Haberler

Apple, iPhone, iPad ve Apple Watch için “Acil Durum” Güncellemesi Yayınladı

Kullanıcıların yayınlanan güncellemeleri acil bir şekilde yüklemesi öneriliyor.

Apple, iOS, iPadOS ve watchOS’ta bulunan ciddi bir güvenlik açığını düzeltmek için bir acil durum güncellemesi yayınladı.

Yamalar sırasıyla iOS 14.4.2, iPadOS 14.4.2 ve watchOS 7.3.3 versiyonlarından oluşuyor.

Google’ın Tehdit Analizi Grubu tarafından keşfedilen güvenlik açığı, Apple’ın WebKit tarayıcı motorunu etkiliyor ve bunu acil bir güncelleme yapan şey ise, Apple’ın güvenlik açığından aktif olarak yararlanıldığını tespit etmesi.

Apple, kusurun kötü amaçlı bir web sitesinin veya web sayfasının WebKit’te “evrensel çapraz site komut dosyası” oluşturmasına izin verdiğini açıkladı.

Apple’dan alınan ayrıntılar çok detaylı değil, ancak bu tür güvenlik açıkları, kullanıcıları kimlik avı sitelerine yönlendirmek gibi kötü niyetli eylemleri gerçekleştirmek için kullanılabilmekte.

Bu, Mart ayının başlarında farklı bir WebKit kusurunu düzelten bir yamanın ardından bu ay iPhone’lar ve iPad’ler için sunulan ikinci acil durum güncellemesi oldu.

Bu güvenlik açığının ciddiyetinin önemini gösteren şey ise, Apple’ın iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air, iPad mini 2, iPad mini 3 ve iPod touch (6. nesil) gibi eski cihazlar için iOS 12.5.2’yi çıkarması.

Sonuç olarak, bu yama oldukça önemli ve uzmanlar tarafından mümkün olan en kısa sürede kurmanız öneriliyor.

Güncellemeyi yapmanın yolları ise şöyle

Neyse ki, bir iPhone veya iPad’i güncellemek çocuk oyuncağı. Çoğu durumda, bir güncellemenin kullanılabilir olduğuna dair bir bildirim gelir. Güncellemeyi gerçekleştirmek için gelen bildirimi kabul etmeniz yeterli.

Cihazınızın internete yerel bir Wi-Fi ağı üzerinden bağlı olduğundan emin olarak, ardından Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye gidip İndir ve Yükle’ye dokunarak da güncelleme işlemini kendiniz başlatabilirsiniz.

Kullanılabilir Wi-Fi yoksa, Apple cihazınızı bir USB kablosu kullanarak daha önce “güvenilen” bir bilgisayara bağlayın. MacOS 10.15 Catalina veya sonraki bir sürümünü çalıştıran Mac’lerde telefon Finder’da açılmalıdır. MacOS 10.14 Mojave veya önceki bir sürümünü çalıştıran Mac’lerde ise, cihazınızı kontrol edebileceğiniz iTunes’u açın.

Cihazınızın ayarlar sayfasını Finder’da veya iTunes’da bulduktan sonra, Genel veya Ayarlar’ı tıklayın, ardından Güncellemeyi Kontrol Et’i tıklayın. Bir güncelleme görünürse, İndir ve Güncelle’yi tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: zdnet.com, tomsguide.com

Diğer Haberler

Getir, 300 Milyon Dolar Yatırımla Avrupa’da Büyümeyi Planlıyor
1200 Microsoft Office 365 Hesabını Silen Çalışana Hapis Cezası
Razer RGB Yüz Maskesi Konseptini Hayata Geçirecek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.