Haberler

Apple Eski iPhone’lar İçin 500 Milyon Dolar Ödemeyi Kabul Etti

Apple hakkında yeni iPhone modelleri satmak için eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattı iddia ediliyordu.

Apple, iPhone’ların performansını kasten düşürme iddiasıyla açan davayı takiben 500 milyon dolara kadar bir ödeme yapmayı kabul etti.

Pek çok iPhone sahibi, Apple’ın yeni modelleri piyasaya sürdükçe eski cihazlarını bilerek yavaşlattığına inanıyor.

Teknoloji devi Apple, iPhone sahipleri ile bu tür sorunları çözmek için yaklaşık 25 dolar ödemeyi kabul etti. Şu an karar federal mahkeme kararı onaylarsa Apple’ın başı daha büyük ağrıyacak gibi duruyor bunun nedeni sonrasında çok daha büyük davarın açılacağı yönünde.

San Jose’deki ABD Bölge Mahkemesinde gerçekleştirilen uzlaşma anlaşmasına göre toplamda tüm kullanıcılara 500 milyon dolar ödeyecek. Ayrıca Apple alınan telefonların bataryalarının 29 dolar indirimli fiyatla değiştirecek.

Ancak 500 milyon dolar, Apple gibi zengin bir şirketi büyük bir sorun değil, burada ki en büyük problem müşterileri ile arasında güven sorunu oluşması.

Bu Apple daha önce şubat ayında, Fransa’da 27 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ayrıca İtalya 2018’de 11,4 milyon dolar ceza verdi.

Diğer taraftan, Apple’ın avukatları sorunların esas olarak yüksek kullanım, sıcaklık dalgalanmaları ve diğer sorunlardan kaynaklandığını söyledi.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu