Windows Server

Windows Server 2003 Kurulumu – Bolum 1

Windows Server 2003 Kurulumuna Hazırlık

 

Windows Server 2003 server işletim sistemi kurmaya  başlamadan önce,  kurulum esnasında  karşılaşılabilecek sorunları minumuma indirmek için  bazı hazırlıkları yapmanız gerekir.

 

Bunları genel olarak özetlersek:

 

1-Minimum donanım  gereksinimlerinin  sağlanması,

2-Bütün donanımlarının Windows Server 2003 ile  uyumlu olup olmadığının kontrol edilmesi

3-Disk üzerindeki  bölümleme yapısının belirlenmesi

4-Server lisans modunun belirlenmesi

5-Kullanılacak dosya sisteminin belirlenmesi

6-Bilgisayarın  çalışacağı  network ortamının belirlenmesi

7-Kurulumun; yeni bir kurulum mu  yoksa eski sürümden yapılan  bir upgrade mi olacağının belirlenmesi  ve buna göre  hazırlıkların yapılması

8-Kurulacak  kompanentlerin  ve servislerin  belirlenmesi

 

NOT:Özellikle NT 4.0’dan doğrudan Windows 2003’e geçenler için de şu hatırlatmayı yapmak da yarar var.NT 4.0’ın kurulum aşamasında bilgisayarınızın networkdeki rolünün ne olacağı PDC(Primary Domain Controller),BDC(Backup Domain Controller) veya Stand-alone(member server ya da stand-alone server) seçeneklerinden biri seçilerek belirleniyordu.Bu durum hem Windows 2000 Server hem de Windows Server 2003 sistemlerde artık değişti ve böyle bir seçenek artık yok.Artık Windows 2000 Server ve Windows Server 2003 kurulumdan sonra member server ya da stand-alone server olarak kuruluyor.Eğer bunu Domain Controller yapmak istiyorsanız kurulumdan sonra üzerine dcpromo.exe ile Active Directory kurarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.Diğer yandan NT 4.0’da PDC ya da BDC olarak kurulan bir bilgisayarı member server ya da stand-alone server yapmak için ya da bir member server ya da stand-alone server’ı Domain Controller yapmak için yeniden kurmanız gerekiyordu.Windows 2000 Server ve Windows Server 2003 ile artık bu sorunda çözüldü.Active Directory yazılımını kurarak ya da kaldırarak yeniden Windows kurmaya gerek kalmadan bu geçişleri yapmanız mümkün. 

 

Windows Server 2003 Sürümleri

Komponent

Web Edition

Standart Edition

Enterprise Edition

Datacenter Edition

Minimum CPU

133 MHZ

133 MHZ

X86 tabanlı bilgisayarlar için 133 MHZ, Itanium serisi bilgisayarlar için 733 MHZ

X86 tabanlı bilgisayarlar için 400 MHZ, Itanium serisi bilgisayarlar için 733 MHZ

Önerilen Minimum   CPU

550 MHZ

550 MHZ

733 MHZ

733 MHZ

Çoklu İşlemci (Multiprocessing) Desteği

2 CPU

4 CPU

8 CPU

Minimum 8 CPU, maksimum 32-bit versiyon için 32 CPU, Itanium tabanlı sistemler için 64 CPU desteği

Minimum RAM

128 MB

128 MB

128 MB

512 MB

Önerilen  RAM

256 MB

256 MB

256 MB

1 GB

Maksimum RAM

2 GB

4 GB

X86 tabanlı sistemler için 32 GB, Itanium tabanlı sistemler için 64 GB desteği

X86 tabanlı sistemler için 64 GB, Itanium tabanlı sistemler için 512 GB desteği

Minimum Hard Disk

1.5 GB

1.5 GB

X86 tabanlı sistemler için 1.5 GB, Itanium tabanlı sistemler için 2 GB desteği

X86 tabanlı sistemler için 1.5 GB, Itanium tabanlı sistemler için 2 GB desteği

Cluster Node Sayısı

Desteklenmiyor

Desteklenmiyor

8 Node

8 Node

Ses Kartı

 

 

 

 

 

Yapılan kurulum çeşidine göre aşağıdaki aygıtlar da gerekebilir:

 

  • Windows Server 2003’ü CD’den kuranlar için, en az 12X hızlı CD sürücü
  • Windows Server 2003’ü network üzerinden kuranlar için, network bağlantısı.

Donanım uyumluluğu (Hardware Compatibility)

 

Windows Server 2003 ve Windows XP, kurulum esnasında bütün donanımlarınızı  ve yazılımlarınız  tarayarak çakışmaları veya uyumsuzlukları  size rapor eder. Kurulum esnasında meydana gelebilecek problemleri önlemek için kurulumdan önce bilgisayarınız üzerindeki donanımların ve yazılımların Windows Server 2003’e uyumluluklarını kontrol etmeniz gerekir.

 

Microsoft, Windows Server 2003 ve Windows XP ile uyumlu olan donanımları bir liste içinde açıklamış ve bu listenin adı HCL Listesi (Hardware Compatibility List)  adını vermiştir. Bu liste Windows Server 2003 server kurulum CD si içerisindeki “Support”  klasöründe  gelen hcl.txt  isimli listedir.Bu listedeki donanımlar  Microsoft’un  laboratuarlarında  veya bazı  donanım üreticilerinin  laboratuarlarında test edilmiş ve onaylanmış  donanım ürünlerini kapsamaktadır.Yani WHQL(Windows Hardware Quality Labs)  dediğimiz donanım uyumluluk testini geçmişlerdir.

 

Bu HCL listesinin en güncel  halini http://www.microsoft.com/hcl adresinden  indirebilirsiniz. Microsoft tarafından onaylanmış,  desteklenmeyen (unsuported)  donanımları da kullanabilirsiniz. Fakat bu durumda sisteminizde problemler yaşayabilirsiniz.

 

Mevcut sisteminizini Windows Server 2003 veya Windows XP işletim sistemlerine yükseltme yapmadan önce donanımlarınızın ve bilgisayarınızda kurulu yazılımlarınızın Windows Server 2003 ve Windows XP ile uyumluluğunu winnt32.exe /checkupgradeonly parametresi ile kontrol edebilirsiniz. Bu işlem için Windows Server 2003  ya da Windows XP Professional CD’si takılarak aşağıdaki resimde görülen şekilde komut çalıştırıldığında Microsoft Windows Upgrade Advisor sihirbazı çalışmaya başlar.

 

image001

 

Bu sihirbaz sisteminizdeki donanımları ve yazılımları tarayarak uyumsuzluklar varsa bunu aşağıdaki şekildeki gibi görüntüler.

 

image002

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu