Haberler

ABD Ordusundan TikTok’a Yasak Geldi

TikTok veya Çin’de bilinen adıyla Douyin, Musical.ly bazında yaratılan, video oluşturma ve paylaşmanın yanı sıra canlı yayın imkanı sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır.

ABD Ordusu yetkilileri yaptığı açıklamada Çin menşeili uygulamanın artık orduya ait olan telefonlarda kullanılamayacağını açıkladı.

Benzer bir yasak ABD Donanması tarafından alınmıştı. Alınan bu kararların ABD – ÇİN arasındaki gerginliklerin artması sonucu olduğu konuşuluyor.

ABD Ordusu sözcüsü verdiği demeçte, yasağın 16 Aralık’ta ABD Savunma Bakanlığı tarafından TikTok’un kullanımıyla ilişkili potansiyel güvenlik riskleri olduğunu belirten ve yayınlanan rehbere uyduğunu söyledi.

TikTok yetkilileri yaptığı açıklamada, çeşitli ülkelerden veri erişim talepleri gösteren ilk şeffaflık raporunu yayınladı.

Rapordan elde edilen ülkeler arasında Hindistan’dan (107 talep) ABD (79), Japonya (35), Almanya (12) ve Fransa’dan (8) gelen en yüksek bilgi taleplerini ortaya koydu. Başka bir grafikte, içerik kaldırma ile ilgili en üst düzey isteklerin Hindistan (11), Amerika Birleşik Devletleri (6) ve Japonya (3) gibi ülkelerden geldiğini gösterdi.

Kaynak

Link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.