Blog

Azure Backup Instant Restore Capability ile Sanal Makinelerinizi Hızlı Ayağa Kaldırın

Artık Azure yedekleme kullanarak Azure sanal makinelerinizi anında geri yükleyebilirsiniz. Temel olarak alınan snapshot dosyaları aşağıdaki gibi Vault alanına kopyalanır ve geri dönüş yapmak istediğinizde ise o alandan tekrar geri yüklenirdi.

Bu tabiki sanal makine gibi boyutu yüksek olan bir alt yapı için zaman kaybı demektir. Microsoft Instant Restore özelliği sayesinde sizin aldığınız snapshot dosyasından anlık olarak makineyi yeri yüklemenize olanak sağlıyor. Varsayılan olarak snapshot yedekleme için kullanılmamaktadır. Bunun için temel olarak Recovery Services Vault kullanılmaktadır. Ancak bu yeni özellikle beraber varsayılan olarak alınan snapshot 2 gün saklanmaktadır. Bu iki gün içerisinde istediğiniz ancak hızlı bir şekilde makinenizi geri getirebilirsiniz. Ayrıca bu varsayılan iki gün değeri 1-5 gün arasında kişiselleştirilebilmektedir.

Maksimum desteklediği disk boyutu 4TB olup daha büyük makineler için henüz bir destek yoktur.

Azure portal üzerinde recovery point olarak baktığınız zaman “snapshot” veya “snapshot and Vault” görebilirsiniz. Snaphot, snaphot alınmış ancak henüz bu veri Recovery Services Vault’ a taşınmamış demektir. Snapshot and Vault ise 1 ve 2 nolu adımların tamamlandığı bir yedek setini işaret eder.

Peki bu ayarı nereden yapıyoruz?

Portal üzerinden Recovery Services Vault’ a geliyoruz, daha sonra Default veya kullandığınız yedekleme ilkesini açıyoruz;

Burada Instant Restore bölümü altında “Retain instant recovery snapshot(s) for değerini değiştirebilirsiniz.

Umarım faydalı bir bilgi olmuştur.

Daha fazla bilgi ve kaynak için

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/backup/backup-instant-restore-capability

https://azure.microsoft.com/en-us/blog/instantly-restore-your-azure-virtual-machines-using-azure-backup/

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu