016 RTM olarak hızlı bir şekilde IT dünyasına giriş yaptı. Birçok profesyonel IT blog yazarı Windows Server 2016 ile birlikte yeni makalelerini sıralamaya başladılar. Portalımızda bu konuda daha önce çokça kaynak yayımlandı. Ancak RTM olması ile birlikte makaleler yeniden hızlındı. Bu makalemizde Windows Server 2016 Backup özelliğini ele alıyor olacağız. Öncelikle Backup özelliğini aktif edip sonrasında Bare metal Backup ve Restore işlemi yapacağız. Bilindiği üzere Windows Server 2016 Backup özelliği sonradan yüklenmek zorunda olan bir özelliktir. Şimdi fazla uzatmadan adımlarımıza başlayalım.

Server Manager üzerine girerek işlemlerimize başlayalım. Bu işlemi resmimizde yer alan 2 Add roles and features linkine tıklayarak yapabileceğimiz gibi,

clip_image002

Manage butonuna tıkladığımızda açılan Add Roles and Features menüsünden de yapabiliriz. Add Roles and Features ‘e tıklayalım.

clip_image004

Açılan ekranda sihirbaz ile yapabileceklerimiz noktasında bilgi verilmektedir. Next ile bir sonraki ekranımıza ilerleyelim.

clip_image006

Açılan ekranımızda iki seçeneğimiz yer almaktadır. Bunlardan birincisi olan;

Role-based or feature-based insallation : Rol ve Özellik bazında ekleme kurulum yapma imkanı verir. Windows Server 2016 içerisinde sahip olduğumuz sürüme göre, içerisinde bulunan ve ihtiyacımız olan rol ve özellikleri buradan ekleyip kaldırabilmekteyiz.

Remote Desktop Services installation: Eski zamanlarda Terminal Servis olarak anılan ve şimdi RDS (Remote Desktop Services) uzak masaüstü yapılandırmasını hızlı ve standart olarak buradan yapabilmekteyiz.

Bu nedenle biz RDS kurulum ve yapılandırması yapmayacağımız için Role-based or feature-based insallation seçimini yaparak Next ile ilerliyoruz.

clip_image008

Windows Server 2008 ve 2012 ile birlikte sunucu kümesi oluşturarak bu küme üzerine toplu olarak ve farklı bir sunucu üzerinden Rol ve Özellik ekleme ve kaldırma işlemleri yapabilir duruma geldik. Tabi bu işlem Windows Server 2012 üzerinden doğrudan yapılabilirken Windows Server 2008’e bazı özellikler katmamız gerekiyordu. Bizim ortamımızda tek bir sunucumuz olduğundan ve bu sunucumuza Active Directory rolünü kuracak olduğumuzdan Adı, ip adresi ve versiyon bilgisi sunulan sunucumuzu seçerek Next ile ilerliyoruz.

clip_image010

Karşımıza gelen ekrandan biz bir rol kurulumu yapmayacağımız için Next ile bir sonraki ekrana ilerleyelim ve kuracak olduğumuz Windows Server Backup özelliğini seçelim Next ile ilerleyelim.

clip_image012

Bu ekranımızda Windows Server 2016 Backup özelliği kurulumundan sonra eğer gerekir ise, yeniden başlatma işleminin otomatik gerçekleşmesi için Restart the destination server automatically if required seçimini yapıyoruz ve karşımıza gelen soruyu Yes ile geçiyoruz.

clip_image013

clip_image014

Install butonuna tıklayarak kuruluma başlayalım.

 

clip_image015

Kurulumumuz tamamlandı. Close ile ekranımızı kapatalım. Windows Server 2016 Backup özelliği yeniden başlatma gerektirmeyen bir özelliktir.

clip_image016

Start menümüzde Windows Accessories altında Windows Server Backup ikonumuz göründü. Kurulum adımımız tamamlandı. Şimdi Bare metal yedekleme yapıp sonrasında yedeğimizden geri dönüş işlemi yapacağız. İmaj bazlı yedekleme çoğu zaman hayat kurtarıcı olabiliyor. Bunu işletim sistemimiz üzerinden bir yedekleme yazılımına para vermeden yapıyor olmak güzel bir durum.

clip_image018

İkona tıkladığımızda Yedekleme konsolumuz açılıyor.

clip_image020

Windows Server 2016 Backup ile Bare metal Backup & Restore

Backup Once… linkine tıklayarak adımlarımıza başlayalım.

clip_image022

Different options seçimi ile ilerleyeceğimiz için Next ile sonraki adıma geçelim.

clip_image023

Bize belirli bir klasörü belirli bir rolü yedeklemeyeceğimiz için yani tüm sistemi bare metal olarak imaj yedek alacağımız için Full server seçimi ile ilerlemek durumundayız. Tabi burada Custom seçeneğini seçerek belirli bir klasörü, Örnek olarak Hyper-v gibi belirli bir rolü veya sunucumuzda çok sayıda disk var ise bunları hariç tutarak yedekleme yapabiliriz.

 Biz şimdilik Next ile ilerleyelim. Bu bahsettiklerimizi farklı makalelerde ele alacağız.

clip_image024

Yedeklememizi localde C: sunusundan farklı olarak bir diskimiz var ise Local drivers seçimi bu diskimize yapabileceğimiz gibi network üzerinde paylaşımda yazma yetkimiz olan bir alana da yapabiliriz. Biz mevcut seçim ile Next butonuna basarak sonraki ekrana ilerleyelim.

clip_image025

Yedek olan diskimiz otomatik olarak seçildi. Birden fazla diskimiz varsa diğer seçim değiştirmemiz mümkün. Next ile sonraki adıma ilerleyelim.

clip_image026

Biz hatırlarsanız Full yedekleme yaptığımız için ve yedeklememizi full yedekleme içerisinde yer alan E: diskine yaptığımız için yedeklemeyi yapabilmek adına bu diski hariç tutacağım şeklinde bir uyarı geldi. Bu uyarıyı OK ile geçelim.

clip_image027

Aynı sunucu üzerinde bulunan alana yedekleme yaptığımız için ve sanal sistem üzerinde test ortamı kurduğum için bu uyarıyı aldım. Yes ile geçiş yapıyoruz.

clip_image028

Yedeklemesi yapılacak olan bileşenler karşımıza geldi. Biz ilk aşamada full seçimini yapmadan custom ile ilerleyip Bare metal seçimini yapacaktık. Bu durumda otomatik olarak geri kalan unsurlar seçilecekti. Bare metal tüm yapıyı kapsamaktadır. Backup ile yedeklemeyi başlatalım.

clip_image029

Yedeklememiz başladı.

clip_image031

İşlem alınacak veri kapasitesi ve sunucumuzun performansına göre zaman alacaktır.

clip_image033

Yedeklememiz tamamlandı. Close ile ekranımızı kapatalım.

clip_image035

Konsolumuzda görevin başarı ile tamamlandığını gösteren loğu görebilmekteyiz.

clip_image037

Yedeğimiz E: diskimizde WindowsServerBackup olarak oluştu.

clip_image038

Ben test amacı ile mevcut sistemi imaj bazlı yedekten döneceğim. Bu işlem öncesinde birkaç değişiklik yapıp farklı gözlemleyelim. Mevcut durumda arka planımız kırmızı.

clip_image040

Arka planı yeşil olarak değiştiriyorum.

clip_image042

Yedeklemiş olduğum sunucuda Hyper-v kurulu ve içerisinde bir sanal makine var.

clip_image044

Sanal makinayı siliyorum.

clip_image046

clip_image048

Sanal makinamız silindi. Yedeklemeden sonra mevcut durumda değişiklik yaptık. Yedekten geri döndüğümüzde arka planımızın kırmızı ve silinen sanal makinamızın geri geldiğini görüyor olacağız.

clip_image050

Şimdi imaj bazlı yedeğimizi dönmek için sistemin komple uçtuğunu düşünelim. Bu durumda dönüş yapar gibi yol alalım. Sunucumuzu Windows Server 2016 medyasından boot edelim.

clip_image052

 

clip_image054

Gelen ekranımızda Next ile sonraki ekrana ilerleyelim.

clip_image056

Karşımıza gelen ekrana yedekten geri dönebilmek için Repair your computer seçimini yapalım.

clip_image058

Açılan ekranımızda Troubleshoot ikonuna tıklayalım.

clip_image060

Bir sonraki adımda imaj dönüşü yapacağımız için System Image Recovery ikonuna tıklayalım.

clip_image062

Karşımıza gelen ekranda Windows Server 2016 ikonuna tıklayalım.

clip_image064

Sistemdeki sürücüler tarandı ve tek bir yedeğimiz olduğu için yedeğimiz otomatik olarak bulundu.

clip_image066

Farz edelim yedeğimiz bir ağ üzerinde olsun bu durumda Select a system image seçimini yapıyor olup Next ile ilerlememiz gerekirdi.

clip_image068

Bu ekranımızda Advanced… butonumuza tıklayalım.

clip_image070

Karşımıza gelen ekranda Search for a system image on the network seçimini yapalım. Bu senaryoda normalde ortamda DHCP var ise sistemimiz ip alacak ve network üzerindeki paylaşım içerisindeki yedeğimize ulaşıyor olacaktık. Ethernet kartımız tanınmaz ise Install a driver seçeneği ile Ethernet kartımızı tanıtıp ağı gösterme imkanına sahibiz.

clip_image072

Gelen ekrana ağ üzerindeki yolu gösterip yedeğimizi buldurabiliriz. Bu kısım bilgilendirme amaçlıydı biz E: sürücümüz üzerindeki yedeği döneceğimiz için ilk ekranımızdan ilerlemeye devam ediyor olacağız.

clip_image074

Yedeğimiz seçili iken Next ile sonraki adıma geçelim.

clip_image076

Biz mevcut yedeği döneceğimiz için Next ile ilerleyelim.

clip_image078

Restore işlemine ait özet bilgi görünmekte. Finish ile dönüşü başlatalım.

clip_image080

İmajın mevcut sistem üzerine dönüleceği uyarısını Yes ile geçerek işlemi başlatalım.

clip_image082

İşlem başladı.

clip_image084

Bilgisayar performansı ve yedekleme boyutuna göre işlemimiz belirli bir zaman alacak. İşlemimiz tamamlandı sistemi yeniden başlatmak için Restart now butonuna tıklayalım.

clip_image086

Sistemimiz sorunsuzca açıldı. Login olalım.

clip_image088

Görüldüğü gibi yedeğimiz sorunsuzca dönüldü. Masaüstü arka planımız yedekleme yaptığımız andaki gibi kırmızı olarak geldi.

clip_image090

Silmiş olduğumuz sanal makinamız yerli yerinde.

clip_image092

Sanal makinamız sorunsuzca açılmakta.

clip_image094

Windows Server Backup özelliği ile birçok yapıda ücretsiz ve sorunsuz çözüm üretmek mümkün. Umarım yararlı olur. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

Rıza ŞAHAN

www.rizasahan.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu