Windows Server

Windows Server 2012 Remote Access Rolünün Kurulumu

 

Windows Server 2012 Remote Access Rolünün Kurulumu

 

Bu makalemizde Server 2003 üzerinde “Routing and Remote Access” rolü olan, Server 2008 ile ismi “Network Policy And Acces Services” olan ve Server 2012 ile birlikte “Remote Access” olan rolün kurulumuna değineceğiz.

 

Bu rolün kurulumuna değinmeden önce kısaca bu rolün ne işe yaradığından bahsediyor olalım. Adından anlaşılacağı üzere “Remote Access” olarak karşımıza çıkan ve temeli RRAS rolünü barındıran rol ile birlikte yazılımsal olarak yönlendirme ve uzaktan işlemler için ortam ve izinler sağlayabiliriz. Biraz daha açmak gerekirse bu rol sayesinde ortamımızda yazılımsal bir router varmış gibi işlemler yapabilir, uzak erişimlerde bağlantı için vpn senaryoları oluşturabilir ve bunları katı policyler ile güvenli hale getirebiliriz. Bu makalemizde bu rolün kurulumunu ele alırken ilerleyen serilerimizde bu rol ile birlikte yapılabilecek olan işlemleri makale haline getireceğiz.

 

Rolümüzü eklemek için resimde olduğu gibi Server Manager konsolunda gösterilen iki yerde var olan “Add Roles and Features” kısmına tıklayarak rol ekleme ekranımızı açalım.

 

 image001

 

Karşılama ekranını “Next” ile geçelim.

 

image002

 

Karşımıza gelen ekranımızda biz Remote Desktop Servisleri ile ilgili olarak bir rol kurulumu yapmayacağımızdan “Role-based or feature-based installation” seçeneğini seçerek Next ile ilerleyelim.

 

image003

 

Bu ekranımızda rolün ekleneceği serverimizi seçmemiz gerekmektedir. Server 2012 ile birlikte artık tek noktadan birden fazla Server 2012 üzerine rol ekleme kaldırma gibi işlemler yapabiliyoruz. Bu nedenle ortamımızda birden fazla server olsa biz buradan seçim yapmak durumunda kalacaktık. Şu anda bizim tek serverimiz olduğundan “Next” ile ilerleyelim.

 

image004

 

Yukarıda belirttiğimiz gibi Server 2003 üzerinde “Routing and Remote Access” rolü olan, Server 2008 ile ismi “Network Policy And Acces Services” olan ve Windows Server 2012 ile birlikte yeni ismi “Remote Access” olan rolümüzü seçerek “Next” ile ilerleyelim.

 

image005

 

Server 2012 ile birlikte Features ve Roles yükleme ekranları birleştirildiğinden dolayı rol seçiminden sonra bize bir özellik kurup kurmayacağımızı soran ekran gelmektedir. Biz ek özellik kurmayacağımız için “Next” ile ilerleyelim.

 

image006

 

Bu ekranımızda kurulacak olan rol ile ilgili olarak temel bilgiler verilmektedir. Biz “Next” ile bir sonraki adıma ilerleyelim.

 

image007

 

Rol yüklenirken yüklenecek olan servislerin seçiminin yapılması istenmektedir. Aşağıdaki gibi seçim yaparak “Next” ile ilerleyelim.

 

image008

 

Bu rolün kurulumu için IIS üzerinde bazı bileşenlerin gerekli olduğu bilgisi bizlere verilmektedir. “Next” ile ilerleyelim.

 

image009

 

Rolün kurulumu sırasında gerekli olan IIS bileşenleri otomatik olarak seçili duruma geldi. Bizim bu bileşenlere ek olarak eklemek istediğimiz bir bileşen olması durumunda listeden seçim yaparak eklenmesini sağlayabiliriz. Biz bu aşamada default olarak varsayılan seçimleri bırakıp “Next” ile ilerleyelim.

 

image010

 

Şimdiye kadar olan seçimlerimizin bize bir özeti sunuldu. Bu ekranda yapmak istediklerimize göz atıp onaylamamız durumunda kurulum başlayacaktır. “Restart the destination server automatically if required”seçeneği ile işlem sonrası yeniden başlatma gerekirse bunun otomatik olmasını sağlayabiliriz. “Install” ile kurulumu başlatalım.

 

image011

 

Kurulum işlemimiz devam ediyor. Bu aşamadan sonra işlemimiz tamamlanacak.

 

image012

 

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Control Panelde yer alan “Administrative Tools” ikonuna tıklayalım. Açılan ekranda “Rouing and Remote Access” konsolumuza çift tıklayarak açılmasını sağlayalım.

 

image013

 

Şu anda RRAS konsolumuz karşımıza geldi.

 

image014

 

Bu makalemizde Remote Access Rolünün kurulumuna değindik. Bundan sonraki Remote Access makalelerimizde Remote Access ile yapabilecek olduğumuz işlemlerden bazılarını makale haline getireceğiz. Yararlı olması dileği ile.

 

 

Rıza ŞAHAN

www.rizasahan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.