Windows Server

Windows Server 2012 Sunucu Üzerinde Windows Deployment Services WDS Bölüm 2

Bir önceki bölümde Windows Deployment Services (WDS) sunucumuzun kurulum işlemlerini bitirmiştik. Bu bölümdeyse ise WDS sunucumuz üzerine kurulum ve boot imajlarımızı yükleyerek, istemci bilgisayar kurulumunu yapacağız. Bunun için WDS yönetimsel ara yüzünü kullanacağız.

Yönetimsel ara yüzle ilgili konuşmadan önce, Windows Server 2012 sunucu ile gelen WDS’in yeniliklerinden bahsetmekte fayda var. Esasında önceki sürüm WDS’lere nazaran en belirgin yenilik (bence) sürücü entegrasyonunun artık WDS ara yüzünden yapılabilmesi. Bu sayede artık ekstra bir araca ihtiyaç duymadan depolama alanı sürücüsünü veya ağ bağdaştırıcısı sürücüsünü boot imajların içine entegre edebiliyoruz. Artık yönetimsel arayüz hakkında konuşabiliriz. Aşağıda WDS de görebileceğiniz gibi sol tarafta 5 ana klasör var. Bunlar Install Images, Boot Images, Pending Devices, Multicast Transmission ve Drivers klasörleri. Install Images klasörü içerisine kurulum yapacağımız işletim sistemlerinin imajlarını koyacağız. Bu çok basit şekliyle (örneğin) Windows 7 DVD’sindeki varsayılan install.wim dosyası olabileceği gibi, kendi oluşturduğumuz tüm programların kurulu olduğu bir Windows 7 wim dosyası da olabilir .

clip_image002

Boot Images klasörü ise, istemci bilgisayarların ağ üzerinden açılmalarını sağlayan ve onlara kurulum arayüzü sağlayan imajları koyduğumuz klasör. Buraya da yine en basit şekliyle Windows 7 DVD’sinden boot.wim dosyasını koyabileceğimiz gibi, kendi özelleştirdiğimiz (örneğin içerisine sürücü entegre ettiğimiz) başka bir wim dosyasını da koyabiliriz. Pending Devices klasörü, eğer WDS yapılandırması esnasında istemci bilgisayarları onay mekanizmasına sokacak şekilde bir ayarlama yapmışsak, bilgisayarların göründüğü yer. Multicast Transmission klasörü, multicasting ayarlarının (install veya boot imajlar için) yapıldığı klasör. En son olarak da Drivers klasörü var bu klasör altında da tüm sürücü entegrasyon işlemlerimizi yapabiliyoruz.

İsterseniz Windows 7 DVD’sini kullanarak kurulum imajı koyma işlemini yapalım. Bunun için Install Images klasörüne sağ tıklıyoruz ve “Add Install Image” yi seçiyoruz.

clip_image004

Karşımıza imaj ismi vereceğimiz alan geliyor burada Windows7 Pro adında yeni bir imaj grubu oluşturuyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

clip_image006

Bu ekranda karşımıza Image File ekranı geliyor burada Windows 7 DVD’sinden install.wim dosyasını (\Sources klasörü içerisinde) gösteriyoruz ve Next  ile devam ediyoruz.

clip_image008

Bir sonraki ekran ise DVD içerisinde bulunan ürünler arasından gerekli işletim sistemi imajının seçilmesi için gelen “Available Images” ekranı (Şekil 5). Bu ekranda karşımıza gelen listeden lisansımızın olduğu ve ağ üzerinden kurulumunu yapacağımız işletim sistemini seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

clip_image010

Özet ekranında Next butonuna bastıktan sonra, WDS imaj dosyasının bütünlüğünü kontrol eder ve imajı Install Images altına ekler. Bütünleme işlemi bittikten sonra Finish butonuna basıyoruz ve sihirbazı bitiriyoruz

clip_image012

Eğer istenirse aynı basamaklar takip edilerek başka imajlarda eklenebilir. WDS yönetim ara yüzüne baktığımızda ise sihirbaz ile oluşturduğumuz klasör yapısını görebiliriz. Ayrıca imaj dosyalarının koyulduğu yer ise WDS kurulumumuz için ayarladığımız C:\RemoteInstall\Images de imageleri görebilirsiniz.

clip_image014

Artık boot imaj ekleme sırası geldi. Bu imajın görevi de (daha önce belirttiğimiz gibi) bilgisayarları ağ üzerinden başlatmak ve kurulum için bir arayüz sağlamak. Bunun için Boot Images klasörüne sağ tıklayarak “Add Boot Image” diyoruz

clip_image016

Karşımıza çıkan sihirbazın ilk ekranında Windows 7 DVD’sinden boot.wim dosyasını (\Sources klasörü içerisinde) gösteriyoruz ve Next butonuna basıyoruz.

clip_image018

Bir sonraki Image Metadata ekranında boot imajımız için açıklayıcı bir isim giriyoruz. Bu ismi ağ üzerinden kurulum yaparken, istemci bilgisayarların ekranında göreceğiz ve Next ile devam ediyoruz.

clip_image020

Özet ekranını da Next butonu ile geçtikten sonra WDS imaj dosyasının bütünlüğünü kontrol eder ve imajı Boot Images altına ekler. Bütünleme işlemi bittikten sonra Finish butonuna basıyoruz ve sihirbazı bitiriyoruz. Aynı işlemleri takip ederek başka mimariler için (veya başka amaçlar için) farklı boot imajlarını da buraya ekleyebiliriz.

clip_image022

Bu işlemlerin sonunda çalışır durumda bir WDS servisimiz, WDS üzerine kopyalanmış bir boot imajımız ve bir de kurulum imajımız var. Artık bilgisayarlara ağ üzerinden işletim sistemi kurulumu yapabilecek duruma gelmiş bulunmaktayız. Kurulum için istemci bilgisayarların da belli kriterleri karşılayabiliyor olmaları gerekli. Bunlar:

a)     İstemci bilgisayar PXE-boot yapabilmeli

b)     Kurulum yapacak kullanıcı Domain Users grubuna üye olmalı

c)      İstemci bilgisayarda en az 512MB RAM olmalı

d)     İstemci bilgisayar kurulacak işletim sisteminin konfigürasyon gerekliliklerini karşılamalı

İşletim sistemi kurulumu için ise aşağıdaki yönergeler uygulanmalıdır:

a)     İstemci bilgisayarın BIOS ayarlarında PXE-boot aktif edilmeli ve boot sıralamasında AĞ (LAN) seçeneği ilk sıraya alınmalıdır.

b)     İstemci bilgisayar yeniden başlatılmalı ve ekrana yazı geldiğinde F12 tuşuna basılmalıdır.

c)      Gerekli boot imaj listeden seçilmelidir (bu menü birden fazla boot imaj varsa geçerlidir)

d)     WDS arayüzü takip edilerek kurulum sihirbazı tamamlanmalıdır.

e)     Kurulum bittikten sonra istemci bilgisayar yeniden başlatılır ve kurulum normal olarak devam eder.

Umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.