Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server için en iyi internet servisi hangisi?

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,536 Görüntüleme
(@MustafaTavus)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba. Ben şuanda Ubuntu 10.04 server kullanıyorum ve 3-4 tane sitemin yayınını yapıyorum. Önümüzdeki haftada kendi yazdığım e-ticaret sitemin yayınına başlayacağım fakat şuan işime en yarayacak internet servisini bulamadım. Normalde sitelerimi evden 8 mbit'lik TTnet ile yayınlıyordum fakat artık o yetmez oldu siteye bazen trafikten dolayı erişim kapanıyor. Bana 1.000 kişi dahi aynı anda girse hiç kasmadan böyle anında sayfaları gösterecek bir internet servisi lazım. Bugün G-SHDSL internet bağlattım ama görmelisiz berbat birşey sitelerim daha da yavaşladı. O yüzden bana en az 200 kişi girdiğinde en fazlada 2-3 bin kişi aynı anda girdiğinde hiç yavaşlamayacak bir internet lazım sizce hangi servis sağlayıcısının hangi paketini almalıyım?

Gönderildi : 25/11/2011 21:21

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Arkadaşlar merhaba. Ben şuanda Ubuntu 10.04 server kullanıyorum ve 3-4 tane sitemin yayınını yapıyorum. Önümüzdeki haftada kendi yazdığım e-ticaret sitemin yayınına başlayacağım fakat şuan işime en yarayacak internet servisini bulamadım. Normalde sitelerimi evden 8 mbit'lik TTnet ile yayınlıyordum fakat artık o yetmez oldu siteye bazen trafikten dolayı erişim kapanıyor. Bana 1.000 kişi dahi aynı anda girse hiç kasmadan böyle anında sayfaları gösterecek bir internet servisi lazım. Bugün G-SHDSL internet bağlattım ama görmelisiz berbat birşey sitelerim daha da yavaşladı. O yüzden bana en az 200 kişi girdiğinde en fazlada 2-3 bin kişi aynı anda girdiğinde hiç yavaşlamayacak bir internet lazım sizce hangi servis sağlayıcısının hangi paketini almalıyım?

Metro Ethernet İşini Görür... 

Gönderildi : 26/11/2011 01:06

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

metro ethernet bağlanti fiber optik kablo teknolojisi ile geldiği icin cok uygun görünmektedir. Yanliz ev ortaminda metro ethernet baglantiya geçmek maliyetli olabilir...

Türkiyedeki bir datacenter ile anlaşip serverini oraya koymani tavsiye ederim... Türkiyede servis sağlayicisi olarak sadecehosting datacenter , natro datacenter, global telekom, superoline datancenter firmalari suhan en iyileri. Bunlardan biriyle görüsebilirsin...

Sadecehosting de 5mbit fiber internet ile 3 sunucu 1000 site calisiyor.. kasma yok...

Gönderildi : 26/11/2011 02:01

(@MustafaTavus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ya ben küçük bi şehirde yaşıyorum o yüzden bi datacenter'a sunucumu veremem. Şuan benim bağlattığım G-SHDSL 256 k hızında oda çok yavaş bunu 2 mbit hızına yükseltsem istediğim verimi alabilir miyim? Birde G-SHDSL'de söyle bir uygulama mı var. Mesela siteye 10 kişide bağlansa 1.000 kişide bağlansa herkese 2 mbit'lik hızla mı cevap veriyor yoksa bu 2 mbit'i 100'e veya 1.000'e paylaştırıp mu gönderiyor. Burdaki telekom çalışanları bu konuda çok bilgisiz. G-SHDSL'in tam olarak farkı ne? Benim işimi 2mbit görür mü? Metro ethernetin fiyatları mağlum çok yüksek o yüzden onu daha sonra almayı düşünüyorum. Bana bir yok gösterirseniz çok memnun olurum.

Gönderildi : 26/11/2011 14:27

(@serkantas)
Prominent Member

Ya ben küçük bi şehirde yaşıyorum o yüzden bi datacenter'a sunucumu veremem. Şuan benim bağlattığım G-SHDSL 256 k hızında oda çok yavaş bunu 2 mbit hızına yükseltsem istediğim verimi alabilir miyim? Birde G-SHDSL'de söyle bir uygulama mı var. Mesela siteye 10 kişide bağlansa 1.000 kişide bağlansa herkese 2 mbit'lik hızla mı cevap veriyor yoksa bu 2 mbit'i 100'e veya 1.000'e paylaştırıp mu gönderiyor. Burdaki telekom çalışanları bu konuda çok bilgisiz. G-SHDSL'in tam olarak farkı ne? Benim işimi 2mbit görür mü? Metro ethernetin fiyatları mağlum çok yüksek o yüzden onu daha sonra almayı düşünüyorum. Bana bir yok gösterirseniz çok memnun olurum.

2 Mb'i 100-1000 Kişiye Paylaştırır

GHDSL'in Farkı İse Hem upload Hem Download 2 Mb Olmasıdır. Mail Server'larda Kullanılır Karalisteye Düşmeme Garantisi Vermekte Türktelekom

Eğer Süper Online Varsa Süper Online Daha Uygun Fiyatla Metro Yada Fiber İnt. Verip Upload Oranını Yüksek Tutabilir. 

Gönderildi : 26/11/2011 14:33

(@MustafaTavus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

GHDSL'in Farkı İse Hem upload Hem Download 2 Mb Olmasıdır. Mail Server'larda Kullanılır Karalisteye Düşmeme Garantisi Vermekte Türktelekom

Eğer Süper Online Varsa Süper Online Daha Uygun Fiyatla Metro Yada Fiber İnt. Verip Upload Oranını Yüksek Tutabilir. 

Ne yazık ki bulunduğum şehirde süper online yok. sadece türk telekom var. onunda fiber desteği var ama upload hızı 1 mbit ile sınırlı. Sizce G-SHDSL 2 mbit veya 1 mbit almak mantıklı mı yoksa gereksiz mi? Şuan için tek çarem bunu almak ama işimi görüp görmeyeceğinden de emin değilim.

Gönderildi : 26/11/2011 16:22

(@serkantas)
Prominent Member

Ne yazık ki bulunduğum şehirde süper online yok. sadece türk telekom var. onunda fiber desteği var ama upload hızı 1 mbit ile sınırlı. Sizce G-SHDSL 2 mbit veya 1 mbit almak mantıklı mı yoksa gereksiz mi? Şuan için tek çarem bunu almak ama işimi görüp görmeyeceğinden de emin değilim.

GHDSL 8-8 Olan Paketi Var onun Fiyatına Bak Ben Bir Firmada Kullandırıyorum Upload 8 Mb Tam Olarak Veriyor... 

Gönderildi : 26/11/2011 17:33

(@MustafaTavus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

TTnet'in sitesinde hız olarak en fazla 2 mbit var. 8-8 olan paketi göremedim.

Gönderildi : 26/11/2011 17:50

(@serkantas)
Prominent Member

GHDSL'i Ttnet Vermiyor Türktelekom İle Görüşmen Gerekiyor. 

Gönderildi : 27/11/2011 22:54

(@MustafaTavus)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Türk telekomun sayfasına baktım sizdide ordada gözükmüyor.

http://www.turktelekom.com.tr/tt/portal/KurumsalUrun/KOBI/Data-ve-Genis-Bant-Hizmetleri/Noktadan-Noktaya-Erisim-Hizmetleri/G-SHDSL/tarife

Ben geçen hafta 256 k bağlatmıştım ama bu hafta 1-2 mbit bağlatıp kullanmayı düşünüyorum. Sizce 1 mbit ile en fazla kaç kullanıcıya kadar bağlantıda aksaklık yaşamadan hizmet verebilirim?

Gönderildi : 28/11/2011 15:17

(@serkantas)
Prominent Member

Türk telekomun sayfasına baktım sizdide ordada gözükmüyor.

http://www.turktelekom.com.tr/tt/portal/KurumsalUrun/KOBI/Data-ve-Genis-Bant-Hizmetleri/Noktadan-Noktaya-Erisim-Hizmetleri/G-SHDSL/tarife

Ben geçen hafta 256 k bağlatmıştım ama bu hafta 1-2 mbit bağlatıp kullanmayı düşünüyorum. Sizce 1 mbit ile en fazla kaç kullanıcıya kadar bağlantıda aksaklık yaşamadan hizmet verebilirim?

Ben Siteden Hiç Bakmamıştım Şimdi Link'e Baktım Gözükmüyor Ama Burda Benim Bir Firmamda 8-8 Var Ücretini Sordum 1376 TL Ödüyorlarmış.

1 veya 2 Dediğiniz Zaman Bu Değişir Şu Şekilde ;

Aynı Anda Kaç Kullanıcı Giriş Yapacak ? Her Sitenin İndex Dosyasının Boyutu Nedir ?

Mesela 10 Kişi Giriş Yapacak Diyelim 10 Tanede Sitemiz Olsun Her Sitenin İndex Dosyasıda 500Kb Olsun

1Mb=100kb Demektir

Sitelerimizin Toplam Boyutu 5 Mb

Tüm Kullanıcılara Sitenin Tamamının Gelmesi 50 Sn Tutacaktır.

Bu En Basit Örneği ...

Ama Bide Şu Var Aynı Dakika Aynı Saniye 10 Kullanıcı Siteye Girecekmidir Tartışılır... 

Gönderildi : 28/11/2011 18:00

(@AhmetAksoy)
Gönderiler: 5
Active Member

Merhaba

Bahsettiğiniz 200 kişi anlık ufak bir rakam değil. Şöyle düşünün ki
sayfalarınızda CSS dosyaları, imaj dosyalarıda mevcut olacak.
Grafik yönünden dolu bir site olduğunda anlık 200 istek ortalama
700-800 kb/sn kullanacaktır.

Verimerkezine sunucu gönderemeyeceğinizi belirtmişsiniz, bu durumda
kiralama yoluna gidilebilir veya sanal sunucu alınabilir.

E-ticaret gibi bir sistemi profesyonel bir networkte barındırmakta fayda var.

Gönderildi : 03/12/2011 14:22

Paylaş: