Bildirimler
Hepsini Temizle

Centos 5.7 - Plesk'de Dns'ler yönlenmiyor.  

Aykut DÜŞOVA
(@AykutDUSOVA)
Üye

- Yazan hemen hemen her şey okudum diyebilirim. Okuduklarıma göre aşağıda eklediğim resimlere bakabilirseniz, işlemleri harfiyen yaptım ama hala dns'leri yönlendirmeyi başaramadım.. Ben nerde hata yapıyorum acaba?


 Kurulu Sistem CentOs 5.7 - Plesk 10.x.x


Modem Ip: 192.168.1.100


Statik Ip: 81.213.1**.224


Resim Link: 


Domain içinden yaptığım ayarlar;


Resim Link:


 


 


 introdns'den sorgulattığım zaman sadece bu iki hatayı alıyorum;


Resim Link:


 


 


Buda Domain firmasındanki ayarlar;


Resim Link:


Alıntı
Topic starter Gönderildi : 24/11/2011 13:44
Özgür MAZLUM
(@ozgurmazlum)
Kıdemli Üye

isimtescil üzerinden DNS kaydı açmışsınız isimtescilin DNS hizmetini kullanacaksınız kendi PLESK dns serverınızın bir işlevi kalmıyor.  Öncelikle kendi DNS sunucunuzumu kullanacaksınız yoksa isimtescil DNS i mi ona karar vermeniz gerekmektedir. daha sonrasında kendi DNS sunucunuzu kullanacaksanız ADSL modem yada firewall üzerinden gelen 53 numaralı port isteklerini PLESK sunucunun kurulu olduğu local ip adresine yönlendirmen gerekiyor. Sonrasında PLESK içindeki DNS zonuna public ip adresini yazman gerekli. Fakat mail server hizmeti olarakta kullanacaksanız internet hizmetini aldığınız yerden reverse kaydı yapmanız gerekecek.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/11/2011 18:20
Aykut DÜŞOVA
(@AykutDUSOVA)
Üye

Özgür Bey ilk önce vakit ayırıp cevap yazdığınız için size teşekkür ederim. 


Şuanda isimtescil'in dns'i gayet hızlı onu kullanabilirim. İsimtescildeki ayarları kullanmak için plesk'de ne gibi ayarlar yapmam gerekiyor?


Söylediklerinize göre şöyle bir mantık yürüttüm; "Switch Off" tıklayıp dns ayarlarını kapattım. Sadece ns1.host**.com ve ns2.host**.com gözüküyor. Ama hala www.host***.com sorgulamada yukarıdaki hatayı veriyor. Nameserverleri oluşturmuştum. Ip adresime ping atıyor bir sorun yok ama nedense hiç bir domain bu ns'lere yönlenmiyor.. Aca diyorum yukarıdaki Gelişmiş Dns ayarlarında isimtescil bilgileri mi yer alacak? o zaman hata vermiyor. Ama bu seferde isimtescil'e yönlenmiş oluyor.. Bu konuda bir yol gösterebilirseniz çok sevineceğim. Birde eğer vaktinizi almazsa kendi dns mi kurmak istersem 53 portu açma haricinde burada başka ne gibi işlemler yapmam gerekir? Yada bu konuda tavsiye edebileceğiniz bir döküman varsa yazabilirmisiniz? Bu konuda herkesin de az çok sabit bir fikri olur diye düşünüyorum.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 24/11/2011 23:00
Özgür MAZLUM
(@ozgurmazlum)
Kıdemli Üye

Resimdeki hatayı yaşamamk için kendi name server bilgilerinizi isimtescildeki dns kaydından silmeniz gerekecek. Kendi Pleskinizdeki DNS servisini kullanmayacaksanız istediğiniz domain için stop edebilirsiniz. Hiç bir domain bu nslere yönlenmiyor derken ne demek istediğiniz anlamadım. İsimtescil dnslerini kullanacaksanız, domainleri isimtescil dnslerine yönlendirmeniz gerekmektedir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/11/2011 11:34
Aykut DÜŞOVA
(@AykutDUSOVA)
Üye

[quote user="Özgür MAZLUM"]Resimdeki hatayı yaşamamk için kendi name server bilgilerinizi isimtescildeki dns kaydından silmeniz gerekecek. Kendi Pleskinizdeki DNS servisini kullanmayacaksanız istediğiniz domain için stop edebilirsiniz. Hiç bir domain bu nslere yönlenmiyor derken ne demek istediğiniz anlamadım. İsimtescil dnslerini kullanacaksanız, domainleri isimtescil dnslerine yönlendirmeniz gerekmektedir.
[/quote]

 

"Resimdeki hatayı yaşamamk için kendi name server bilgilerinizi isimtescildeki dns kaydından silmeniz gerekecek." ; Bunu yaptıktan sonra problem çözüldü. Server'deki dnslerde kapattım."

"Hiç bir domain bu nslere yönlenmiyor derken ne demek istediğiniz anlamadım." ; Şöyle Dns ayarları haricinde isimtescilden nameserver girip ns1.hostevim.com(Ip: 81.213.1**.224) - ns2.hostevim.com(Ip: 81.213.1**.224) şeklinde ns oluşturdum. bu oluşturduğum nameserverlere yönlendirme yaptığımda ping atılıyor ama domainler nedense yönlenmiyordu. Bu yukardaki hatalarla da ilgili olabilir belki..

 

Edit: Problem çözüldü yardımınız için Teşekkürler Özgür Bey.  

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 25/11/2011 15:06
Özgür MAZLUM
(@ozgurmazlum)
Kıdemli Üye

Bazı hosting firmaları kendi dns sunucuları üzerine name server tanımlama yapılmasına izin vermek istemiyor bu nedenle bir engel konulmuş olmalı

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/12/2011 20:03
Paylaş: