Haberler

Windows 11’in KB5014668 Güncellemesi Sistem Hatalarına Yol Açıyor!

Microsoft’un geçen ay yayınladığı KB5014668 güncellemesi başlat menüsünün kilitlenmesi gibi sistem hatalarına yol açıyor. Microsoft, yaptığı açıklama ile ortaya çıkan sorunları doğrularken hatalar için bir de çözüm önerisi yayınladı.

KB5014668 Güncellemesi

Microsoft’un geçtiğimiz ay yayınladığı KB5014668 güncellemesini alan kullanıcılar ilginç bir sorunla karşılaştı. Güncelleme sonrası bilgisayarlarda başlat menüsü kilitlendi. Ortaya çıkan hata mouse ile tıklandığında da Windows tuşu aracılığı ile de başlat menüsünü hiçbir şekilde çalıştırmıyor. Sorun yalnızca başlat menüsü ile alakalı da değil. Kullanıcılar farklı işlevleri yerine getirmek istediğinde de sık sık ‘Sistem hatası’ ve ‘Yükseltme başarısız’ gibi bildirimlerle de karşı karşıya kalıyor.

Windows 11 Başlat menüsü kilitlenme hatası çözümü

Sorunların ardından Microsoft’a çok sayıda şikayet bildirimi ulaştı. Microsoft da sorunları doğrularken bir takım açıklamalarda bulundu. Microsoft açıklamasında “KB5014668 veya sonraki güncellemeleri yükledikten sonra, bazı cihazların Başlat menüsünü açamayabileceğine dair raporlar aldık. Etkilenen cihazlarda Başlat düğmesini tıklamak veya seçmek ya da klavyenizdeki Windows tuşunu kullanmak hiçbir etki göstermeyebilir.” ifadelerine yer verildi.

Sorunun çözümlenmesi noktasında Bilinen Sorunları Geri Alma (KIR) yapmalarını öneren Microsoft’un açıklaması şu şekilde;

Çözüm: Bu sorun, Bilinen Sorun Geri Alma (KIR) kullanılarak çözülmüştür. Çözümün tüketici cihazlarına ve yönetilmeyen iş cihazlarına otomatik olarak yayılmasının 24 saat kadar sürebileceğini lütfen unutmayın. Windows cihazınızı yeniden başlatmak, çözümün cihazınıza daha hızlı uygulanmasına yardımcı olabilir. Etkilenen bir güncelleştirme yükleyen ve bu sorunla karşılaşan kurumsal yönetilen cihazlar için, özel bir Grup İlkesi yükleyip yapılandırarak sorun çözülebilir. Özel Grup İlkesi, Bilgisayar Yapılandırması -> Yönetim Şablonları -> KB5014668 220721_04201 Bilinen Sorun Geri Alma -> Windows 11 (orijinal sürüm) içinde bulunabilir. Bu özel Grup İlkesini dağıtma ve yapılandırma hakkında bilgi için, lütfen Bilinen Sorunu Geri Almak için Grup İlkesi nasıl kullanılır bölümüne bakın.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu