3. Parti Yazılımlar

Lepide for Office 365 Exchange Online Audit

Office 365 (Exchange Online), dünyanın birçok yerinde bulunan kuruluşların iletişimin omurgasını oluşturur. Yetkisiz yapılandırma değişiklikleri, Office 365 kullanıcılarının kuruluş içinde veya dışında e-posta göndermelerini potansiyel olarak engelleyebilir. Buna benzer aksamalar, ağır mali kayıplara neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için Lepide Auditor, gerçekleşen değişiklikler hakkında size tam bilgi verilmesi için Office 365’i (Exchange Online) denetlemenizi sağlar. LepideAuditor kullanımı kolay, ölçeklenebilir ve her türlü güvenlik, operasyon ve uyumluluk sorunlarını tek bir konsoldan aşmanıza yardımcı olur.

clip_image002

Resim 01

Lepide Auditor, Exchange Online yapılandırmasındaki her değişikliği denetlemenizi sağlar. Posta kutuları, eDiscovery, Uzak etki alanı listeleri, Birleşik Mesajlaşma ve ilkelerdeki değişiklikler. Bu değişiklikler, hayati verileri çıkarmak için filtrelenebilen önceden tanımlanmış 39 farklı raporda görüntülenebilir. Çeşitli uygunlukları karşılamanıza yardımcı olacak PCI, HIPAA, GLBA, FISMA, SOX ve GSYHR raporları da bulunmaktadır. Bu raporlar, disk sürücüsünde CSV, PDF veya MHT dosyaları olarak kaydedilebilir.

clip_image004

Resim 02

Lepide Auditor, Exchange Online üzerinde yapılan her değişikliği izler. Bu değişiklikler tespit edildiğinde, seçilen alıcılara e-postalar yoluyla gerçek zamanlı olarak uyarılar gönderilebilir veya Lepide Auditor Uygulamasına push-notifications gönderilebilir. Sürekli izin izleme, herhangi bir kullanıcıya istenmeyen erişim ayrıcalıkları veya yönetim hakları verildiğinde yöneticilere düzeltici tedbirler almalarını sağlar.

clip_image006

Resim 03

Lepide Auditor günlükleri işler ve önemli bilgilerin okunmasını kolay bir raporda görüntüler. Tek bir değişiklik için “kim, ne, ne zaman ve nerede” sorusuna verilen cevaplarla birlikte bir kayıt görüntülenir.

clip_image008

Resim 04

Önceden tanımlanmış raporlar, e-postayla periyodik aralıklarla verilebilir veya paylaşılan bir konumda bir PDF, CSV veya MHT dosyası olarak kaydedilebilir. Kayıt olduktan sonra, kullanıcılar e-posta yoluyla bilgilendirilebilir. Bu raporları, kullanıcıların kendilerine de verebilir ve daha sonra şifre korumalı bir Web Konsolu üzerinden görüntüleyebilir.

clip_image010

Resim 05

Ürün ile ilgili genel açıklamaları yaptıktan sonra kurulum adımlarına geçebiliriz. Ürünü aşağıdaki adresten https://www.lepide.com/lepideauditor/office-365-auditing.html indirebilirsiniz. Ürünün çalışabilmesi için SQL servera ihtiyaç vardır. Mevcut bir SQLiniz varsa kullanabilir veya SQLin Express sürümünü kurarak Database gereksinimini karşılayabilirsiniz. Ürünü indirdikten sonra Run as Administrator olarak çalıştırıyoruz.

clip_image012

Resim 06

Next butonuna tıklayarak kuruluma devam ediyoruz.

clip_image013

Resim 07

Anlaşmayı kabul edip, Next butonuna tıklıyoruz.

clip_image014

Resim 08

Programın kurulacağı dosya yolunu belirtip, Next butonuna tıklıyoruz.

clip_image015

Resim 09

Başlangıç menüsünde görüntülenecek ismi belirleyip, Next butonuna tıklıyoruz.

clip_image016

Resim 10

Kısa yolların oluşturulması için her 2 seçeneği seçip, Next butonuna tıklıyoruz.

clip_image017

Resim 11

Kurulumu başlatmak için Install butonunu tıklıyoruz.

clip_image018

Resim 12

Kurulum tamamlandıktan sonra sunucumuzu restart ediyoruz.

clip_image019

Resim 13

Lepide Auditor konsolunu açtığımızda Lepide programına ait servis hesabını giriyoruz.

clip_image021

Resim 14

clip_image023

Resim 15

Servis hesabımız tanımladıktan sonra uygulama servislerinin restart edilebilmesi için gelen uyarı ekranın da Yes butonuna tıklıyoruz.

clip_image025

Resim 16

Kurulum işlemlerimiz tamamlandı. Artık Office 365 Exchange Online Audit işlemlerini gerçekleştirebilmek için Exchange Online Server seçeneğini seçip, Ok butonuna tıklıyoruz.

clip_image027

Resim 17

Office 365 aboneliğimiz içerisinde bulunan Global Admin yetkisine sahip hesap bilgilerini buraya giriyoruz. Burada dikkat edilmesi gerek nokta servis hesabının onmicrosoft.com ile bitmesi ve bu hesaba ait parolanın, parola geçerlilik süresinin kapatılması. Eğer bu süre kapatılmaz ise sizin belirlemiş olduğunuz parola politikasına göre program üzerinde de parolayı güncellemeniz gerekcektir.

clip_image029

Resim 18

clip_image029[1]

Resim 19

Exchange Online üzerindeki tüm objelerin audit edilmesini sağlamak için All object seçeneğini seçip Next butonuna tıklıyoruz.

clip_image031

Resim 20

Exchange Online üzerinde hangi olaylara ait günlüklerin tutulmasını istiyorsanız tek tek seçebilir veya Selected All seçeneği ile kuruluma devam edebilirsiniz.

 

clip_image033

Resim 21

Sonrasında ise mevcuttaki SQLinizi veya lokal sunucu üzerine kurmuş olduğunuz SQL Expressi gösterip, SQL authentication modeli ile Database üzerinde erişim sağlıyoruz.

clip_image035

Resim 22

Database içerisine aktarılan günlüklerin belirli aralıklar ile arşive alınmasını istiyorsak, arşiv ayarlarını da gerçekleştirebiliriz.

clip_image037

Resim 23

Son aşama olarak uygulamayı restart ediyoruz.

clip_image039

Resim 24

Artık Office 365 Exchange Online üzerinde yapmış olduğum tüm değişiklikleri Lepide Auditor konsolu üzerinden görebiliyor olacağım.

clip_image041

Resim 25

Gelen günlükleri istediğimiz gibi filtreleyerek aradığımız sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşabiliriz.

clip_image043

Resim 26

Alerts bölümünden ise bizim belirleyeceğimiz durumlarda anlık olarak bize veya ilgili kişilere mail bildirimi veya mobile app üzerinden bildirim sağlayabiliriz.

clip_image045

Resim 27

Bu makalemizde Lepide Auditor ile Office 365 Exchange Online Audit hakkında genel bilgileri vermiş olup, kurulum ve konfigürasyonların nasıl yapılacağını göstermiş olduk. Umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

Eğer ürün hakkında daha fazla bilgi almak veya POC yapmak için Türkiye de ki resmi dağıtıcı ile görüşebilirsiniz.

[email protected] ye mail atmanız halinde size en uygun bayi üzerinden POC desteği sunulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.