Haberler

Aşılar ve Sahte Aşı Kartları Dark Web’de Satışa Çıktı

Salı günü yayınlanan bir rapora göre, aşılar ve sahte aşı kartları karanlık ağda satılmaya başladı.

Siber güvenlik firması Check Point Software’deki güvenlik araştırmacıları, AstraZeneca ve Johnson & Johnson gibi çeşitli markalara ait doz başına 1000 dolara kadar satılan aşılar ve her biri 200 dolarlık en az 20 aşı sertifikası bulduklarını söyledi.

Dark web, internetin, siber suçluların kredi kartı numaraları, uyuşturucu, siber silah ve şimdi de görünüşe göre koronavirüsle ilgili ürünlere kadar yasadışı materyalleri sattığı ve satın aldığı arama motorları tarafından tespit edilmeyen bir parçasıdır.

Bir Check Point sözcüsü CNN Business’a, aşıların gerçek olup olmadığının belirsiz olduğunu söyledi, ancak ambalaj ve tıbbi sertifikaların resimlerinin “meşru ve gerçek göründüğünü” söyledi. Rapora göre, karanlık ağdaki aşı reklamları son üç ayda %300 arttı.

Bunun yanında, aşı sertifikaları – veya aşı kartları – sipariş üzerine oluşturuluyor. Alıcı, sertifika üzerinde istediği adı ve tarihleri satıcıya bildirdikten sonra kart hazırlanmakta. Check Point yetkilileri kartın da oldukça gerçekçi olduğunu aktardı.

Sahte kartlar, uçağa binmesi, sınırları aşması, yeni bir işe başlaması veya birinin aşı kanıtı vermesini gerektirebilecek diğer faaliyetlere ihtiyacı olan kişilere pazarlanıyor.

Sahte aşı kartlarının sağ üst köşesinde, tıpkı gerçek kartlarda olduğu gibi, bir kartal resmi de dahil olmak üzere Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) logosu yer alıyor. Check Point sözcüsü, şirketin tahminlerine göre “satıcılar, taleplere dayanarak on binlerce olmasa da binlerce sahte aşı kartı çıkarabilir” dedi.

Kampanyalı satışlar gerçekleştiriliyor

Bunların yanında 25 Dolar’a negatif Covid-19 test sonuçları da satılıyor (3 al 2 öde kampanyası da mevcut).

Bazı uzmanlar, aşı kartları ve dijital pasaportlarla ilgili yasa dışı ticaretin kaçınılmaz olduğunu söylüyor. ABI Research’te siber güvenlikten sorumlusu olan Michela Menting, “Herkesin aşıya erişimi yok; birçok ülkede uygulamalar yavaş ve insanlar karantina ve sokağa çıkma yasaklarından bıktı,” dedi. “İnsanlar kısıtlamalardan kaçınmak için sahte bir pasaportu kolayca elde edebilirlerse onu almaya çok yatkın. Bu da yasadışı marketin önünü açıyor.”

Haber, hükümet kurumlarının insanları potansiyel kimlik hırsızlığından kaçınmak veya kimlik avı planlarının hedefi olmak için aşı kartlarının fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmamaları konusunda uyarması ile ortaya çıktı.

Kaynak: cnn.com

Diğer Haberler

Apple Yapay Zeka Yatırımında Zirveyi Koruyor
Bir Siber Saldırı Kurbanı Daha: Yemeksepeti
Apple, iPhone, iPad ve Apple Watch için “Acil Durum” Güncellemesi Yayınladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.