Forum

İşletim Sistemi Olm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] İşletim Sistemi Olmadan HP Disk Firmware Güncelleme

6 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
1,838 Görüntüleme
(@keremkoy)
Gönderiler: 222
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Çok eski bir HP ML 350 G5 Sunucum var. Bunu bir şekilde değerlendirmek istedim. 1 TB lık MB1000FCWDE 7.5K SAS Diskler aldım.

Ancak ML350 üzerindeki E200i SAS Raid kartı diskleri tanımadı ve aslında bunun disklerin firmware'inin güncellemesi ile çözebileceğimi öğrendim. Sunucu üzerinde şu an başka disk ve işletim sistemi bulunmuyor. 

Diski taktığımda 1783- Slot 0 Drive Array Controller failure hatası alıyorum.

Burada çözümü yazıyor ancak bende işletim sistemi kurulu değil.

https://support.hpe.com/hpesc/public/docDisplay?docId=mmr_kc-0110675

Sorun şuki E200i diski görmeden ben nasıl firmware güncellemesi yapabilirim ?

Gönderildi : 13/05/2020 14:42

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Bunun için 2 yöntem var smart update iso ile boot ederek veya başka bir noktaya takarak win üstünden direkt firm. exe indirerek.
İlk yöntemde işiniz zor. Elinizde hazırda smart iso'ları yoksa veya devam eden support anlaşmanız yoksa aradığınız sürümleri içeren iso'u hp den indiremezsiniz artık. Diğer durum için HDD firmware güncellemesini o sunucu üzerinde yapmak zorunda değilsiniz disk modelin seagate support'undan indirerek başka bir noktada yapabilirsiniz. Zaten disk firmware'lerini hp gibi üreticiler değil disk üreticileri yayınlar. 
Dikkat ederseniz linkteki ftp yollarında dosyalar artık yok support ilişkisi epey zaman önce değiştirildi anlaşmanız yoksa sunucu SN üstünden bütün dosyalara ulaşamayabilirsiniz kontrol etmeniz lazım.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/05/2020 19:23

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

Merhabalar,

F8 ile e200i controller kartı arayüzüne girebiliyormusunuz?

Yapmanız gereken işlemler;

Smart Update Firmware DVD sini hpe support portala üye olup indiriniz, USB Key Utility for Windows yazılımı ile usb belleğe yazdırınız.
Sonra usb bellek içerisinde ..\hp\swpackages klasörü içerisine indirdiğiniz .rpm uzantılı firmware dosyasını kopyalayıp firmware update işlemini yapabilirsiniz.

Smart Update Firmware DVD 10.10
https://support.hpe.com/hpsc/swd/public/detail?swItemId=MTX_4372f442c3424063809e3d9198&lang=en&cc=US&cc=us&hpappid=hpepcf#tab3

* RECOMMENDED * Supplemental Update / Online ROM Flash Component for Linux - MB1000FCWDE, MB2000FCWDF, MB3000FCWDH, and MB4000FCWDK Drives
https://support.hpe.com/hpsc/swd/public/detail?swItemId=MTX_169e261acb39421788f921d37d#tab2

USB Key Utility for Windows
https://support.hpe.com/hpsc/swd/public/detail?swItemId=MTX_360731071b404454b454390208

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 13/05/2020 22:51

(@keremkoy)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için teşekkürler. İki çözüm önerinizi de deneyeceğim. Sonucu buraya yazarım.

Gönderildi : 14/05/2020 09:25

(@keremkoy)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yukarıda Erdoğan beyin tavsiye ettiği işlemi doğru yaptığımı umuyorum yani Smart Update 10.10 içerisine diskin firmware'ini attım ancak Smart update uygulaması da diskleri görmüyor.sanıyorum Raid kartı hata verdiğinden disklerin arayüzlerine de erişemiyor.

Yeni bir çare olarak P400 Raid kartı almayı planlıyorum. Bir de bu şekilde deneyeceğim. Daha sonra buraya sonucu yazarım.

Tekrar ilginiz için teşekkür ederim

Gönderildi : 29/05/2020 10:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Linki doğru anlıyorsam raid modunda controller diskleri görmeyecek zaten problem eski fw ile tanımlayamaması. Diğer modlarda denemelisiniz.
Raid ctrl upgrade tabi genel olarak fayda getirecektir. Yanlış hatırlamıyorsam G5 mb üzerinde raid config sıfırlanan bir jumper olacaktı. Aynı model sunucuyu nas için bende ayağa kaldırmaya çalıştım geçen yıl son anda mb bozuldu.:)
Bir de ayrıntı yazmamışım ama disk fw'leri o sunucu üzerinde yapmak zorunda değilsiniz kontrol edip emin olun yanlış hatırlamıyorsam aldığınız diskler NL-SAS idi o tip diskleri uygun çevirici alırsanız desktop-workstation sata board'ları görür. Direkt pc den exe ile fw güncellenebilir. Tabi hp'nin exe leri ola ki çalışmayabilir fw tool'ların bazıları çalışırken machine tipine bakıyordu.    

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/05/2020 12:18

Paylaş: