Haberler

Çin Clubhouse Uygulamasına Yasak Getirdi

Son günlerin en gözde programı olan Clubhouse Çin tarafından yasaklandı. Ani bir yükseliş gösteren uygulama bu yasakla daha da popüler olacağı kesin.

Yeni bir yasakta Çin'den Clubhouse
Yeni bir yasakta Çin’den

Paul Davison ve Rohan Seth adlı iki Pinterest ve Google çalışanı tarafından geliştirilen uygulama Nisan 2020’de hayata geçti. Silikon Vadisi melek yatırımcısı Ashton Kutcher‘ı arkasına alarak büyük bir kitleye ulaşmayı başardı.

Çinli kullanıcılar Clubhouse artık kullanamıyor

Yabancı basında Twitter ve diğer sosyal ağlarda Çinli kullanıcıların Clubhouse uygulamasına giremediklerini ve hükümetin yasaklamayla ifade özgürlüğünün kısıtlandığı yönünde şikayetler olduğunu aktarıldı. Kullanıcılar uygulamayı açarken “Bir SSL hatası oluştu ve sunucuya güvenli bağlantı kurulamıyor.” hatasıyla karşılaştıklarını söylüyorlar.

ssl hata clubhouse çin

ABD hükümeti, son birkaç yıldır Çin merkezli Huawei ve TikTok gibi teknoloji şirketlerini baskı altına almaya çalışıyor. Karşı taraftan Çin hükümeti ise daha önce Facebook ve Twitter gibi Amerika menşeli sosyal medya uygulamalarını engelledi. Ve bu uygulamaların internet arama sonuçları sansürlendi. Ülkenin denizaşırı özellikle ABD platformlarına yönelik dijital sansürüne “Büyük Güvenlik Duvarı” deniliyor.

Çinli kullanıcıların VPN aracılığıyla Büyük Güvenlik Duvarı’nı atlarak uygulamalara erişiyor. Bazı kullanıcılar bu sayede Clubhouse’a yeniden erişim sağlamayı başardığını paylaşıldı. Uygulamaya VPN ile erişim yaptıktan sonra bazı özelliklerin VPN’in kapalıyken bile kullanılabilir olduğu paylaşıldı.

SON HABERLER

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi seven. Sistem uzmanı, mali müşavir, bütçe ve raporlama uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.