Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hosting Taşıma

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
392 Görüntüleme
(@BurhanUnalCANMAYA)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. Şu anki yapı kabaca aşağıdaki gibidir.

Vmware üzerinde 2 adet sanal makine mevcut. Birinde Windows 2008 server, Plesk Panel var. Diğerinde Centos üzerinde Cpanel mevcut. Tüm hosting hesapların mail trafiği Centos üzerinden gerçekleşiyor. Bu yapı farklı bir datacenter a taşınacak. Mailler için Exchange kurmayı düşünüyoruz. Exchange, MSSQL, MYSQL, IIS Windows 2008 üzerinde olacak. Mail trafiğini exchange'e aktarmak istiyorum. Linux tarafı yine Cpanel ile kurulacak. Ayrıca failover yapısıda oluşturulmalı. Mail ve web trafiğini aksatmadan aktarımı gerçekleştirmek için sizce nasıl bir senaryo izlenmesi gerekir?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 18/11/2011 01:59

(@BurhanUnalCANMAYA)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Şu an 20 civarı var. Fakat zamanla artacak. Evet bir datacenter platformunda Hosted Exchange kullanmayı planlıyoruz.

Gönderildi : 18/11/2011 02:50

(@BurhanUnalCANMAYA)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Alım satım söz konusu değil, zaten konuyla pek bir ilgisi de yok. Böyle bir taşıma işlemi gerçekleştireceğim. Sadece yapı hakkında bu konuda tecrübe sahibi arkadaşlardan öneri almak istedim. Yinede cevabın için teşekkürler.

Gönderildi : 19/11/2011 04:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Bu sizin yapabileceğiniz bir iş değil, bunun için hosted exchange hizmeti veren bir firma ile görüşün.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/11/2011 01:19

(@yusufozturk)
Gönderiler: 10
Active Member

Merhaba,

Hosted Exchange hizmeti veren bir firmadan hizmeti satın aldıktan sonra, tüm kullanıcıları yaratmanız gerekecektir. Bu işlem sonrası MX'lerinizi Exchange hizmeti aldığınız firmaya yönlendirmeniz yeterli olacaktır. Bir süre boyunca DNS cache nedeniyle mailler hem Exchange tarafına, hem de sizin localinizdeki mail server'a düşmeye devam edebilir. Bunu da localdeki tüm kullanıcıları silip, Relay ayarı yaparak çözebilirsiniz. Böylece localdeki mail sunucunuza gelen mailler de Exchange tarafına relay olacaktır.

Yalnız söyle bir durum var. Eski mailleriniz POP3 duruyor, yeni Exchange hesapları da MAPI olarak tanımlayacaksınız. Maillerinizi Exchange tarafına PST aktarımı ile ya da Imap/Sync yazılımları gibi bir tool'a transfer etmeniz gerekecektir.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 21/11/2011 19:19

Paylaş: