Windows Server

Windows Server Core Üzerinde File Server Cluster Kurulumu

Bu makalemizde kritik hizmetlerimiz arasında yer alan File Server rolünün nasıl Windows Server Core sunucu üzerinde Cluster yapılacağı anlatılmıştır. File Server Cluster süreci Windows Server’ın tüm sürümlerinde (Nano, Core ve Desktop Experince) aynı olmaktadır. Sadece kurulum kısmı değiştiğinden bu makaleyi genel File Server Cluster yapılandırması olarak da değerlendirebilirsiniz.

Anlatımı daha kolay kılmak için bu yapıda kullanacağım topoloji çizimini aşağıdaki gibidir.

 

clip_image002

Birinci Bölüm: Sunucuların Hazırlanması

File Server’ın Cluster yapılması için Public ve Private olmak üzere 2 network portuna ihtiyaç bulunmaktadır. Eğer ikiden fazla portunuz varsa Private haricindekileri Teaming yaparak Public olarak yapılandırabilirsiniz.

Daha önceden yazdığım ve portalımızda yayınlanan Windows Server 2016 Core Hyper-V Cluster makalesinde Nasıl Server Core sunucu kurulacağı, Network ayarlarının nasıl yapılacağı, Failover Cluster için işletim sistemi ince ayarlarının neler olduğu ve Cluster Kurulum adımları anlatıldığından tekrarlamak için burada yazmıyorum. Bu bilgilere aşağıda verdiğim linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2017/07/16/server-core-uzerinde-hyper-v-cluster-kurulumu.aspx

File Server Cluster Node olacak Sunucularda File Server rolü ve Failover Cluster bileşenlerinin kurulumunun yapılması gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki PowerShell komutunu çalıştırınız.

Install-WindowsFeature -Name Failover-Clustering –IncludeManagementTools

Install-WindowsFeature FS-Resource-Manager

Install-WindowsFeature FS-FileServer –IncludeManagementTools -Restart

Gerekli rol ve bileşenlerin kurulum tamamlandığında sconfig’i çalıştırıp Windows Update yapmanızı öneririm.

İkinci Bölüm: Shared Disk’in bağlanması

File Server’da her bir paylaşım için önerilen bir Shared Disk oluşturmanızdır. Eğer sizde benim gibi Hyper-V üzerinde bu ortamı kuruyorsanız aşağıda verdiğim linkten faydalanabilirsiniz.

 http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2017/08/27/server-2016-cluster-virtual-shared-disk-ve-guest-clustering.aspx  

Üçüncü Bölüm: File Server Cluster Yönetimi

Bu bölümde kurulumu yapılan File Server Cluster içinde File Share oluşturacağız ve Cluster içindeki sunuculardan birinde bir sorun olması durumunda paylaşım alanının diğer sunucu üzerinden devam etmesinin sağlanmasını sağlayacağız.

File Server Cluster yapılandırması için Desktop Experince (GUI/Full) sürüm kurulu sunucu üzerinde Server Manager açılır. Tools menüsü altında “Failover Cluster Manager Tools” çalıştırılır.

 

clip_image004

Eğer görünmüyorsa PowerShell üzerinde aşağıdaki komutu çalıştırarak yüklemeyi gerçekleştirin.

Install-WindowsFeature -Name RSAT-Clustering -IncludeAllSubFeature

Failover Cluster Manager Tools açıldıktan sonra Action menüsü altındaki “Connect to Cluster” sekmesini tıklayıp açılan ekranda Cluster’a verdiğiniz ismini girerek yönetime başlayalım.

clip_image005

İlk olarak Roles sekmesini sağ ile tıklayıp “Configure Roles” deyin.

clip_image006

Açılan ekranda liste içinden “File Server” seçip Next ile ilerleyiniz.

clip_image008

Liste içinde File Server tıkladığımızda bizi iki seçenek karşılıyor. Bunlar içinden “Scale out File Server” SQL ve Hyper-V Cluster’ın storage kullanmadan File Share üzerinden dosyalarına erişmesini sağlayan yapıyı ifade etmektedir. “General Use” ise standart dosya paylaşımı ifade etmektedir.

Biz bu makalemizde standart dosya paylaşım ortamımızın sunucu taraflı yaşanabilecek olası problemlere karşı iş sürekliliğinin çözümünü sağlamayı anlattığımızdan gelen ekran içinde “General Use” sekmesini tıklayıp ilerliyoruz.

 

clip_image010

Gelen “Client Access Point” ekranda kullanıcılarımızın paylaşım alanına hangi isim ile bağlanacaklarını ve hangi ip adresini kullanacağı belirlemeniz isteniliyor. Uygun değerleri girip Next ile ilerleyiniz.

clip_image012

Gelen “Select Storage” ekranında paylaşım alanın host edileceği Shared Disk’i seçmeniz isteniliyor. Burada önerilen her bir paylaşım alanı için bir tane disk üzerinde tutmanız.

 

 

clip_image014

Tanımlama işlemi bitti. Confirmation ekranı tanımladığınız ayarların kontrol edilmesi için gösterildi kısım olmaktadır. Eğer burada bir yanlışlık varsa Previous butonuna basarak geri gelip hatayı düzeltebilirsiniz. Yok bir problem görülmüyorsa Next ile ilerleyiniz.

clip_image016

 

clip_image018

 

clip_image020

Dördüncü Bölüm: Cluster Paylaşım Alanı Oluşturma

Üçüncü bölümde rolü kurulumunu yaptık. Bu bölümde ise Bir File Server üzerinde nasıl paylaşım alanı oluşturup yetkilendiriyorsak aynı süreci Failover Cluster Manager Tools üzerinden üçüncü bölümde oluşturduğumuz File Server rolü üzerinde yapacağız.

Bunun için oluşturduğumuz File Server rolü üzerinde sağ tıklayarak gelen menüden “Add File Share” seçip ilerleyiniz. Eğer benim gibi birden fazla Role veya paylaşım linki oluşturulmuş ise hangisi üzerinden yapılandırma yapacağınızı seçiyorsunuz.

clip_image022

Gelen ekranda dosya paylaşım alanının tipinin belirtilmesi isteniliyor. Bu alan üzerinden uygulama (Application) mı çalıştırılacak yoksa Network File System (NFS) mi olacak yoksa standart dosya paylaşımı (SMB Share) mı yapılacağının seçilmesi isteniliyor. Uygun tercih ile ilerleyiniz.

clip_image024

Gelen kısım paylaşım alanının nerede tutulacağının gösterilmesini isteniliyor. Biz Cluster kurulumu yaptığımız için uygun diski göstererek ilerliyoruz.

clip_image026

Gelen “Share Name” ekranında dosya paylaşımı için belirleyeceğimiz ismi giriyoruz.

clip_image028

“Configure Share Setting” alanında dikkat edilecek en önemli alan bence Cache durumu. Eğer paylaşım içindeki veriler sabit ve değişime sık uğramıyorsa Caching izin verin (Allow caching) yok eğer ofis, profile path, web v.b gibi değişken veriler tutuluyorsa Cache izin vermeyin.

Diğer seçenekleri işaretlerken açıklamalara ve uygulama tiplerini araştırarak değerlendiriniz. Standart bir dosya paylaşımında aşağıdaki ayarları uygulayabilirsiniz.

clip_image030

“Permissions to Control Access” ekranında paylaşımda kimlerin yetkisi olacağını belirtiyorsunuz.

clip_image032

Paylaşım alanına ekleme yapmak veya eklemenin değiştirilmesi için “Permissions to Control Access” ekranı üzerindeki “Customize Permissions” tıklanır.

Eğer paylaşım alanına ek bir kullanıcı veya guruba yetki verilecekse “Customize Permissions” tıklanır. Gelen ekranda ADD butonuna basılır. Açılan ekranda Principal kısmında yer alan “Select Principal” tıklanarak yetki vermek istediğimiz kişi veya gurup seçilip yetkisi ayarlanır.

 

clip_image034

Makalemizin sonuna geldik, umarım faydalı bir makale olmuştur.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.