Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Excel'de bulunan barkod ve adetlerden .txt El Terminal dosyası hazırlama Hakkında

25 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
4,180 Görüntüleme
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4317
Co-Helper

Anladım. Peki Yaşar beyin size gönderdiği uygulamanın txt aktarımında aynı sorunu yaşadınız mı veya txt'yi başarıyla import edebildiniz mi?

Açıkçası sizin resimle de gösterdiğiniz boşluk durumuyla bende karşılaştım fakat bunu diğer metin formatlarıyla kaydederek aşmıştım. Daha önceki mesajlarda o yüzden denemenizi istemiştim.

O zaman şimdi tekrar denedim ve tam olarak çözülebilen yöntemi anlatayım. Kullanılacak formül şu;  =BİRLEŞTİR(A1;B1;C1;D1;E1;F1;G1)

umarım mantığını anlayabilmişinizdir. O web linkinde de bu vardı zaten bunu denemeniz için vermiştim. Yapmanız gereken her sütunu boşluklar ile birleştirdikten sonra boşluklu sütunları tek bir sütun içine birleştirmek olacaktır. Bu şekilde ayrı bir sheet den metin formatlı kayıt alırsanız

Daha önceki yöntemde denemenizi istediğim gibi yine formatlarla bunu deneyebilirsiniz. Ben boşluk problemi olmadan txt alabildim. Misalen csv olarak ; lü sonuç alıp uğraşmak istemezseniz Biçimli metin boşlukla ayrılmış adıyla prn olarak da kaydedip sonuç alabilirsiniz. prn formatını notepad le açabilir txt olarak kaydedebilirsiniz.

Artık yine yapamazsanız dosyaları sizden istemekten başka çarem kalmayacak. 🙂 En olmadı excel tablonuzu ve istenen txt formatını bir yere koyun bana özelden mail inizi atın, size sonucu göndereyim müsayit zamanımda.

Yaşar beyin çözümü de işe yaramış olması lazımdı aslında, neyse siz gerekeni yazarsınız. Ben elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. 🙂

Kolay gelsin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/05/2010 19:38

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member

Merhaba İbrahim Bey

Bende dediğiniz gibi dosyaları rica ettim, baktım ve ona göre yaptım ve Erdinç Bey'in dediğine göre oldu.Ben yukarıda belirttiğim şekilde yaptım.

Gönderildi : 25/05/2010 19:51

(@ErdincGocer)
Gönderiler: 44
Trusted Member
Konu başlatıcı

İbrahim Bey başardım biraz uğraştırıyor ama pratik yaparak hızlanabilirim çok teşekkür ederim emeğiniz ve ilginiz için.. Yaşar Bey sizde sağolun ama yinede müsait olduğunuzda video ekleyebilirseniz sizin yönteminizi de uygulamak ve nihayetinde hangisi daha hızlı ve kolay oluyorsa onu uygulamak isterim 🙂 Sizede ilginiz için ayrıca teşekkür ederim, sağolun.. İyi çalışmalar dilerim tekrardan, başarılar...

Gönderildi : 25/05/2010 21:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4317
Co-Helper

Sonunda başardığınıza sevindim. Evet biraz uzun oldu çözüm, verileriniz çoksa en stabil şekilde 3 sheetle yapılabilir. Zaten formül ve formatı bir kere ayarladınız mı daha sonra sadece verileri copy edip save as yetecek. Arada makro yazımına da bakın netden çok kolay bir şekilde bu işi kodla rahatlıkla yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/05/2010 05:06

(@ErdincGocer)
Gönderiler: 44
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet biraz öyle oldu sanırım makro ile ilgili baktım Yaşar Bey in makalesi var ( http://www.cozumpark.com/blogs/ofis/archive/2010/04/18/excel-zerinde-makrolar-ile-al-mak.aspx) incedim ama kodlamaları yapamadım. Sizin yöntemle ilerliyorum formatı hazır bir excelde saklıyorum sadece A ve B sutunlarında değişiklikler yapıyorum. Çok işimi gördü bu çözüm önceleri çok sıkıntı yaşıyorsum tekrar sağolun. Yaşar Bey çözüm yöntemini video ile paylaştığında daha basit bir ilerleme var ise onuda uygulayabilirim. İyi çalışmalar dilerim..

Gönderildi : 26/05/2010 14:48

(@XLBILISIM)
Gönderiler: 27
Eminent Member

Merhabalar,

Probleminiz çok basit bir yapıdadır. Nebim el terminali formatı 20 hane stok kodu, barkod yada asortiden oluşmaktadır. Örn. Türkiyede ean 13 sistemi kullanılmakta yani barkodlar 13 hane uzunluğundadır. Bunun için 13 hane barkod 7 hane boşluk ile 20 ye tamamlıyoruz virgül adet. yani

1234567890123       ,1 gibi

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 15/06/2010 00:05

Sayfa 2 / 2
Paylaş: