Blog

WordPress Hosting Nedir? Ne İşe Yarar? Klasik Hosting’le Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir WordPress web siteniz varsa, özel bir WordPress hosting hizmeti mi satın almanız gerekir? 

Aslında şart değil!

Teoride, herhangi bir hosting hizmeti, sitenizi çalıştırmak için gereken araçları sunar. Ancak web siteniz için en iyi hosting planını seçmek, iyi çalışmasını, güvenli kalmasını ve mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmasını sağlamaya yardımcı olabilir ve WordPress hosting, WordPress web sitenizin en yüksek performansta çalışmasını sağlamak için özel olarak tasarlanmış birçok özellik ve işlev sunar.

WordPress Hosting Nedir?

WordPress hosting, WordPress’in performans ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için optimize edilmiş barındırmadır. Başlamayı kolaylaştırmak için genellikle tek tıklamayla WordPress kurulumu sağlar. 

Kontrol panelinizden tek tıklamayla WordPress yükleyicinizle WordPress’i sitenize eklemek yalnızca birkaç saniye sürer. Dünyanın en popüler içerik yönetim sistemlerinden birine erişmenizi sağlar. 

WordPress Hosting ve Web Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Klasik web hosting, genellikle birden çok sitenin tek bir fiziksel sunucuda yer paylaştığı, paylaşımlı hosting hizmetidir. Bu tür bir ortamda, hepsi farklı platformlarda çalışan potansiyel olarak binlerce farklı web sitesi vardır. Genel hosting hizmetleri WordPress site oluşturucuları ve uygulamaları sunarken, aynı zamanda çeşitli başka site oluşturucular da sunar ve hepsiyle ilgili sorunlar için hizmet sağlar. 

Klasik web hosting hizmetleriyle sağlanan hizmet ve destek, WordPress’e özgü sorunları barındıracak şekilde tasarlanmamıştır.

WordPress hosting, klasik web hosting hizmetlerinde olduğu gibi genellikle paylaşımlı bir sunucu ortamında gerçekleşir ve planlar çeşitli düzeylerde ve fiyatlarda sunulur. Ancak fark, web sitenizin bir sunucuyu yalnızca diğer WordPress kurulumlarıyla paylaşmasıdır. Servis ve destek, WordPress’in belirli özelliklerine göre uyarlanmıştır ve çözümler, WordPress performansını en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır.

WordPress Hosting’in Avantajları Nelerdir?

WordPress hosting hizmetleri, WordPress web siteleri için özel hizmet ve destek sunar, ancak bu hizmetten özellikle ne bekleyebilirsiniz? 

Farklı anlayabilmeniz için aşağıda WordPress hosting’in bazı avantajlarını sizin için listeledik: 

  • Web teknolojileri, web sitenizde hızlı kurulum için önceden yapılandırılabilir.
  • Web sitenizin hızlı ve kolay bir şekilde aktarılmasını sağlar.
  • Sunucudaki tüm hesaplar aynı özel bakımı alabilir.
  • Sunucular, WordPress’e özgü tehditlere karşı koruma sağlayacak şekilde kurulabilir.
  • Toplu yükseltmeler ve güvenlik yamaları, sunucudaki tüm web sitelerine aynı anda uygulanabilir
  • Müşteri hizmetleri temsilcileri, yazılım desteği sunmak üzere eğitilmiştir; yani, eklentinizin neden çalışmadığı veya metninizin düzgün görüntülenmediği hakkında bir sorunuz varsa, herhangi bir sorunu çözmenize büyük olasılıkla yardımcı olabilir.
  • Çoğu WordPress hosting planı, kullanımı kolay web sitesi oluşturucularla birlikte gelir ve temalar, eklentiler ve hatta SSL sertifikaları içerir.

WordPress Hosting’in Dezavantajları Nelerdir?

WordPress barındırma, WordPress çalıştırıyor olsanız bile her site sahibi için mükemmel bir çözüm değildir. Yeni başlayanlar için, özelleştirilmiş bir barındırma çözümü olduğu için daha pahalı olacaktır.

Siteniz küçükse ve çok fazla trafik almıyorsa, muhtemelen performansta o kadar büyük bir gelişme görmeyeceksiniz.

Ayrıca, bazı WordPress ana bilgisayarları, sitenizde yapabileceğiniz özelleştirmelerin sayısını ve hatta hangi eklentileri yükleyebileceğinizi sınırlar. Bu nedenle, siteniz ana bilgisayarın kısıtlı listesinde bulunan bir eklenti gerektiriyorsa, barındırma için başka bir yere bakmanız veya farklı türde bir hosting planı seçmeniz gerekebilir.

Paylaşımlı ve Yönetilen WordPress Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Paylaşımlı WordPress hosting, temelde WordPress’e özgü birkaç optimizasyona sahip ve kolay WordPress kurulumları sunan bir hosting ortamıdır. Çoğu paylaşımlı hosting ortamı, çok popüler bir CMS olduğu için bir tür WordPress optimizasyonu sunar.

Yönetilen WordPress hosting, WordPress hosting’in bir sonraki düzeyidir. Bu hosting türü, esasen WordPress sitenizle ilgili her şeyi halleder. Genellikle site yükseltmeleri, geliştirilmiş WordPress performansı, virüs taramaları, yedeklemeler ve daha fazlası gibi özellikleri içerir. Yönetilen WordPress hosting ile hosting ortamınızla ilgili her şey sizin için yapılır.

Bir Web Hosting Hizmeti Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İster bir WordPress hosting hizmeti ister genel bir web hosting planı satın alacak olun, göz ardı edemeyeceğiniz belirli özellikler vardır. Herhangi bir hosting hizmetinden almanız gereken mutlak özellikler aşağıdaki gibidir:

Garantili çalışma süresi: Web sitenizin her zaman çalışır durumda olacağını bilmekten daha önemli bir şey yoktur. İşiniz söz konusu olduğunda, herhangi bir kesinti, para kaybı anlamına gelebilir. Bu yüzden %99,95 veya daha fazla çalışma süresi sunan bir hosting şirketi arayın (%99’un altındaki herhangi bir şey kabul edilemez).

Ölçeklenebilirlik: İşletmeniz büyüdükçe web siteniz de büyür. Bu yüzden sizinle birlikte büyüyebilecek ve ihtiyaçlarınız değiştikçe ekstra alan sağlayacak bir hosting şirketi seçin.

Güvenlik: Web sitenizde adres, telefon numarası veya kredi kartı bilgileri gibi gizli müşteri bilgilerini saklarsanız, bu verileri güvende ve koruma altında tutmak hayati önem taşır. Bu yüzden güvenlik duvarı, kötü amaçlı yazılım ve spam koruması gibi temel güvenlik önlemleri sağlayan bir web hosting sağlayıcısı arayın.

Mükemmel müşteri desteği: Tercih ettiğiniz plan ne olursa olsun, 7/24 iletişim kurabilmeniz için telefon desteği veya canlı sohbet gibi birden fazla destek seçeneği sunan bir hosting şirketi arayın.

WordPress Hosting Mi Yoksa Klasik Hosting Mi Seçmelisiniz?

Hosting, bir web sitesi başlatmayı planlarken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlardan biridir. Başlarken, bütçe yüzünden ortak planları tercih etmek isteyebilirsiniz. Bunda yanlış bir şey yok. Ancak siteniz trafiğinizle birlikte büyüdükçe, hosting’i WordPress’e özgü özelliklerle yönetmek sizi birçok güçlükten kurtarabilir.

Yönetilen WordPress hosting inanılmaz derecede hızlı ve güvenilirdir. WordPress web sitelerini sorunsuz ve son kullanıcı için herhangi bir güçlük çekmeden çalıştıracak şekilde yapılandırılmıştır.

Bu, siz işinizi ölçeklendirmeye konsantre olurken bakımın hosting uzmanınız tarafından yapıldığı anlamına gelir.

Sibel Hoş

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdikten sonra teknoloji içerikleri yazarak sektöre giriş yaptım. 8 senedir içerik pazarlama alanında farklı sektörlerle çalışıyorum. Fakat hala en sevdiğim şey, teknoloji ile ilgili yazmak ve bu konuda elimden geldiğince sizi bilgilendirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.