Haberler

Nissan, Apple’ın Otonom Araba Projesine Talip Oldu

Geçtiğimiz günlerde Hyundai’nin görüşmelerden çekilmesinden sonra Apple başka üreticiler ile görüşmeye başlamıştı. Nissan CEO’su projeye açık olduklarının mesajını verdi.

Hyundai ve Kia geçtiğimiz günlerde Apple Car’ın yapımı için yapılan görüşmelerden çekildiklerini açıkladılar. Şimdi diğer adaylar teknoloji deviyle çalışmak için öne çıkıyor. Wall Street Journal’ın Salı günkü haberine göre Nissan, Apple’ın söylentilere göre kod adı “Titan Projesi” olan araba projesi üzerinde çalışmak için elini kaldırdı.

Nissan CEO’su Makoto Uchida bir medya brifinginde, Apple’ın araba projesindeki potansiyel ortaklık hakkında bir soruya da cevap verdi. Uchida, otomobil üreticisinin “Ortaklık ve işbirliği yoluyla bilgili, iyi deneyime sahip şirketlerle çalışmak” gerektiğini söyledi. Nissan, Uchida’nın sözleriyle ilgili basının yorum taleplerine ise henüz geri dönmedi.

Bu söylenti kasırgası, bu yılın başlarında çıkan haberler ile ortaya çıktı. Son çıkan haberler göre Apple Car projesi, şirketin California, Cupertino’daki genel merkezinin salonlarında hararetli görüşmelere sebep oluyor. Daha önce, şirket yazılıma odaklandığı için Project Titan ekibini dağıtmıştı. Ancak son aylarda, fiziksel bir araba fikri yeniden gündeme geldi. Bu sefer, Apple’ın uzun süredir söylentilere konu olan elektrikli aracı üretmeye kararlı. Şirket, Bunun için de kendisine yardımcı olacak köklü bir ortak arama .

Diğer olası ortaklar ise General Motors ve Stellantis

Hyundai, Ocak ayında Apple ile görüşmelerde bulunduğunu doğruladığı bir açıklama yayınladı. Ancak, Boston Dynamics ve Kia gibi büyük markalara sahip Koreli otomobil üreticisi kararını değiştirdi. Bu karar değişikliği sonrası geçen hafta hem Hyundai hem de Kia artık görüşmelere katılmayacaklarını söyledi. Ancak tanınmış Apple analisti Ming-Chi Kuo, bu ayın başlarında yatırımcılara verdiği bir notta şirketin toplamda birden fazla ortağı mahkemeye verebileceğini düşündüğünü söyledi. Kuo, General Motors ve Stellantis’ten (Peugeot-Fiat Ortaklığı) olası ortaklar olarak bahsetti. Apple’ın küresel otomobil pazarından pay isteyeceği düşünülürse ortaklık yapacağı firma oldukça önemli.

Kaynak: cnet.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Microsoft, Artan Web Shell Saldırıları İçin Uyarıda Bulundu
Güvenlik Araştırmacısı, Apple, PayPal ve Microsoft Sistemlerinde Kod Çalıştırmanın Bir Yolunu Buldu
Huawei Oyun Konsolu Piyasasına Giriyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.