Windows Server

Server 2016 Windows Server Backup ile Hyper-V CSV Yedekleme ve Yedekten Donme

Sistem yöneticileri görev aldığı organizasyonda ilk planda kullanılacak yapıyı tasarlar, kurgular ve bu bu kurgulanan yapıyı hayata geçirir. Hayata geçirilen bu yapı sağlıklı olarak çalışmaya başladıktan sonra artık sistemin bakım ve yedeklenme aşamasına geçilir. Neticede çalışan bir yapı beklenmedik bir anda zarar görebilir, bilerek veya yanlışlıkla sistemi kullanan kişi veya kullanıcılar verileri silebilir. Bu gibi olmasını istemediğimiz durumlarda ilk aklımıza gelen yedekten geri dönmektir. Bunun için yapının büyüklüğüne göre uygun bir yedekleme yazılımı seçmeli ve sistemimizi bu yedekleme yazılımı ile yedeklemeliyiz.

 

Büyük yapılardan sonra orta ölçekli veya ufak yapılarda aşağıdaki gibi direk Windows Server İşletim sistemlerinde bulunan Nt Backup veya Windows Server Backup özelliğini kullanabilirsiniz. Yine geniş kaynağımıza aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yukarıda büyük işletme ve kobi ayrımı yaptık. Burada asıl baz alınması gereken kobi veya işletmenin büyüklüğü değil ortamda bulunan BT yapısının büyüklüğüdür. Çok büyük bir yapıda BT yapısı ufak olabilir buna göre yedekleme yazılımı seçimi yapmakta yarar vardır.

 

Yedekleme dosya, imaj, sanal platform, mail server gibi birçok farklı amaç için kullanılabilir. Bu nedenle bu yedekleyeceğiniz yapı için en uygun yazılımı seçmeniz gerekmektedir. Şimdi makalemizin asıl konusuna gelelim. Makalemizde Windows Server 2016 işletim sistemindeki backup özelliğini ele alacağız.

 

Şimdi ufakça makalemize giriş yapalım. Elimizde Windows Server 2016 üzerinde yapılandırılmış Hyper-v rolü kurulmuş bir fiziksel makine var. Bu fiziksel makine üzerinde 1 adet sanal makinemiz var. Windows 10 işletim sistemi olan sanal makineyi açık ve çalışıyorken yedekleyeceğiz. Öncelikle aşağıdaki resimde göründüğü gibi sanal ortamımıza göz atalım.

 

clip_image002

Şu anda sanal makinemiz açık bu duruma göz atalım.

clip_image004

Windows Server Backup’u çalıştıralım.

clip_image006

Yedekleme işlemini başlatmak için Backup Once..” linkine tıklayalım.

clip_image008

Biz zamanlanmış bir yedekleme işlemi yapmayacağımız için Different options seçimini yaparak Next ile ilerleyelim.

clip_image010

Sadece Hyper-v makinelerini yedekleyeceğimiz Full yedek alamayacağımız için Custom seçimini yapalım ve Next ile ilerleyelim.

clip_image011

Bu ekranımızda Add Items butonumuza tıklayalım.

clip_image012

Yedekleme yapacak olduğumuz Windows-TEst isimli sanal makinemizi ve Host companent bileşenlerini seçerek OK butonuna tıklayalım. Bu arada sanal makinemizin yanındaki (online) ibaresi açık olduğunu göstermekte.

clip_image014

Seçimimiz gerçekleşti. “OK” butonuna tıklayalım.

clip_image016

Seçtiğimiz öğeler ekranımıza eklendi. “Next” ile bir sonraki ekrana ilerleyelim.

clip_image017

Ben yedekleme işlemini localde bir diske yapacağım için Local Drives seçimini yapıyorum. Yedekleme için Networkta yetkili bir paylaşım, storage, nas, type gibi farklı ortamlar kullanabilirsiniz.

clip_image018

Yedekleme yapılacak olan diskimizde gerekli boş alanı gördükten sonra seçimimizi yapıp Next ile ilerleyelim.

clip_image020

Artık işlem başlamaya hazır. Backup butonuna tıklayalım.

clip_image022

Yedekleme işlemimiz şu anda başladı.

clip_image023

Yedekleme yapılırken sanal makinamız açık ve çalışır durumda.

clip_image025

Yedekleme işlemi başarı ile tamamlandı. Close ile çıkış yapalım.

clip_image027

Yedekleme işleminin başarı ile tamamlandığını log üzerinde görebiliriz.

clip_image028

Şimdi geri dönüş testimizi yapabilmek için sanal makinamızı önce “Turn Off…” ile kapatalım.

clip_image030

Şimdi “Delete” ile sanal makinamızı silelim.

clip_image032

Karşımıza çıkan mesaj ekranındaki soruya “Delete” butonuna tıklayarak onay verelim.

clip_image034

Sanal makinamız silindi.

clip_image036

Şimdi yedekten geri dönüş yapabilmek için “Recover” butonumuza tıklayalım.

clip_image037

Geri Dönecek olduğumuz yedek fiziksel bilgisayarımızın bir diskinde olduğu için “This Server” seçeneğini seçerek “NEXT…“ ile ilerleyelim. Yedeğimiz ağ üzerinde veya farklı bir ortamda olsaydı “A Backup stored on another location seçeneğiniz seçmemiz gerekecekti.

clip_image038

Yedeğimizi seçelim. Birden fazla yedek olsa burada farklı zamanlara ait yedekler gözükecekti. Seçimimizi yapıp “Next” ile ilerleyelim.

 

clip_image039

Burada volume ve file bazlı geri dönüşte yapabiliriz. Biz Hyper-v yedeklemesi yaptığımız ve geri döneceğimiz için “Hyper-v” seçeneğini seçim “Next” ile ilerliyoruz.

clip_image040

Geri dönülecek makinemizi ve companentleri seçip “Next” ile ilerleyelim.

clip_image041

Yedeğimizi farklı lokasyona dönebilir veya bir kopyasını alabiliriz. Biz orijinal lokasyona döneceğimiz için “Recover to orginal location” seçimini yaparak “Next” ile ilerleyelim.

clip_image042

Yedekten geri dönme işlemi için “Recover” butonuna tıklayalım.

clip_image043

Yedekten geri dönüş işlemi başladı.

clip_image044

Geri dönüş işlemi başarı ile tamamlandı. “Close” ile çıkış yapalım.

clip_image045

Loglarımıza baktığımızda geri dönüş işleminin sorunsuz olduğunu görebilmekteyiz.

clip_image047

Sanal makinemizi konsol üzerinden silmiştik. Yedekten geri dönüş işlemi sonrasında konsola sorunsuzca eklendi.

clip_image049

Sanal makinemizi açtığımızda sorunsuz olarak çalıştığını görebilmekteyiz.

clip_image051

Windows Server 2016 server işletim sistemi üzerinde çalışan sanal makinenin yedeğini alabildiğimiz gibi üzerinde snapshot olan sanal makinenin yedeğini de alabiliriz.

Ayrıca CSV alanında yani cluster ortamındaki sanal makinalarımızı da sorunsuz yedekleme imkanına sahibiz. Bu makinalarımızı yine çalışırken yedeklemek mümkün. Bunun için iki koşul var.

1-Sanal makinaları Hyper-v rol özelliği üzerinden değil aşağıdaki gibi tutuldukları klasörleri seçerek yedekleyebiliriz.

2-CSV üzerinde bulunan sanal makine hangi host üzerinde ise yedekleme işlemini o host üzerinde kurulu olan Windows Server Backup özelliği ile yedeklememiz gerekmektedir.

clip_image053

Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

Rıza ŞAHAN

www.rizasahan.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba öncelikle emeğinize sağlık çok faydalı bir paylaşım olmuş. Bu yedeği farklı bir fiziksel sunucu üzerinde kullanabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.