Haberler

Amazon’a, Yetersiz “Öğle Yemeği Molası” Sebebiyle Dava Açıldı

Şirketin eski bir elemanı, çalışanların yeterince mola yapamadığını ileri sürüyor.

Amazon’a, Kaliforniya’daki ikmal merkezlerinden birinin çalışanlar için gerekli yemek molalarını sağlayamadığını iddia eden bir dava, federal mahkemeye taşındı.

California’daki Vacaville deposunun eski bir çalışanı olan Lovenia Scott, şirketin işçiler için gerekli 30 dakikalık yemek molalarını planlamadığını iddia ediyor. Davada, yemek molaları süresince, işçilerin herhangi bir sorun olması ihtimaline karşı telsizlerini izlemelerinin beklendiğini ve bunun da mola sürelerini kısalttığı ileri sürülmekte.

İşçilere bekleyerek harcadıkları süre için ödeme yapma meselesi başka durumlarda da gündeme gelmişti. Yargıtay, 2014 yılında, Nevada’daki bir depodaki Amazon işçilerinin, çantalarının binadan çıkmadan önce aranmasını beklerken harcadıkları sürede ödeme alma hakkına sahip olmadığına karar vermişti.

Bu ayın başlarında, ayrı bir davada, Amazon ve Kaliforniya’da birlikte çalıştığı bağımsız bir üstlenici, California Çalışma Komisyonu Ofisi tarafından ücret hırsızlığı nedeniyle 6,4 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Bu vakadaki eyalet soruşturması, Amazon’un taşeronu Green Messengers’ın sürücülere 10 saatlik iş günleri planladığını, ancak sürücülerin yemek ve dinlenme molalarını atlamaya zorlayan bir iş yükü ile düşük ücret aldığını ortaya çıkardı.

Amazon’a yöneltilen başka iddilar da var

Scott, Vacaville’de yemek molalarının düzenlenme şekli nedeniyle birçok işçinin aynı anda mola verdiğini iddia ediyor. Scott’ın davasında ayrıca, vardiyaların “kronik olarak yetersiz personel bulunduğunu” söylüyor ve bu da bazı çalışanların işlerini zamanında bitirmek için 10 dakikalık kısa dinlenme molaları verememesine neden oluyor.

Ayrıca dava, işçilere kişisel cep telefonlarını iş görevlerini yerine getirmek için kullandıkları için telafi ücreti verilmediğini iddia ediyor. Ekim 2016’dan Ocak 2019’a kadar Vacaville deposunda çalışan Scott, Amazon’un son ücretlerini zamanında ödeyemediğini de iddia etti.

Amazon, son birkaç gündür Twitter’da @AmazonNews hesabı üzerinden ABD senatörleriyle çekişiyor. Şirket diğer şeylerin yanı sıra, teslimat şoförlerinden bazılarının tuvalet molası bile vermeyecek kadar aşırı çalıştığı için şişelere işemek zorunda kaldığı iddialarının doğruluğunu sorguluyor. Ancak çok sayıda haber bu iddiayı desteklemekte. Ayrıca Pazartesi günü, Amazon’un Alabama, Bessemer’deki fabrikasında çalışan işçilerin ABD’deki ilk Amazon sendikasını kurup kurmayacaklarına karar verecekleri oylama için son gün.

Amazon yetkilileri konu ile ilgili yorum taleplerine henüz karşılık vermiş değil.

Kaynak: theverge.com

Diğer Haberler

Bir Siber Saldırı Kurbanı Daha: Yemeksepeti
Apple, iPhone, iPad ve Apple Watch için “Acil Durum” Güncellemesi Yayınladı
Getir, 300 Milyon Dolar Yatırımla Avrupa’da Büyümeyi Planlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.