Haberler

Google, Qualcomm ve Microsoft, ARM Satışından Endişeli

Yabancı kaynakların raporlarına göre Microsoft, Google ve Qualcomm, regulatörlere Nvidia’nın ARM ‘yi satın almasıyla ilgili endişeli oldukları söyleniyor.

arm nvidia chip

Teknoloji devi şirketlerin ABD, Avrupa Birliği, İngiltere ve Çin’deki regülatörlere, Nvidia’nın satın aldığı ARM ‘nin çip geliştirme teknolojisini lisanslama şeklini değiştirebileceği ihtimaline karşın başvuruda bulundu.

Temelde oyunlara yönelik grafik işlemciler üreten Kaliforniya’lı şirket Nvidia, Eylül 2020 ‘de önemli çip üreticisi olan ARM’yi 40 Milyar dolara satın aldığını duyurmuştuk.

Satışın ardından çıkan söylentilere karşın Nvidia, iş ortaklarıyla aralarında etkileşimde farklılık göstermeyeceğini ve şirket üzerindeki kontrolünü kullanmayacağına dair söz verdi. Financial Times’a aracılığıyla mektup yazan Nvidia CEO’su Jensen Huang, “Nvidia’nın Arm’ın açık lisanslama modelini sürdüreceğini kesin olarak belirtebileceğini söyledi. Herhangi bir müşteriye Arm’ın tedarikini “kısmak” veya “reddetmek” gibi bir niyetimiz yok. ” dedi.

nvidia ARM satın aldı.
Nvidia, ARM’yi Eylül 2020’de satın aldı.

Microsoft, Google ve Qualcomm, Nvidia’nın satın almasıyla Arm’ı teknolojisini Nvidia’nın kendi kazanımları için kullanması durumunda zarar görebilirler. Bu rahatsızlık karşısında Nvidia, satın almanın, Nvidia’nın grafik kartlarındaki makine öğrenimi (machine learning) destekli geliştirmelerinden, sürücüsüz arabalardaki çalışmalarına kadar gelecek teknolojisinde ilerletmekle ilgili olduğunu savundu. Arm’ın önemli avantajı olan düşük güç teknolojisi, Nvidia’nın yapay zekayla gelişmiş uygulamalarıyla daha fazla yere yaymasına yardımcı olabilir. Teknoloji devi şirketlerin stratejik kaygıları tedarik konusunda olsa da diğer taraftan yeni teknolojiler içinde rekabet konusunda endişe etmeleri normal görünüyor.

Kaynak: The Verge

OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.