Haberler

Apple Yapay Zeka Yatırımında Zirveyi Koruyor

Apple GlobalData tarafından paylaşılan verilere göre yapay zeka alanında rakiplerini geride bırakıyor. 2016 yılından 2020’ye kadar sektörün önce gelen isimleri Google, Microsoft ve Facebook‘u geride bırakarak en fazla yapay zeka şirketini satın alan firma oldu.

Apple 2016 - 2020 Yılları Arasında Yapay Zeka Yatırımında Zirvede
Apple, Google, Microsoft, Accenture ve Facebook Tarafından 2016 – 2020 Yılları Arasında Satın Alınan Yapay Zeka

Cupertino merkezli dev geçtiğimiz dört yılda Emotient, Turi, Glimpse, DeskConnect, Spectral Apps, Inductiv, RealFace, Shazam, SensoMotoric, Silk Labs gibi şirketleri bünyesine kattı. Ürün ve hizmetlerinin yapay zeka ve makine öğrenimi yeteneklerini geliştirmek isteyen firmanın bu satın alımlara devam etmeyi ve gittikçe gelişmeyi planlıyor. Fakat şirketin bu tabloya yansıtılmayan satın alımlarının olduğu düşünülüyor.

Şubat ayında gerçekleştirilen Apple hissedarlar toplantısında CEO Tim Cook son 6 yılda 100’e yakın şirketin satın alındığını belirtti. Ayrıca Tim Cook konuşmasında “Şirket satın alımlarına yaklaşmaktan çekinmiyoruz. Ürünlerimizi tamamlayan ve onları geliştirmeye yardımcı olan küçük şirketlere odaklanıyoruz.” ifadelerine de yer verdi.

Bilinen 25 şirketi satın alan firma, bu yarışa liderlik ediyor. Firmanın gerçekleştirdiği satın alımlarla Siri’yi iyileştirmek, otonom otomobil geliştirmek gibi birçok inovatif fikri bulunuyor.

Kaynak: 9to5mac

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.