Forum

IIS 7.5 Performans ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IIS 7.5 Performans Sorunu

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
677 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar ;

Windows Web Server R2 - Parallels Plesk 11 kullanıyorum. Sunucu'da 150'e yakın web sitesi yayın yapıyor. Aslında şuan için bir problem söz konusu değil.Kurulum yaparken IIS 6 Componentlerini yüklemiştim onları kaldırdım.IIS üzerinde birkaç ayar yaptım fakat yinede bir haber sitemiz için çözüm üretmekte zorlanıyorum. Yazılımcı arkadaşlar'a SQL Cache yapmalarını istedim fakat, konu hakkında henüz çözüm üretmiş değiller

Ben IIS üzerinde ne gibi performans ayarları yapabilirim ?

İlgili haber sitesinin açılma süresi 12- 32 saniye arasında değişiklik gösterebiliyor. Shared hosting  hizmeti veren arkadaşların ne gibi ayarlar yapmam konusunda bilgilerine ihtiyacım var..

Sunucu kaynağı kullanımında yaptığım değişiklikler.

IIS üzerindeki ilgili siteye %60 cpu izni verdim.
SQL Server üzerinde RAM ve CPU kullanımını artırdımm.

Geri dönüş yapamasam'da yorum yapan herkese teşekkür ederim.

Gönderildi : 20/03/2013 04:51

(@mertkibar)
Gönderiler: 856
Noble Member

özelden iletişim bilgilerinizi yazarsanız sizinle iletişime geçerim..

Gönderildi : 20/03/2013 20:50

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Önerilerinizi forum üzerinde paylaşarak aynı sorunla karşılacak olan arkadaşlarında bu post üzerinden sorunları gidermesine yardımcı olabilir.

3.Şahısların kişisel bilgilerime veya müşteri bilgilerine ulaşmasını etik bulmuyorum.

Yardımınız için teşekkür ederim.

Forum'dan yardım edecek arkadaşları post'a bekliyorum...

Gönderildi : 20/03/2013 21:48

(@mertkibar)
Noble Member

Microsoft işletim sisteminde sürümleri performanslarına göre gruplamıştır.

Sizin kullanmış olduğunuz web server 2008r2 sürümü sadece web yayını yapan küçük ölçekli kuruluşlar için üretilmiş olup, üzerinde iis, dns ve basit firewall bulunmaktadır.

Web Server 2008r2 sürümünde çalışan iis,  standart-enterprise ve datacenter sürümlerindeki gibi iisden düşüp bir performans da çalışmaktadır. IIS deki bir çok modül ve bileşenler diğer server 2008r2 sürümlerine göre düşük performansta çalışmaktadır.

Buna nazaran lisansı da çok ucuzdur. Web server işi için yüksek performans için bu sürüm tercih edilmez.

Buna nazaran bir olayda sql sürümlerinde gelmektedir.. Microsoft sql sürümleride performanslarına göre sınıflandırılmıştır. SQL express sürümleri ufak çaplı uygulamalar için ideal olup, büyük ölçekli çok kullanıcılı kullanımlar için ideal değildir. sql express 1cpu başına 10gb data sınırı vardır.  sql express sürümü kullanıyorsanız cpu tarafında söyle bir limitleme yapabilmektedir. sunucunuzda 1cpu varsa 1cpu olarak hesaplıyor. çekirdek sayılarını cpu olarak saymaz. express sürümü sadece 2cpu desteklemektedir. makinanızda 1cpu varsa sql express tarafındaki cpu ayarını değiştirmeniz size bir fayda sağlamaz. sadece tek cpu kullandığı için..

Cache işlemlerini site tarafında yapmanız daha sağlıklı olur, sql tarafında önerilmez. Sitenize temp klasörü oluşturup, sitenize giren oturumları oraya cache yaparak erişimleri hızlandırabilirsiniz. SQL tarafındaki ram ayarını sınırlamanızda fayda vardır. default ayarlarında 128gb ram ayarlıdır ve buda sizin sql serverinizin 128gb kadar servisi çıkartmaktadır. sunucunuzda 128gb ram yoksa tüm rami kullanmaya kadar gider buda sizin sunucunuzu yorar.

Plesk 11 kullanıyorsanız, tüm plesk güncellemelerinin hepsini yapınız.

Son nokta sitenizin kodlamasında olabilir.. Bizde plesk 11 kullanıyoruz ve yoğun olarak sql serverler çalışmaktadır.

Kodlamanızın düzgün olduğuna eminseniz, sitenizi başka bir sunucu üzerinde test ediniz. Dilerseniz sizin kodlamanızı test etmeniz için test hesabi açabiliriz.. kodlama tarafında sıkıntınız varsa onları da inceleyip çözebiliriz..

Kısaca bir şeyler anlatmaya çalıştım, ne kadar başarılı olabildiysem.

Gönderildi : 21/03/2013 00:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997

Önerilerinizi forum üzerinde paylaşarak aynı sorunla karşılacak olan arkadaşlarında bu post üzerinden sorunları gidermesine yardımcı olabilir.

3.Şahısların kişisel bilgilerime veya müşteri bilgilerine ulaşmasını etik bulmuyorum.

Yardımınız için teşekkür ederim.

Forum'dan yardım edecek arkadaşları post'a bekliyorum...

Samet bey çok güzel bir yaklaşım göstermişsiniz, gerçekten tebrik ediyorum sizi.

Mert bey, sizinde bu bilinç ile forumda DEĞERLİ bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/03/2013 14:01

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Microsoft işletim sisteminde sürümleri performanslarına göre gruplamıştır.

Sizin kullanmış olduğunuz web server 2008r2 sürümü sadece web yayını yapan küçük ölçekli kuruluşlar için üretilmiş olup, üzerinde iis, dns ve basit firewall bulunmaktadır.

Web Server 2008r2 sürümünde çalışan iis,  standart-enterprise ve datacenter sürümlerindeki gibi iisden düşüp bir performans da çalışmaktadır. IIS deki bir çok modül ve bileşenler diğer server 2008r2 sürümlerine göre düşük performansta çalışmaktadır.

Buna nazaran lisansı da çok ucuzdur. Web server işi için yüksek performans için bu sürüm tercih edilmez.

Buna nazaran bir olayda sql sürümlerinde gelmektedir.. Microsoft sql sürümleride performanslarına göre sınıflandırılmıştır. SQL express sürümleri ufak çaplı uygulamalar için ideal olup, büyük ölçekli çok kullanıcılı kullanımlar için ideal değildir. sql express 1cpu başına 10gb data sınırı vardır.  sql express sürümü kullanıyorsanız cpu tarafında söyle bir limitleme yapabilmektedir. sunucunuzda 1cpu varsa 1cpu olarak hesaplıyor. çekirdek sayılarını cpu olarak saymaz. express sürümü sadece 2cpu desteklemektedir. makinanızda 1cpu varsa sql express tarafındaki cpu ayarını değiştirmeniz size bir fayda sağlamaz. sadece tek cpu kullandığı için..

Cache işlemlerini site tarafında yapmanız daha sağlıklı olur, sql tarafında önerilmez. Sitenize temp klasörü oluşturup, sitenize giren oturumları oraya cache yaparak erişimleri hızlandırabilirsiniz. SQL tarafındaki ram ayarını sınırlamanızda fayda vardır. default ayarlarında 128gb ram ayarlıdır ve buda sizin sql serverinizin 128gb kadar servisi çıkartmaktadır. sunucunuzda 128gb ram yoksa tüm rami kullanmaya kadar gider buda sizin sunucunuzu yorar.

Plesk 11 kullanıyorsanız, tüm plesk güncellemelerinin hepsini yapınız.

Son nokta sitenizin kodlamasında olabilir.. Bizde plesk 11 kullanıyoruz ve yoğun olarak sql serverler çalışmaktadır.

Kodlamanızın düzgün olduğuna eminseniz, sitenizi başka bir sunucu üzerinde test ediniz. Dilerseniz sizin kodlamanızı test etmeniz için test hesabi açabiliriz.. kodlama tarafında sıkıntınız varsa onları da inceleyip çözebiliriz..

Kısaca bir şeyler anlatmaya çalıştım, ne kadar başarılı olabildiysem.

Mert Bey bilgiler için teşekkür ederim.

Plesk güncellemelerini kontrol ediyorum sürekli suan güncelleme yok hepsi tamam
SQL Server lisanslı olarak kullanıyorum Express değil.
Ram kullanımı kısıtlı ;
SQL cache olayını yaptık bugün sorgu sayısını düşürdük site farkedilecek derece'de hızlandı, ama hala istediğim seviyeye gelmedi Yazılım'da optimizasyon yapmayı tercih ettik.

IIS Sunucumuzda herhangi bir problem teşkil etmediğini anladım ama ek olarak ; MaestroPanel'in kurucusu Oğuzhan Bey'in bu konu üzerinde yazdığı eski bir makaleye ulaştım bu ayarlarıda ek olarak yaptım sunucum eskisine nazaran daha sağlıklı ve performanslı calısıyor.

Eğer IIS Performansı hakkında bilgi edinmek isterseniz ; 
http://blog.oguzhan.info/?p=22 buradan Türkçe bir kaynağa erişebilirsiniz.

Aynı zamanda Microsoft'un resmi sitesinde de önerdiği birkaç ayar bulunmaktadır.

Yardımlarınız için teşekkür eder, işlerinizde başarılar dilerim.

Hakan hocam ben teşekkür ederim ne demek 🙂 

Gönderildi : 22/03/2013 03:00

(@mertkibar)
Noble Member

Oğuzhan beyin yazdığı yazıyı okudum ve doğruluğunu test ettim..

bilgiler yüzde yüz doğru.

server optimize etmek için ideal..

Gönderildi : 22/03/2013 04:53

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Hatalı yazılmış bir yazılımda sunucu üzerinde ne kadar kaynak koyarsanız koyun yada hani optimizasyonu yaparsanız yapın çok ciddi bir fark alamayabilirsiniz. Özellikle çok bilgili olmayan yazılımcılar nedeniyle hosting firmaları çok ciddi sorunlar yaşamaktadır.

Benim daha önceden çalıştığım firmada haber sitesi kullanan müşterilerimizin çoğunda hatalı kodlama nedeniyle son haberleri listelerken bütün veritabanı tarayan bir sorgu gönderdiğini farketmiştim. bu tip küçük hatalar 50 kayıtlı bir veritabanında sorun yaratmazken içerisinde binlerce kayıt olan bir site haline geldiğinde hem sunucudaki diğer siteler için hemde kendi sitesi için performans sorunu yaşatacaktır.

Gönderildi : 22/03/2013 14:04

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Hatalı yazılmış bir yazılımda sunucu üzerinde ne kadar kaynak koyarsanız koyun yada hani optimizasyonu yaparsanız yapın çok ciddi bir fark alamayabilirsiniz. Özellikle çok bilgili olmayan yazılımcılar nedeniyle hosting firmaları çok ciddi sorunlar yaşamaktadır.

Benim daha önceden çalıştığım firmada haber sitesi kullanan müşterilerimizin çoğunda hatalı kodlama nedeniyle son haberleri listelerken bütün veritabanı tarayan bir sorgu gönderdiğini farketmiştim. bu tip küçük hatalar 50 kayıtlı bir veritabanında sorun yaratmazken içerisinde binlerce kayıt olan bir site haline geldiğinde hem sunucudaki diğer siteler için hemde kendi sitesi için performans sorunu yaşatacaktır.

Kesinlikle katılıyorum size Özgür bey;

Sorun tamamen çok bilgili olmayan yazılımcı yüzünden kaynaklanıyor. Her ne kadar kaynak versemde hiçbir işe yaramadı. Sonra yazılımcının kulaklarından tutup düzelt len bu kodları diyince sorunu çözdü : )

Teşekkürler yorumlarınız için. 

Gönderildi : 22/03/2013 15:08

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Sizin yazılımcınız yine kendi düzeltebilmiş. Bazı yazılımcılara sorunun yazılımdan oludğunu ispatlamak için kendinizin düzeltmesi gerekiyor. O zamanda haa evet gözümdem kaçmış diyebiliyor 🙂

Gönderildi : 25/03/2013 12:16

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Sizin yazılımcınız yine kendi düzeltebilmiş. Bazı yazılımcılara sorunun yazılımdan oludğunu ispatlamak için kendinizin düzeltmesi gerekiyor. O zamanda haa evet gözümdem kaçmış diyebiliyor 🙂

Zaten bu gidişle IT Danışmanlarına yakında Yazılım'da şart olacak : ) Kesinlikle katılıyorum size..

Gönderildi : 25/03/2013 16:40

Paylaş: