Haberler

Windows 11 Görev Çubuğu Değişiyor

Kullanıcılar tarafından yetersiz görülen Windows 11 görev çubuğu için Microsoft yeni geliştirmelere hazırlanıyor. Geliştirme, eski bileşenlerin yeniden eklenmesi, yapay zeka destekli yeni bileşenler ve birtakım tasarımsal değişiklikleri içeriyor. Detaylar haber içeriğimizde.

Windows 11’in görev çubuğu önceki sürümlere nazaran oldukça sade bir yapıdaydı. Bir arama butonu ve birkaç özelleştirilebilir bileşen dışında bölüm barındırmayan görev çubuğu kullanıcılar tarafından çokca eleştirildi. Microsoft, kullanıcılardan gelen geri dönüşleri göz önüne almış olacak ki görev çubuğunda köklü bir değişikliğe hazırlanıyor.

Windows 11 Görev Çubuğu Daha Dinamik Olacak

The Verge’de paylaşılan habere göre Microsoft, görev çubuğunu hem eski haline döndürmeye hem de yapay zeka destekli bileşenler eklemeye yönelik çalışmalar yürütüyor. Geçtiğimiz ay yayınlanan bir güncelleme ile hava durumu bileşenini Windows 11’e entegre eden firma yeni bir güncelleme ile çubuğa bildirim rozetleri ekleyecek. Bildirimler, son dakika haberleri gibi içerikleri görev çubuğunun sağ tarafında yer alan işlem merkezi kısmına eklenecek. Bu özellikle ilgili Windows Insider şefi Amanda Langowski “Widgets panosunu açtığınızda, panonun üstünde bildirim rozetini neyin tetiklediği hakkında daha fazla bilgi sağlayan bir tabela görünecek.” ifadelerine yer veriyor.

Windows 11 Görev Çubuğu

Microsoft, bildirimler bileşeninin yanı sıra arama çubuğu ile ilgili de bir geliştirmeyi test ediyor. Yeni geliştirme ile birlikte arama çubuğu için tasarlanan 3 farklı görünüm kullanıcılara sunuculacak. Kullanıcılar, görünümler arasından istediğini seçip araç çubuğu üzerinde özelleştirme yapabilecek.

Windows 11’e Barkod Okuyucu Geliyor

Microsoft’un Windows 11 geliştirmelerinden biri de kamera uygulaması. Henüz test aşamasında olan uygulama QR kod ve barkod okuyucu özellikleri içerecek. Firmanın görev çubuğu, kamera ve Media Player araçlarındaki testlerini tamamlayıp önümüzdeki ay içerisinde yeni bir güncelleme yayınlaması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu