Haberler

Windows 10, Bir Wi-Fi Sorunu İçin Sürpriz Bir Güncelleme Aldı

Microsoft, bir WPA3 güvenlik sorunu için sürpriz bir güncelleme yayınladı.

Microsoft, Windows 10 için beklenmedik bir güncelleme yayınladı. Şirket yayınlanan güncelleme ile bir WPA3 (Wi-Fi Korumalı Erişim 3) sorununa çözüm getirdi. Güncellemeden önce kullanıcılar bir WPA3 bağlantısı kullanmaya çalıştıkları takdirde cihaz çalışmayı durdurarak, mavi ekran göstermeye başlıyordu.

Windows 1909 derlemesi 18363.1379 için yayınlanan KB5001028 güncellemesinde Microsoft, yayınladığı raporda sorunların ayrıntılarına yer verdi.

Windows 10 1909, daha önce 1903 sürümünü kullanan birçok kullanıcının, Aralık ayında 1903 sürümünün hizmet sonuna ulaşmasından sonra geçecekleri sürüm olmuştu.

Microsoft yayınladığı raporda: “Güncelleme, Bir Wi-Fi Korumalı Erişim 3 (WPA3) bağlantısını kullanmaya çalıştığınızda nwifi.sys’de durma hatası 0x7E’ye neden olan sorununu giderdi. Bu sorun KB4598298 veya KB4601315 yüklendikten sonra ortaya çıkmış durumda” dedi.

Wi-Fi sorunu, Windows 10 sürüm 1909 için Ocak veya Şubat güncellemelerinin yüklenmesinden sonra ortaya çıktı.

Microsoft, geçtiğimiz hafta Windows 10 sürümlerinin 1909 ve 2004’ün geniş dağıtım için hazır olduğunu açıkladı. Tüketiciler için, Windows 10 1909 desteği 11 Mayıs 2021’de sona ererken, Windows 10 1909 kullanan Eğitim ve Kurumsal müşterilerinin desteği ise 11 Mayıs 2022’de son buluyor.

Kullanıcılar, bir WPA3 bağlantısı kullanmayı denediklerinde nwifi.sys dosyasında mavi ekranlı bir 0x7E hatası fark etmiş olabilirler.

Microsoft, “Bağlantıyı kestikten sonra bir Wi-Fi ağına yeniden bağlanırken veya uyku veya hazırda bekletme modundan uyanırken bu sorunla daha çok karşılaşacaksınız” açıklamasını yaptı. Ancak, çoğu Wi-Fi ağının şu anda WPA2 kullandığını ve etkilenmediğini de açıklamasına ekledi.

Şirket, kullanıcılarına güncellemeleri yapmalarını önerdi

Microsoft, açıklamasında kullanıcıları şu anda Windows 10 sürüm 20H2 olan Windows 10’un en yeni sürümüne geçmeye teşvik etmek için Windows Güncelleme sürecindeki bazı iyileştirmelerine de yer verdi. “Microsoft, güvenilirliği artırmak için doğrudan Windows Update istemcisine bir güncelleme yayınladı.”

“Enterprise ve Pro sürümleri de dahil olmak üzere Windows Update’ten güncellemeleri otomatik olarak alacak şekilde yapılandırılmış Windows 10 çalıştıran tüm cihazlara, cihaz uyumluluğu ve İş için Windows Update erteleme ilkesine dayalı en son Windows 10 güncellemesi sunulacak. Bu durum, uzun vadeli servis sürümleri için geçerli değildir.”

Güncelleştirme yalnızca Windows 10 sürüm 1909 için geçerlidir. Microsoft’un WPA3 güvenlik sorununu çözmek için önceki önerisi, cihazı Windows 10, sürüm 2004 veya 20H2’ye güncellemekti.

Ayrıca, bir erişim noktası veya yönlendirici ayarlarını yeniden yapılandırdıktan sonra WPA2 kullanarak bir Wi-Fi ağına bağlanmanızı tavsiye etti. Yetkililer alternatif olarak, kullanıcıların internete Wi-Fi yerine kablolu bir ethernet bağlantısıyla bağlanmasını da önerdi.

Kaynak: zdnet.com

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

Blackberry Fiziksel Klavyeli Akıllı Telefon Çıkaracak
TDK Astronot Kelimesi İçin En Çok Gelen Önerileri Açıkladı
Nissan, Apple’ın Otonom Araba Projesine Talip Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.