Blog

Azure Relay Nedir?

Azure Relay, şirket ağınızda çalışan kurumsal uygulamalar veya servislerinizin, herhangi bir port veya güvenlik duvarı ayarı değiştirmeden bulut üzerinden istemcilere sunmanızı sağlayan bir servistir. Buna en iyi örnek aslında Exchange Server Hybrid yapılandırma gösterilebilir. Office 365 ve yerel Exchange sunucusunu bir ara kullanmak istiyorsanız ancak bu yapılandırma için mutlaka şirket içerisindeki servisiniz olan Exchange sunucusu için port yönlendirme yapmanız gereklidir. Azure Relay sayesinde artık buna gerek kalmayacaktır.

Kesinlikle VPN ile karıştırılmaması gerekir, yani bir VPN teknolojisi değildir. Aşağıdaki senaryoları VPN olmaksızın desteklemektedir;

  • Traditional one-way, request/response, and peer-to-peer communication
  • Event distribution at internet-scope to enable publish/subscribe scenarios
  • Bi-directional and unbuffered socket communication across network boundaries

Peki Nasıl çalışıyor?

Temel olarak;

Şirket içindeki bir hizmet, normal internete çıkar gibi outbound connection kurarak relay hizmetine bağlanır

Bunun ile beraber belirli bir adrese bağlı olmak üzere bi-directional socket oluşturulur.

Daha sonra istemci bu belirli adresi kullanarak yerleşik sistemlerde bulunan hizmetlere ulaşmak için relay servisine istek gönderir.

Relay hizmeti de bu isteği bi-directional socket yardımı ile firewall üzerinden herhangi bir post açma isteği olmadan on-prem üzerindeki servise gönderir.

Temelde iki tür Relay hizmeti vardır;

Hybrid Connections

HTTP ve WebSockets protokolleri temelinde çalışır.  İstek göndermek ve cevap almak için web socket veya http(S) protokollerini kullanır. Bu özellikle pek çok bilinen web tarayıcısındaki WebSocket API ile uyumludur.

WCF Relay

WCF, .NET Framwork ve Windows Communication Foundation (WCF) ile çalışır.

Aralarındaki temel fark ise aşağıdaki gibidir;

Gelen iletim isteklerinin işlenmesine ait mimari ise aşağıdaki gibidir;

Daha fazla bilgi için aşağıdaki link’ i inceleyebilirsiniz

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/service-bus-relay/relay-what-is-it

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.