Forum

HPE SimpliVity hk
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] HPE SimpliVity hk

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
896 Görüntüleme
(@gokhanyasar)
Gönderiler: 95
Estimable Member
Konu başlatıcı
 

Merhaba

Geçen gün HPE SimpliVity webinarına katıldım. Raid +Rain mimarisinden bahsetti. Türkçe döküman bu konuda bulmadım. Anladıklarım ve sırularım ise; 

Rain : Node yedeklililği. Örnek verdi sunumda. 4 node var. Her node 2 şer disk bozuldu. 1 adet node daki VM ler diğer node lara dağılır. 

O zaman ; Her node da 2 disk kaybettik (3 disk kaybedersek RAİD bozulur) RAIN platform bütünlüğünü bozmamak adına bir node yı kontrollü olrak devre dışı bırakarak diğer 3 node daki bozulan 2 şer diske kendi disklerini mi veriyor?

Yine  RAIN yapısı fiziksel olarak RAID 5 node lar üzerinde kurgulanıyor ancak Software (SDS) katmanında RAID 1 yapılarda VM leri çalıştırabiliyor muyuz?

Bu konuda bilgileriniz varsa paylaşır msınız?.

 
Gönderildi : 10/04/2020 00:23

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 291
Üye
 

Merhaba;

Çalışan her VM bir kopyası başka bir node üzerinde durur (Primary & Secondary Copy) ve dolayısı ile alınmış yedekleri de öyle. İki node Raid bozuldu ikinci kopyasının hangi Node üzerinde olduğu önem kazanır. Eğer hasar görmemiş Node üzerindeyse diğer node üzerinden sistem devam edecektir.

Tüm bunlara karşı da felaket çözümüm olsun dersen (söylediğin senaryolar felaket senaryoları oluyor) o zaman da HPE SimpliVity Rapid DR ile makinelerinin bir kopyasını da farklı bir lokasyonda farklı bir sisteme çıkabilirsin.

Ayrıca yedekleri Local olarak SimpliVity üzerinde tutabilecekken isterseniz sistem dışına örneğin Veeam vb. ile yedekleyebilirsiniz.

Detaylı bilgiler için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

HPE SimpliVity 380 Gen10
https://h20195.www2.hpe.com/v2/GetDocument.aspx?docname=a00021989enw&doctype=quickspecs&doclang=EN_US&searchquery=&cc=uk&lc=en

New Hyperconverged infrastructure for Dummies
https://www.hpe.com/us/en/resources/integrated-systems/hyperconverged-infrastructure-dummies.html

Teşekkürler

Bu ileti 3 sene önce H. Koray GUNDUZ tarafından düzenlendi
 
Gönderildi : 11/04/2020 16:37

Paylaş: